*

şükela:  tümü | bugün
 • apollo 13 krizinde, nasanin houston ussunde bulunan ekibin basindaki insan evladi. uc gun uyumamis, yememis icmemis, nefis bir koordinasyon ogrengi gostererek apollo 13teki astronot kisileri sag salim dunyaya geri getirmekte buyuk pay sahibi olmustur. hatta, "is yonetimi ve liderlik" konusunun islendigi bilimum derste ornek kisi olarak kullanilmaktadir.
 • genelde gene kranz olarak taninir. gemini ve apollo projelerinde ucus direktorlugu yapmistir. 93'te hubble teleskopu'nun tamiri sirasinda yonetici koltugunda yine kranz vardir. ve 1994'e kadar nasa'da calismis, simdilerde ozel gosteri ucuslari yapan bir grup ile ulkesini dolasip sovlar duzenliyor. ayrica apollo 13'un hikayesini anlatirken hala bogazinin dugumlenmesini etkileyemeyecek kadar da duygulu bir insanmis
 • kendisi ayrica ilk aya inisi gerceklestiren apollo 11 'in ucus direktorlerinden biridir. aya inisi o yonetmistir.

  apollo 13'un saglam bir sekilde dunyaya geri donusunu tamamlayip okyanusa dokundugu an ise su fotograftan gorulebilir. soldan saga gerry griffin (eli havada olan), gene kranz ve glynn lunney. gene kranz, karisinin ozel olarak her gorev oncesi ona diktigi farkli yelekleri ile de taninir. filmde de bunla ilgili bir sahne vardi.

  [https://www.nasa.gov/…00-001313-a.jpg?itok=wkll_j7l
 • apollo 13 operasyonundaki yöneticiliği, örnek liderlik olarak tanımlanan kişi.

  şöyle açıklamışlar:
  "in the moments after the explosion, when death looked certain and panic seemed like the only option, kranz kept his cool, saying, “okay, now, let’s everybody keep cool. let’s solve the problem, but let’s not make it any worse by guessing.” in those initial moments, he had no idea how they were going to get the astronauts home, but, as he later explained, “you do not pass uncertainty down to your team members.” people who’ve worked for an unforgettable boss often look back later and marvel at their coolness under pressure. that’s why, 45 years after apollo 13, people are still talking about eugene kranz and his leadership during that crisis."

  çevirirsek:
  patlamadan sonraki anlarda, mürettebatın ölümüne kesin gözüyle bakılırken ve paniklemek dışında bir seçenek yokmuş gibi gözüküyorken, kranz, “tamam, şimdi, herkes sakin olsun. sorunu çözmeye odaklanalım ancak tahminler yürüterek daha kötü hale getirmeyelim.” diyerek sakinliğini korudu.

  bu ilk anlarda astronotları eve nasıl getirecekleri hakkında hiçbir fikri yoktu, ancak daha sonra açıkladığı gibi, “belirsizlik halini ekip üyelerinize yansıtmamalısınız".

  unutulmaz yöneticiler için çalışan insanlar, geçmişe dönüp baktıklarında, bu kişilerin baskı altındaki soğuk kanlılıklarına hayran kalırlar. bu nedenle apollo 13'ten 49 yıl sonra insanlar hala eugene kranz ve bu kriz sırasındaki liderliğinden bahsediyorlar.
 • apollo 13'ü sağsalim yere indiren adamdır.
hesabın var mı? giriş yap