şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ab gençlik programı bünyesinde oluşturulmuş, gençlere ve gençlerle çalısanlara avrupa imkanları hakkında kaliteli bilgi sağlayan bilgi ağı ortaklarıdır.

(bkz: eurodesk)
  • ulusal ajans tarafından koordine edilen, çeşitli stö'ler ve kamu kurumlarından oluşan bilgi ağı. bunun yanında bu ağ, avrupa'daki aynı misyondaki ağlarla ortak çalışır. temas noktası sayısı sürekli yeni çağrılarla artmaktadır.
    temas noktalarının listesi için: http://eurodesk.ua.gov.tr/tr/haberler/s/63
  • insanın istifa ettiği kurumu, bıraktığı okulu özgürce eleştirmesi de bir hâyli keyifli oluyormuş yahu. başlayalım hemen.

“ücretsiz avrupa fırsatları mümkün” mottosuyla türkiye’de olan pek çok şey gibi ölü doğan oluşum. peki neden?

eurodesk’in dünyanın gelişmiş ülkelerindeki temel amacı, vizyonu ve misyonu; dünya vatandaşlığını benimsemiş, okuyan ve okudukça dünya görüşünü genişleten insanları bir araya getirmek için avrupa birliği ve lokal/ulusal ajanslar tarafından onaylanan projelere önayak olmaktır. dikkatinizi çekerim kendini geliştirmeye hevesli bireylere yöneliktir bu fırsatlar. mekan güzel, fikir güzel, gelelim dünyada ve türkiye’de işlerin nasıl yürüdüğünün örneklendirmeler üzerinden kıyasına.

• baştan belirteyim. henüz idealleri bile olmayan yaşıtlarım üniversitede ortam kovalarken ben üniversite kampüslerinde ve eğitim merkezlerinde seminer ve sunumlara katılıyordum. gözümün içine bakan gözler boş olsa da en azından birkaçının içinde o kıvılcımı oluşturabilmek için iki yıla yakın çabaladım. ama türkiye’de bu iş tabii ki olmadı. aksine yapanlardaki niteliksizliği de gördükçe tiksindim ve gençlik çalışanı etiketinden sıyırdım kendimi. deneyimlerimi paylaştığım sunumlar sonunda gelen sorular “nereden başvuruyoruz yaüvvv ingilizce şart mı?” ayarında olsa dâhi. her neyse.

avrupa’da ulusal ajans gibi türkiye’nin şaşırtıcı şekilde iyi iş yapan devlet kurumlarının da desteğiyle aldığım eğitimlerde gördüm ki her şey neredeyse doğru işliyor bu kurum adına. sivil toplum kuruluşları amacından sapmıyor, gençlik çalışanları en az iki dil biliyor ve insan kaynakları gibi uydurma alanlarda çalışmıyorlar. her şey bir düzen üzerinden işliyor yani.

türkiye’de ise sivil toplum kuruluşları yaptıkları örnek işlerle eurodesk temas noktası olmaya hak kazanıyor, iyi güzel. sıkıntı şu ki; temas noktası yetkili kişisi dediğimiz bireylerin çoğu vasıfsız. bulunduğu yerleri hak etmiyorlar. proje ve toplantılar fonlandığı için lüks otellere tatil yapmaya ve sosyalleşmeye geliyorlar. 50’li yaşlarını geçen mi dersin, köy kahvesinden bozma derneğinin başına bir şey gelmesin diye uzun adama laf ettirmeyen mi dersin, açık üniversite mezunu olup ingilizce bilmeyerek plaza türkçesi konuşmaya çalışan mı dersin hepsi bu kurumun türkiye ayağını oluşturuyor.

• zihninizde bir erasmus’la yurtdışına giden türk kızı oluşturun. oluşturdunuz mu? hah işte o özelliklere ek olarak çok şey biliyormuş gibi görünüp aslında hiçbir şey anlatamamayı da ekleyin. hayırlı uğurlu olsun. eurodesk temas noktaları bunlar işte.

• iki senedir otele eğitime değil keyif yapıp selfie çekmeye gelen mi dersin, proje boyunca yabancı katılımcılara yavşayan mı dersin, göztepe* fanatiği olup da karşıyakalıyım diye bana ahkâm kesmeye çalışan gençlik sorumlusu mu dersin, ingilizce bilmeyen ingilizce öğretmeni ve bayat esprileri mi dersin her şeyi gördüm aralarında. ha kattıkları olmadı mı? nitekim oldu. güzel insanlar tanıdım. çok biliyormuş gibi anlatım bozukluğu yaparak kullandıkları o “*”nın kralını da oluşturdum, sivil toplum kuruluşlarının nasıl uzaktan göründüğünden daha boş ve gösteriş odaklı kurumlar olduğunu da gördüm. hatta ve hatta hibe edilen paraların nasıl har vurulup harman savrulduğunu da.

• tekrar tekrar söylüyorum. erasmus+ ve erasmus farklı şeylerdir. eurodesk’in amacı “gel kezo senin hiçbir vasfın yok seni hırvatistan’a kahve içmeye gönderelim hem de bedava” demek de değildir. en önemlisi ise bu projeler asla ve asla yabancı dil öğretme amacı gütmez.

buradan ismini vermeyeceğim bir eğitim merkezinde temas noktası olmayı bu rezilliklere katlanmamak adına reddetmiş bir birey olarak projelerde eğitmen sıfatıyla yer alan insanlara naçizane tavsiyem; ilkokula geri dönün. boşuna rol yapıp genç zihinleri bulandırmayın.

edit: imlâ ve düzeltmeler.