şükela:  tümü | bugün
725 entry daha
  • henüz 1. sezon 7. bölümde olduğum dizi. çekimler, görseller, kostümler, makyajlar çok başarılı. konu biraz sığ olsa da karakterlerin inanılmaz iyi işlendiğini düşünüyorum. ailenin çocuk üzerindeki etkisini, kişilerin benliğini keşfetme sürecini hiç sıkmadan anlatıyor.
  • biricik kraliçemiz zendaya hatırına izlemeye başladığım dizi. en fazla mezuniyet seksi kovalanan amerikan pastası dönemlerinde takılı kalan bir y kuşağı olarak liseli olmanın böyle bir şey olduğuna tam olarak emin olamasam da içinde vampirli aşklı fantastik öğeler falan barındırmadığı için herhalde günümüzde lise tam böyle yaşanıyor olmalı diye düşünüyorum. sonuçta the cw dizileri gibi gençler izleyerek iyi vakit geçirsin, üzerine konuşsun diye yapılmamış belli ki. yetişkinlere yönelik çekilen, z kuşağını yetişkinlere tanıtmaya çalışan, doğal olarak da bu gençlerle ebeveynlerinin madde kullanımı, bilinçsiz cinsel ilişki, depresyon ve ruhsal rahatsızlıklar vb. konuları ele alan bir dizi yapmak istemişler. günümüz koşullarını düşündüğümde de gençliğin geldiği noktanın bu olması fikri bana hiç mantıksız gelmedi...

işlediği temalar da oldukça ağır. psikolojik rahatsızlıklar ve bağımlılık gibi kötü temalar ile özgüven, cesaret ve özgürlük gibi temaları, uyuşturucu ve cinsellik üzerine kurulu olay örgülerinde taşralı gençler üzerinde anlatması oldukça ilgi çekici geldi.

sanırım bağ kuramadığım anlayamadığım anlam veremediğim bir karakter yok bu dizide. çok güzel yazılmış. fazlasıyla gerçekçi. bu saçmalığa ne gerek vardı şimdi dedirtecek bir sahne koymadıkları için teşekkürler. her bölüm ayrı bir karakterin baskınlığında ilerledi hikaye. sadece zendaya'yı sokmadılar yani gözümüze. tabi izlediğim kadarıyla şiddete eğilimli, psikopat ve bir ihtimal biseksüel olan okulun popüler çocuğu nate ve seks videosu internete düştükten sonra dominatriks takılmaya başlayan kat'in kendilerini keşfetme hikâyeleri beni daha çok sardı. özenle yaratılmış karakterler oldukları çok belli. özellikle kat'in cassie’nin tersine cinsel olarak arzulanmayan biriyken seks videosunun ortaya çıkmasıyla ilk başta aşağılanmış hissedip bu videonun internete düşmesiyle de kendi cinselliğinin farkına varması ve erkeklerin cinselliğe olan düşkünlüğünü erkekleri çözmek olarak algılamasıyla kendi cinsel tacizini güce çevirdiğini düşünmesi muazzam bir karakter gelişimi bence... bir de rue’nun uyuşturucu etkisinde olduğu sahneler ile yüksek dozdan hastaneye kaldırıldığı sahnelerin karışık biçimde art arda gelmesi, bir anlık bir zevk için hayatı heba etmemek gerektiğini bir kez daha bas bas bağırıyor.

gençlik ve yetişkinlik arasındaki sınırın iyice kaybolduğu bu dünya bana hem çok uzak hem de bir o kadar yakın geldi. yaratılan duygusal gerçeklik yağmur yağarken camdan dışarı bakıp hüzünlü şarkılar dinlemek gibiydi. her ne kadar karakterlerin neredeyse hepsinin kişiliğinin çocukluklarına dayanan sebepleri olması zaman zaman yorucu gelse de sonuçta diziye detaylı karakter öyküleri oluşturdukları için kızmak anlamsız belki de. sonuç olarak sağlam senaryosu ve sinematografisiyle büyük drama dizilerinin yanında sırıtmadan yer alabilecek bir dizi. ama her bünyeye gelmeyecek bir dizi olduğu için herkese mutlaka izleyin de diyemiyorum.

bir de dost tavsiyesi vereyim. farkındaysanız gossip girl olsun, euphoria olsun hepsinde sorun nate. nate'lere güvenmeyin işte. nate'in türkçesi erkektir... bazılarını insan sanırsınız aldanmayın; aslında onlar sadece boşluktur... bir arkadaştan biliyorum...

hesabın var mı? giriş yap