şükela:  tümü | bugün
 • 80'lerde kool and the gang'i zirveye taşımış brezilyalı prodüktör/müzisyen. ayrıca aynı senelerde con funk shun, kleeer gibi gruplarla da çalışmıştır.
 • led zeppelin'in black dog ve strauss'un* also sprach zarathustra adlı eserlerine yaptigi coverlarla* dikkatimi çeken, antonio carlos jobim gibi ustalarla calisan, son zamanlarda ise bjork'le pek cok calisma yapip, post, telegram ve homogenic albumlerinin yapımına büyük katkısı olan muzik adami.
 • super strut adli eseri kesinlikle dinlenesi herif. kasin sacirilmamalidir. guzel iyi kolay sindirilesi parcalari vardir.
 • 27-28 şubat 2007 tarihlerinde babylon'da sahne alacak harika adam. whistle bump, night cruiser, also sprach zarathustra gibi klasiklerini dinlemek için orada olmalı..
 • duyumlara göre 27-28 şubattaki konserlerinde sahneye sarhoş çıkmasına rağmen gayet sağlam bir performans sergilemiş, ancak son james brown konseri'nde olduğu gibi burnu havada bir kitle tarafından 'öf pöf' sesleri arasında saygısızlık yapılan, hatta çalınan parçayı bir daha çaldırmak isteyecek kadar kendini beğenmiş insanların olduğu bir ortamda konser vermiş dahi. konser bitiminde bu sıkıcı kitle tarafından bir alkış bile çok görülmüş ama konser başından beri kendisi için orada olan koyu hayranları tarafından dakikalarca alkışlanmış*, diğer uyuyan kitle de ne hikmetse kendine gelerek bay deodato'yu bis'e çağırmıştır. ülkemizde maalesef ısrarla kendisini çok iyi bir müzik dinleyicisi olarak gören ama konserlere sadece ortam yapmak ve kendini beğenmişliğini göstermek için giden bir kitle var. bu kitleyi önümüzdeki fred wesley and the j.b.s ve beastie boys konserlerinde görmemeyi umuyoruz.
 • 1942 dogumlu, 16 platin plak sahibi latin besteci, kariyeri boyunca 450 ye yakın albüme piyanist, produktor ve aranjor olarak katkıda bulunmuş sanatçı kişilik. bebë isimli parcasi sanırım en unlu işlerinden biridir.
 • ikinci dünya savaşı'nın hüküm sürdüğü zorlu 1940'larda rio'da dünyaya gelen deodato, italyan ve portekiz kökenli bir ailenin çocuğu olarak 12 yaşında akordeon çalmaya başladı. rio'da bossa nova'nın aranan isimlerinden biri olmayı başardıktan sonra daha sonra ülkesindeki askeri dikta'dan kaçan çok sayıda müzisyene katılarak new york'a yerleşti. burada luiz bonfa ve creed taylor ile çalışmalar yaptı.

  1973 yılında big band latin caz türündeki ilk albümünü yayınladıktan sonra richard strauss'un also sprach zarathustra'sının funky versiyonuyla grammy ödülü kazandı. şarkı abd pop listelerinde 2 ingiltere'de ise 7 numaraya kadar yükseldi. şarkı daha sonra peter sellers'ın efsanevi being there filminde kullanıldı.

  brezilyalı ünlü vokalist astrud gilberto, aretha franklin, bette midler, frank sinatra, earth wind and fire, stanley turrentine ve antonio carlos jobim gibi müzik dünyasına damgasını vurmuş sayısız isimle çalışmalar gerçekleştiren deodato, 1979 ve 1983 yılları arasında kool and the gang için prodüktör ve aranjör olarakta çalıştı.

  deodato genç kuşaklar tarafından da bjork'un homogenic albümü için gerçekleştirdiği orkestrasyonlarla tanınmış ve oldukça ilgi görmüştü.

  big band ve combo caz'a rock, pop, r&b, funk, brazilian latin hatta senfonik ve orkestral elementleri ustalıkla dahil edebilen sanatçı pop / caz ve crossover caz dünyalarına 1970'lerden bu yana yön veren isimlerden biri oldu.

  kool & the gang'den k.d.lang'e hatta bjork'e kadar sayısız isme albümlerinde şarkı yazarı ve prodüktör olarak eşlik eden deodato bugüne kadar 15'i platin plak kazanan 500'e yakın albüm üzerinde çalışmalar yaptı.

  kaynak: istanbul valiliği
  http://etkinlik.istanbul.gov.tr/…?pid=7474&eid=3155
 • 'brazilian jazz' akımının öncülerinden; soul, funk, bossa nova ve caz üstadı.

  1943 rio de janeiro doğumludur. aslen portekizli olan babasının bir caz tutkunu olmasından etkilenmiş olacak ki, kariyerine cazla baslar. -elbette hala müziğinin içinde caz var, ancak biraz latin etkileriyle bezenmiş haliyle. eskiden yokmuş.-

  on yedi yaşında ilk kaydını cikarir eumir. 1960 gözüyle baktığımızda hayli farklı gelecek olsa da, kendine göre yeterince geniş bir kayıt olmadığını anlar ve bunun üzerine "sentez yapmalıyım, evet. çünkü latin müziğinin kendini aşması için içine caz girmeli!" der. bu sirada bossa nova ile de uğraşmaktadır.

  (bkz: percepçao)

  on yıla yakın bir süre çesitli klüplerde çalar, gitarını konuşturur*. birkaç sene daha bekledikten sonra 1973'te, otuzuna gelmişken o donemi sallayan bir albüm çıkarır: prelude. kanımca turkiye'de eski* erotik film gençliginin en iyi bildiği parçalardan super strut da bu albümdedir. album; latin ezgilerine funk, caz ve soul sosu dokülerek oluşturulmuş groovy şaheseridir. deodato dünyada tanınmaya başlar, kalitesi çesitli yerlerde konuşulur ve avrupa turneleri işine girer. 1974'te grammy'yi also sprach zarathustra yorumuyla (richard strauss) kazanır. bu sıralar yaptığı müziğin türüne de yeni bir isim takar eumir deodato: big bang latin jazz.

  1979'da peter sellers'ın being there adlı filminin eşsiz soundtrackini yapar. seksenlere geldigimizde ise çizgisini bozmadan, kalitesini her zamanki gibi yükselterek sonraki albümünü de çıkarır: deodato 2. bu albumle birlikte cazda senteze yeni bir boyut kazandırır. latin melodilerini iyice caza boğar, dinleyiciye büyük zevk verir.

  seksenlerden doksanlara giderken, kool and the gang ve björk'u zirveye taşır. prodüktörlüğü üstlenmenin yanında bazı parçalara direkt katkıda bulunur; piyano çalar. unutmadan, grand theft auto vice city'de, radio espantoso'da iki adet leziz parçası bulunuyor: super strut ve latin flute. kanımca en sağlam parçası ise skyscrapers'tır.

  bir müzik dehasıdır eumir deodato, zevkli dakikalar yaşatan üstattır.
 • ülkesi brezilya'nın hareketli samba, bossa nova ritmlerini "smooth jazz" tarzı yorumlayıp, uzun süren albüm sessizliğini "summer samba" (2002) adlı albümüyle bozarak önemli bir çıkış yapan; uzun yıllardan beri new york'ta yaşamakta olan, dört yıl önce türkiye'ye gelerek babylon'da iki konser veren piyanist, keybordist ve aranjör.

  ilk çıkışı, "prelude" (1972) adlı albümünde, richard strauss’un zarathustra’sının funky caz tarzı yorumu ona, 1973'de grammy ödülünü kazandırdı.
  yeni sound arayanlara, bu usta müzisyenin beste ve seslendirmeleri tavsiye edilir.
 • (bkz: latin flute)