şükela:  tümü | bugün
 • avrupa ulkelerindeki sinema faaliyetlerini desteklemek amaci ile 1989 yilinda kurulmus olan kurulus.yardimlari, sinema salonlari ve dagitim alanindadir.
  eurimages den destek alan bazi turk filmlerinin adi :

  sen de gitme
  robert's movie
  hamam
  kusatma altinda ask
  istanbul kanatlarimin altinda
 • kurulus ayni zamanda turkiyede gosterime giren avrupa filmlerine de destek vermektedir.
 • ** sinematografik eserlere co production**, dağıtım ve gösterim alanlarında destek vermek amacıyla 1998 yılında kurulan bir council of europe alt kuruluşu. 26.10.1988 tarihinde kurulduğunda 12 üye ülkesi bulunurken bugün türkiye'nin de dahil olduğu 1 ocak 2003 itibariyle hırvatistan'ın da dahil olacağı, şimdilik 27 üye ülkesi bulunan kuruluş.
 • her yıl avrupa ülkelerinde 30 dan fazla filmin bütçesine destek olmuş ve her ülkede sponsor olduğu 2-3 sinemada bu filmlerin izleyici ile buluşmasını sağlayan, özellikle kriz halinde olan ülkelerin sinema sektörünün çökmeye doğru ilerlemesini bir nebze engellemiş, gerçekten iyi filmlerin yapılmasını sağlayan film şirketi.
 • sözde soykırım iddiaları içerdiği söylenen tarla kuşu veya tarla kuşlu ev isimli filmi de destekleyen şirket.

  edit:
  filmin adı: la masseria delle allodole'ymiş
 • eurimages, avrupa sinema ve görsel -işitsel endüstrisinin gelişmesi için 1988'de kurulmuş, merkezi strasbourg'da olan bir avrupa destek fonudur. fon, fransa'da avrupa konseyinin 12 üye ülkesi arasındaki kısmi bir anlaşmaya göre kurulmuştur. kültürel ve ekonomik amaçlı bir fondur.

  eurimages, fonunu üye devletlerinin yaratıcı sinema ve görsel-işitsell eserlerinin ortak yapım ve dağıtımını teşvik eder. özellikle,bu tür eserlerin ortak yapımına dublaj ve altyazı masraflarının bir bölümünü finanse etmek suretiyle maddi destek sağlar.

  eurimages, avrupa topluluğunun media programının bir parçası değildir. yine de , çeşitli media projeleri ile eurimages'ın ortak yapım ve dağıtım destek programları arasında yakın bir bağlantı vardır.

  eurimages'a 25 devlet üyedir : avusturya, belçika, bulgaristan, kıbrıs, çek çumhuriyeti, danimarka, finlandiya, fransa, almanya, yunanistan, macaristan, izlanda, irlanda, italya, lüksemburg, hollanda, norveç, polonya, portekiz, romanya, slovakya, ispanya, isveç, isviçre ve türkiyedir.

  fonun mali kaynakları; üye devletlerin katkıları(yıllık aidatlar) ve borçların geri ödenmesi ile karşılanır. fonun 1993 bütçesi yaklaşık 150 milyon ff'dır. fon denetleme kurulu üye ülke hükümetlerince atanan 5 üyeden oluşur. hazırladıkları raporları üye ülkelere ve bakanlar komitesine sunar.

  öncelikle uzun metrajlı/konulu filmlerin ortak yapımlarına ve yaratıcı belgesellere destek verilmektedir.

  eurimages'ın dağıtım desteği ise, efdo gibi avrupa topluluğunun media programı projelerine girememiş ülkeler üzerinde yoğunlaşmıştır. son yıllarda yönetim kurulu gösterimlerinin büyük bir bölümünü avrupa filmlerine ayırmaya hazır ve istekli olan üye devletlerin sinemalarına da destek vermeyi kararlaştırmıştır. avrupa sinema fonu olan eurimages ve benzeri kuruluşlar maddi katkıyla birlikte özellikle türkiye gibi doğu avrupa ülkelerine siyasi açıdan da avrupa ülkeleri ile denk koşullarda var olmak avantajı sağlamaktadır. örneğin; görsel - işitsel alanda avrupa ülkelerinin güç birliğini amaçlayan bu fon ve diğer kuruluşlar sayesinde sinema sektörümüz, güçlü prodüksiyon olanaklarına sahip ülke sinemacıları ile ortak yapımlara girmekte, teknolojik ve sanatsal alış verişten yararlanmaktadır. ayrıca; bu fondan destek alan türk filmlerinin ortak olan ülkede ve diğer avrupa ülkelerinde, rahatlıkla dağıtım ve gösterim kolaylıkları ile türk sinema ürünlerini hem sinemamız hem de kültürümüz açısından engelsiz rahat ulaşımını sağlamaktadır.

  ilk dört yıllık faaliyetlerinde (1989 -1992) eurimages, 144 avrupa filmi ile 500'den fazla avrupalı yapımcıyı içeren 18 belgeselin ortak yapımını desteklemiştir. aynı zamanda da tüm üye devletlerde 31 avrupa filminin dağıtımı için 73 dağıtımcıya destek vermiştir.
 • eurimages'ın 2007'de atanmış türkiye temsilcileri mehmet demirhan ve bülent gündüzdür.
 • avrupa görsel işitsel eserler destek fonu
 • tam açılımı the european found for the support of co-production distribution and exhibition of the creative features and documentaries olan türkçeye de avrupa yaratıcı sinemasal ve görsel-işitsel yapıtların ortak yapım ve dağtımlarını destekleme fonu olarak çevrilebilecek kurumun adı.
hesabın var mı? giriş yap