şükela:  tümü | bugün
  • 1804-1853 yillari arasinda yasamis fransiz yazar kisi*. babasi ust sinif bir askeri doktor oldugundan cok varlikli ama bir o kadar da mutsuz bir genclik gecirmis, yazarlik ve resim gibi sanatsal ve ucari islere anca babasinin olumunden sonra rahatlayinca gecebilmistir. ama o donemlerde zaten herkes yazardir. kendisinin varligi bol oldugundan paris'e gelip dumas ve balzac gibi saglam yazarlarla takilmaya baslamis, kendi cebinden verdigi parasiyla kitaplarini yayimlamaya calisirken babasinin biraktigi butun mirasi eritmis dimdizlak ortada kalmistir. walter scott, james fenimore cooper, lord byron gibi yazarlardan etkilenmis, sosyal icerikli romanlar yazmaya gayret gostermistir 1842'de "les mysteres de paris" adli bir roman yazmistir. aslinda basta kendisi "the mysteries of london" *adli romandan etkilenip paris'in arka mahallelerinde gecen bir fantastik oyku yazmayi hedeflemistir vefakat bir gazeteci oykunun cok guzel bir sosyal elestiri oldugunu soyleyince eugene beyler karsi cikmamislar. boylece, kisa surede cok buyuk bir destek ve basari kazanmislar, proleter, isci sinifindan hayranlarinin ona yazdiklari, yazari bir nevi ezilenlerin savunucusu haline getirmis, kendisi de bundan sonraki calismalarina sosyal icerikleriyle devam etmistir. romanlarini kadinlarin esitligi, koleligin son bulmasi, maaslarin artmasi gibi temalarla suslemistir. mezari annecy sehrinde bulunmaktadir.
  • balzac'in eugenie grandeti ile bunca bagdasan ozellikleri sadece bir tesaduf zinciri midir diye sorar insan.
  • en önemli eserleri: paris'in gizemleri, semender (1832), yedi büyük günah (1848-1850), halkın gizemi-çağlar boyunca proleter bir ailenin hikayesi (1849-1856)
    romanları her zaman büyük ilgi topluyor. bunun iki önemli sebebi var: birincisi; romanlarını temmuz monarşisi döneminde iyice gelişen basın dünyasının gazete ve dergilerde tefrika romanlara eğilmesi, basın aracılığıyla romanların halka daha kolay ulaşması. ikincisi ise eugene sue'nün ele aldığı toplumsal konular.. yazar halk çevrelerini, paris lümpen-proleteryasını, sefaleti konu eder romanlarına..romanlarında insan sevgisi ve kendilerini tanrı'nın aletleri durumuna getirmişbazı zenginlerin iyi niyeti ile gerçekleşmiş bir toplumsal sınıflar uyumu görülür. bu uyum düşü nedeniyle dönemin ütopik sosyalistlerine* bağlanır.
  • dandy mais socialiste
  • ondokuzuncu yüzyılın sonlarında, ekmeğini kazanamamanın çaresizliğiyle yaşamına son vermek isteyen bir işçi, eugène sue’nun evine gidip kendini orada asıyor ve bunun nedenini cebinden çıkan notta dile getiriyordu: “bizi savunan ve seven bir adamın çatısı altında öldüğüm takdirde, ölümün bana daha kolay geleceğini düşündüm.”