şükela:  tümü | bugün
 • 1 ocak 2014 tarihinden itibaren avrupa'da, 1 ocak 2016 tarihinden itibaren ise türkiye'de yeni satılan araçların emisyonlarında, trafiğe çıkabilmesi için istenen norm. trafikteki araçlarda kullanılmak üzere imal edilen yedek motorlar hariç olmak üzere, 1 ocak 2016'dan itibaren euro 6 normuna uygun olmayan motorlar satılamayacak ve hizmete giremeyecek.

  önceki standarda* kıyasla, euro 6 esas olarak nitrojen oksit* ve parçacıklar* emisyonunu hedeflemektedir. euro 5'e göre nox'in %80, pm'in %50 düşürülmesi isteniyor. parçacık sayısına da dikkat edildiği için, en küçük parçacıkları bile yakalayabilecek bir parçacık filtresi, scr* ve/veya egr'ye* ek olarak araçlarda uygulanmaktadır.
 • içten yanmalı motorlu araçların emisyon salınımlarına getirilen çevreci standartlardan biri. çoğu otomotiv şirketinin yeni projelerini bu standartları yakalamak için tasarlar. bir nevi devlet baskısı ile daha çevreci motorlar ütetilmektedir.
 • volkswagen golf'ün kendine olumlu bir zorunluluk olarak görmediği emisyon standardı.
 • artık sadece bir emisyon normu değildir
 • daha önce de euro 3 vardı, 4 oldu 6 tebelleş oldu bir de başımıza. 6.2 diyoola şimdi de.

  eu bu yönergeyi sıkılaştırıp emisyonları sıktıkça piyasada daha az yakan araçlar görmeye devam edeceğiz.

  daha az yakan araçlar arttıkça running cost düştüğünden arabası olanlar arabalarını daha fazla kullanacak, aracı olmayan da araba alacak.

  bu arada daha yüksek teknoloji sebebi ile ilk satınalma ve tamir maliyetleri yükseldikçe yükselecek. ama running cost düşük olduğu için insanlar deli gibi almaya devam edecek.

  çevreci ekipmanların üretimi çinde yapıldığı için kimyasallar üçüncü dünya ülkelerinde üretildiği için buralardaki emisyonlar ve kirlilikler kimsenin umrunda değil.

  çevre sürümden kirlenecek...
 • araçların kilometre başına emisyon değerlerinin 130 grama düşürülmesi hususunda yapılan çalışma. fosil yakıtlı taşıtlar çevreyi inanılmaz derecede kirletmektedir, bu kirliliğe karşı avrupa birliği taşıtlar için emisyon standartları belirliyor ve bunlara uyulması zorunlu kılınıyor. şuan yürürlükte olan en son standart euro 6 standartıdır.

  2018 yılında ülkemizde 500 bin araç alınmış, 500.000*130*(mevcut araçlar) yapınca hava mı yoksa duman mı soluyorsunuz sizler hesaplayın.
 • dizel'de 70-80 bin kilometre yapmis arabalarin manifoldlarin tikanmasi, enjektor tikanmalari, egr valfi tikanmasi gibi normalde 200 bin ve ustu arabalarda gorulen sikintilarin oldukca sik oldugu ekonorm.