şükela:  tümü | bugün
 • ev sahibi ülkenin 2011 yılında belirleneceği organizasyon.

  muhtemel ev sahibi adayları :

  yunanistan
  iskoçya (irlanda da katılabilirmiş)
  isveç & norveç
  fransa
  danimarka & isveç
  türkiye

  euro 2008'deki olası başarımız euro 2016'ya ev sahipliği yapma konusunda bize yardımcı olabilir. ne alaka demeyin, expo 2015'i milano yerine bize verirlerse yine bu organizasyon için şansımız artar. (yatırımlar, gel git trafiği, olumlu izlenimler vs.)

  öte yandan iskandinav ve kelt ülkeleri en fazla kasanlar bunu almak için, şansları yüksek, ilk üçe kesin girecekler.

  euro 2012'de türkiye & yunanistan ortak yapalım söylentisi olmuştu, 2016 için şu an bireysel takılıyorlar ama olası birleşmede şansımız epey artar. çünkü onlar da bu iki ülkenin arasının nasıl olduğunu biliyorlar.
 • ev sahipliğini yapacak ülke ya da ülkelerin gelecek yılın mayıs ayında belirleneceği organizasyon.
 • türkiye futbol federasyonunun ülkemizde düzenlenmesi için resmen başvurusunu yaptığı organizasyon. muhtemel şehirler olarak istanbul, ankara, izmir, antalya ve kayseri belirlenmiş.
 • resmi olarak adaymışız. açıklanmış, hayırlı olsun.

  bir hayal kurdum ;

  hayalin en başında euro 2016' ya aday olmak vardı, ilk aşama okeyto.

  sonra mayıs 2010 geldi ( organize edecek ülkenin açıklanacağı tarih )

  yetkililer zarftan çıkardıkları ismi okudu ;

  (bkz: turkey)

  işte o zaman, euro 2016' nın bize geldiği gündür. yuppi.

  marduk gelmez ise bu başlığın ve sol frame' in halini düşünüyorum, uf. mis.

  ardından şenlikler, alaylar, kutlamalar vs vs vs.

  sonra stadyumlar bitiyor, stadyumların yer aldığı şehirlerdeki altyapılar tamamlanıyor, her şey hazır, herkes hazır.

  tak 2016 geliyor, yaz aylarının başlangıcı. ( büyük ihtimal haziran olacaktır )

  ilk maç.

  ev sahibiyiz.

  tak karşımıza çıkanı yerle yeksan ediyoruz.

  off şenliğe gel. herkes sokaklarda.

  zaten her ilde farklı taraftar kitlesinin şenlikli görüntüleri. hala alı kırca, mehmet ali birand haber sunuyor,canlı bağlantılar filan falan...

  gırla gidiyor her şey.

  maçlar oynanıyor, ben bir maç önce giydiğim türkiye formamı çıkarıyorum, giyiyorum üzerime hollanda formamı atlıyorum hollanda' nın oynayacağı stada gitmek için otobuse . ( hayalimde , işallah hollanda' da geliyor euro 2016' ya )

  her yer portakal. yeahhhhhhhh.

  belki şınayder olacak kadroda, robben de olabilir. kısfmet tabi. hollanda olsun da.

  ardından fransızlar geliyor, italyanlar geliyor ama italyanlar biraz sakat, o kadar italyan erkeğini gören hatunlarımız keyfimizi kaçırabilir. sevmedim bu işi. istanbul' a gelen onlarca italyan erkeği, ürperdim abi. yok yok valla.

  ingilizler gelsin, her yer karışsın bak, gene holiganlar gözatına alınsın, taşkınlık yapsınlar, ruslarla kapışsınlar. hırvatlar da gelsin, göya bizden intikam almak için kapışmak için dua etsinler.

  yunanistan gelsin diyeceğim ama sırf olası bir izmir' de oynanacak türkiye-yunanistan maçı ardından '' yunanlılar' ı yine denize döktük '' manşetlerini görmek için o da. yok yok düşündüm de gelmesin ya.

  o gelsin bu gelsin, 16 takımın her biri şenlikli, rengarenk gelsin. taraftarları aksın ülkeye, her yerden kaşkollu, bayraklı adamlar çıksın, taksim' de kızılay' da alsancak' da dev ekranlar kurulsun alayımız seyretsin tüm maçları.

  sonunda finale gelelim mi ?

  bak onu düşünmedim. olmasa da olur. yarı finale kadar gelelim kafi. zaten klişe laf vardır ya '' ev sahibi ülke en azından bir çeyrek final görür '' diye, heh onu gördükten sonra ite kaka bir de yarı final görürüz. sonrası bilmiyore.

  heyecanı hayali yeter.

  kısfmet.

  28 mayıs 2010 editi: hay amına koyim arkadaş, dallama fransızlar aldılar hayalleri bi çırpıda.
 • tüm internet sitelerinde "nerede yapılsın gençler bu euro 2016 hele bi el atın bakalım" konulu anketlerde açık ara önde gidip, resmi sonuçlar açıklanınca göt gibi kalacağımız bir diğer organizasyon.

  bakan çocuklarının kaza yapıp 4 kişinin ölümüne yol açtığı, belediye başkanı çocuklarının kılıçla adam yaraladığı, işkenceden ölen binlerin sadece rakamdan ibaret kaldığı bir ülkede neden hala bu tür organizasyonların yapılamadığını sanırım sadece internet sitelerinin anket sonuçlarına bakıp değerlendirmek saçma olacaktır.

  2016 da görüşmek üzere esen kalın efenim.
 • isveç & norveç grubunun düzenlemek adına kazanacağı kesin olan organizasyon.
 • aday ülkeleri mevcut ve yapılması/yenilenmesi planlanan stadyumlar, en son ne zaman büyük bir uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptığı, futbola olan ilgi gibi kritelere göre değerlendirirsek ev sahipliği açısından türkiye'nin şansının hiç de az olmadığını görebiliriz.

  adaylık başvurusunda bulunan ülkelerde sadece iki tanesi hali hazırda en az 2 adet 5 yıldızlı stadyum kriterini karşılayabiliyor: italya ve türkiye. fransa bir adet 5 yıldızlı stadyuma sahipken, norveç - isveç ikilisinde hiç 5 yıldızlı stadyum yok.

  yine italya ve türkiye'de mevcut stadyumların yenilenmesi veya yeni stadyumların inşası hakkında bir kaç senedir ortada dolaşan taslaklar var, ve son bir kaç senedir bu doğrultuda somut adımlar da atılmakta (juventus stadyumu, seyrantepe stadyumu, kadir has stadyumu) fransa ve norveç-isveç ikilisi bu ayakta da biraz geride kalmışlar. zira (strasbourg ve solna şehirlerinde yapılması planlanan stadyumlara dair bir kaç proje renderını saymazsak) henüz ortaya koydukları somut bir şey yok.

  bunun yanında fransa'nın 1998 dünya kupasına, isveç'in ise 1992 avrupa şampiyonasına ev sahipliği yapmış olması bu cephenin şansını azaltan diğer bir etmen. ayrıca iskandinav coğrafyasının dünya futbolu açısından çok heyecan verici bir yer olduğunu da söyleyemeyiz. dolayısıyla avusturya/isviçre 2008 ve polonya/ukrayna 2012 gibi iki turnuvadan sonra 2016 da düzenlenecek turnuvayı isveç-norveç ikilisinin kazanmasını bence olası gözükmüyor. bundan sebep 1990'dan beri herhangi bir turnuvaya ev sahipliği yapmamış olan futbol devi italya ile tarihinde herhangi bir büyük organizasyona ev sahipliği yapmamış, son turnuvalarda aldığı beklenmedik sonuçlarla taraflı-tarafsız pek çok kişinin aklında yer etmiş amatör ruhlu türkiye yine öne çıkıyor. (bütün bunların yanında italya'nın euro 2012'nin ev sahipliği için yapılan oylamanın ilk turu sonunda 1., ikinci tur oylama sonucunda da 2. çıktığını, türkiye'nin ise az bir farkla ilk turda elendiğini unutmamak gerek.)

  bu arada internette araştırma yaparken fransa futbol federasyonu başkanının "kazanacağız" açıklamalarına, platini faktörüne dikkat çekilen haberlere rastladıysam da, paris'in 2024 olimpiyat oyunları için şimdiden aday olduğuna ve bu yönde hazırlıklara başladığına dair bir yazıya rast gelince fransa'nın bu turnuvaya karşı istekli olacağına dair olan inancım iyice azaldı (bir ara italya ile ortak başvuru yapmaları gündeme gelmiş. belki bu şekilde mümkün olabilirmiş)

  bu işi kıvırabilir miyiz? bunu bilmek güç. mevcut konjonktür içinde 2016 dünya kupası için en kuvvetli aday italya gibi gözüküyor. yine de bu işe ciddiyetle sarıldığımız taktirde bu turnuvanın türkiye'ye gelmemesi için hiç bir neden yok. (hele hele alnımızın akıyla çıktığımız 2005 şampiyonlar ligi ve 2009 uefa kupası finallerini göz önüne alırsak) burada en büyük görevlerden biri de -lobicilik yapma ve türkiye'deki futbol camiasını yönlendirme açısından- şenes erzik'e düşüyor. ödevimizi iyi yapmak için de önümüzde az değil, neredeyse bir seneye yakın bir zaman var.

  ne olacağını zaman gösterecek.

  bu arada bahisleri açıyorum:

  italya: 1 e 1,3
  türkiye: 1 e 1,7
  isveç - norveç: 1 e 2,9
  fransa: 1 e 4,2

  düzenleme: turnuvayı düzenleyenin belirleneceği tarihten 6 ay öncesine kadar değil doğru düzgün bir stad projesi veya organizasyonel bir rapor, web sitesi dahi bulunmayan fransa masada kazanmıştır. (en azından halka açık hiç bir şey yoktu) platini, şimdi al o kupayı da...
 • euro 2016 ve aday ülkelerin mevcut durum ve stadyum projeleri:
  `
  türkiye-konya, kayseri, eskişehir, ankara, izmir, antalya, bursa ve istanbul (olimpiyat-türk telekom arena)
  http://www.youtube.com/watch?v=wj8c5dvtloq

  fransa
  http://www.youtube.com/watch?v=1rwmj79h3ak

  italya
  http://www.youtube.com/watch?v=r7r-iy-vq6q

  isveç & norveç
  http://www.youtube.com/watch?v=hhpj4wq0130
 • trabzon gibi bir futbol şehrinin maç oynanacak şehirlerden biri olmaması ve hangi kıstaslara göre konya ve kayseri'nin eklendiğini aşağı yukarı hissedebildiğimden biz düzenlemeyelim de kim düzenlerse düzenlesin dediğim organizasyon.
 • bugün açıklanana göre isveç-norveç ortaklığının adaylıktan çekilerek bizim şansımızı az da olsa ev sahibi olabilmemiz için arttırdığı şampiyona.bakalım o günler de gelicek mi zaman göstericek fakat daha çok yol kat etmemiz gerek, sanırsam projelerin çoğu kağıtta ancak maketiyle duruyor.ama biz türküz di mi yine son günlere bırakırız bunları da*

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25035176/