şükela:  tümü | bugün
 • kükürt oranı, yerli dizel yakıtın yarısı kadar olan yakıt. yeni nesil turbo dizel motorlu otomobillerde kullanılması önerilen yakıt budur. türkiye'de bu yakıtı satan tek firma total değildir, diğer firmalarda aynı isim altında bu yakıtı "tüketiciye sunmak" talar.
 • içeriği avrupa birliği emisyon standartlarına göre belirlenmiş mazot.
 • mazotun avrupa görmüşü.şu an sadece total ve opet istasyonlarında bulunan,normal mazota göre litrede yaklaşık 100.000 tl daha pahalı,motor performansını arttıran ve çevreye saygılı dizel motor yakıtı.

  edit:artık hemen hemen bütün akaryakıt markalarında var eurodiesel.
  (bkz: zamanla yenilenmesi gereken entryler)
 • benzine katkı maddeleri koyan, mazotu boğazın karadenize açılan kısımlarında demir atmış tankerlerden kaçak olarak alan ve bunları bu şekilde satarak nice son model arabayı ıskartaya yollayan bu benzin istasyonlarının bu seferde normal mazotu eurodiesel diye satmasından daha doğal birşey yoktur ve muhtemelen yakında bu işin kokusu da bir yerlerden çıkacaktır.
  (bkz: ben malımı bilirim)
 • kimyasal acilimi d2is olan yakittir.

  (bkz: deveyi diken insani siken)
 • yaklasik 5 aydir araba alacagim diyorum ama bir cok sebepten kayda deger bir basari sergileyemedim. ilk basta kafama koydugum bir marka-model vardi. sonra piyasanin icine girdigimde aslinda pek de matah bir seviyede olmadigini gordum. kardesim de sagolsun surekli fikir degistirmeme sebep oldu. tum bunlarin yaninda bir de baktim ki otomobilden anlayan biri olarak isler iyice cigirindan cikmisti. bu arada isim geregi de bazi engellere takildim. en sonunda kafami toparlayip ne aradigimi, ne istedigimi, nasil bir sey olmasi gerektigini, nerede, ne zaman, kim tarafindan kullanilacagi ile ilgili kriterlerimi ortaya koyup iki marka-model'de karar kildim. bunlardan biri olacakti ve dizel olmasi da kriterlerden biriydi.
  ben dizel olmasi hakkindaki kararimi verdigim siralarda motorinin fiyatinin durdurulamaz bir sekilde yukseldigini gordum. son yirmi yedi senede yasadigim ve yasattigim ugursuzluklari dusununce dizel otomobil kullanicilarindan ozur dilerim, hepsi benim sucum.
  bu arada hala otomobil alamadim.
 • araba alırken yaptığım analizleri karıştırırken gördüm ki 16 temmuz 2004'te 1.644.000 tl'den almışım euro dizeli. sanırım yakında benzini sollayıp geçecek ve biz dizelciler de "ama benzinli araç kullananlar kadar çok kirletmiyoruz doğayı" diye avunmaya çalışacağız.
 • akaryakıt camiasında motorin 50 olarak da nam salmış olan güzide bir petrol türevidir.

  türkiye'de, tarım, nakliyat, turizm, ulaşım gibi sektörlerde ekmek parası kazanmaya çalışan kitlelerin kullandığı en pahalı "girdi" 'dir. son zamlardan sonra bu "girdi"yi kullanan sektörler, yani hususi, zirai ve ticari araç sahip ve sürücülerinin feleği şaşmış durumdadır.

  (bkz: turkodizel)

  (bkz: şaşıfelek çıkmazı)
 • avrupa birliğine girmeden girmemizi sağlamış, son gelen zamla kendisini ticari olarak kullanan kesimi tüysüz kaza çeviren yakıt türü. hayır bu insanlar oldum bittim bu yakıtı kullanmakta idilerse de, dizel motor teknolojisinin gelişmesine paralel olarak dizel araç satışının artması ile büyüklerimiz bu işe uyanmış, işinde gücünde olan kişi ve firmalar geniş halk kitleleriyle birlikte yolum yolum yolunmaya başlanmışlardır. dizel araçları ekonomik olmaları sebebiyle tercih eden geniş halk kitleleri dizel yakıt fiyatı benzin fiyatını geçince bir şekilde benzinli ya da lpgli araçlara dönebilecekken, işin ticari kısmındaki kişi ve firmalar benzinle çalışan kamyon, kamyonet, minibus, otobüs vb. olmadığı için haksız yere yolunmaya devam edileceklerdir. işin ticari kısmındaki bu arkadaşlarımız 2004 yılı ve sonrasındaki yasal düzenlemelerle yine büyüklerimiz tarafından yetki belgesi verilmek süretiyle minimum 5778,00ytl ve üstü bedellerle yetkilendirilmişlerdir. bu kişi ve firmalar araçlarını kendileri ya da şoförleri kullanacaklarsa çeşitli bedeller ödeyip, kurslara gidip src ve psikoteknik belgeleri de almak zorundadırlar.

  kısaca ab'ye en iyi uyum bu yakıt ve onu kullanan ticari kişi ve firmalar tarafından sağlanmıştır. türkiye de şunun şurasında elli bilemedin yüz seneye kadar bahse konu birliği girecektir. horaheeyy!!
 • bu memlekette insanlar yaklaşık 10 sene evvel giderlerini azaltmak, azıcık nefes alabilmek için ilkönce lpg'yi keşfettiler. memleketimin güzide yöneticileri halkı yeterince boğazlayamadıklarını anlayınca önce lpg kullanan araca hayvan gibi bir vergi + lpg fiyatlarına hayvan gibi bir vergi bindirip "nefes almayın, ayrıca boynunuzu çevirmeyin, mesajı verdiler. biz ne sokarsak razı olacaksınız dediler.

  5 sene evvel ise dizel yakıt ve araçların gelişmesine paralel olarak zavallı türk'ler yine vergi farkını verip dizel almaya razı oldu. malum yakıt ucuz. memleketimin güzide yöneticileri yine yemedi içmedi uyumadı bu durumda nasıl bi çözüm bulalım dediler. her türlü yakıta ufak ufak zam geçirirkene (millet buna alışık) dizele 3er 5er ekstradan geçirmeye başladılar. gün itibariyle benzine 5 ykr, dizele 10 ykr zam yapıldı. unakıtan abi işi tamamına erdirmek üzere elinden geleni ardına koymamaya aynen devam. gerekli zamlar ve ayarlamalar yapılıp aynı mesaj verildi. "nefes almayın, ayrıca boynunuzu çevirmeyin, biz ne sokarsak razı olacaksınız."

  efendim halkım yılmadı 2 -3 sene evvel scooter'a binmeye başladı. çin işi japon işi bi motor alıp, ehliyet ruhsat, kıyafet külli masrafa katlanıp bu sefer yine yırtmanın yolunu bulduğunu düşündü ama tabiki memleketimin güzide yöneticileri yine iş başında. bu sefer de motosikletlere süper bir vergi geçirip gerekli mesajı yerine ilettiler. "nefes almayın, ayrıca boynunuzu çevirmeyin, biz ne sokarsak razı olacaksınız."

  euro-dizel denilen yakıt türü öyle bereketli bir yakıt türü ki (zam vergi vs) geçir geçir bitmiyor efendim. üretim maliyetleri kurşunsuz benzinden daha az olsa da en çok zam yemeyi hak eden yakıt türü oluyor.

  yaşasın türk milletinin güzide yöneticileri. sağolun, varolun.

  not: mesaj ("nefes almayın, ayrıca boynunuzu çevirmeyin, biz ne sokarsak razı olacaksınız.") tam anlaşılmamış olabilir. zira akaryakıt kategorisine girmeyen bir maddeyle ilerleyen araç yapma çalışmalarım devam ediyor.