• tinercilerin isterse şampiyonlar liginden kazandığı paranın %10'unu yatırıp "bizi alın amına kodumun aç köpekleri alın şu 4 milyon euroyu" diyip katılabileceği (doğuş aynı yöntemle katıldı çünkü.) ancak sikine yazmadığı organizasyondur.
  • 2018-2019 sezonunda adriyatik ligini kazanan buducnost katılmaya hak kazanmıştır crvena zvezda yani kızılyıldıza eurocup yolu gözükmüştür
  • ülke olarak maddi varlığımızın hem parkede hem de her türlü tanıtımlarda gözüktüğü organizasyon.

buna karşın parkeye doğru düzgün türk basketbolcusu çıkaramıyor, basketbol adına herhangi bir doktriner duruş sergileyemiyoruz. takım olarak tepeye çıksak da, altyapılarda avrupa kupalarındaki başarımızı euroleague'e taşıyamıyoruz maalesef. tepeye çıkan takımımızda türk altyapısından çıkma oyuncuların doğru düzgün rolü yok...

final four'da son üç yıldır finalde olan gururumuz fenerbahçe'de üç yılda toplam kaç türk altyapısından çıkma oyuncunun kaç dakika aldığına bakılırsa, eleştirim daha net anlaşılacaktır.
  • bu euroleague statüsü yıllardır tartışmaya açıktır. resmen ispanyol paravan şirketler oluşumu. a, b, c lisanları dağılımı, keyiflerine göre takımları lige dahil etmeleri tartışılır. detaylı araştırdım
    - belli kapasite salon
    - kupayı kazanma
    - belli nüfusta coğrafi bölgede olmak
    - belli bir taraftar kitlesine sahip olma
    - kulübün finansal yapısı borçsuz olmak vs vs. daha pek çok kriter var. resmen ispanyol lobilerinin oyuncağına döndüğü gerçeğini değiştirmiyor. kesinlikle büyük bir organizasyon küçümsenemez. ancak adil olmadığı da bir gerçek fıba'dan kopup uleb'e geçtiklerinden bu yadada böyle.
  • fenerbahçe geçen sezon kupayı kazandığında önemini yitiren, ancak 2. olunca tekrar önem kazanan basketbol organizasyonudur.
    tebrikler fenerbahçem!!!
  • nerede o eski çekişmeli euroleague dönemleri...

efsane italyan takımları(benetton,kinder bologna vs vs..) fransızların asvel'i,pau orthez'i,wendell alexis ile başımıza (efes/ülker) bela olan alba berlin...

bakalım önümüzdeki sezon neler olacak..
  • fiba şampiyonlar liginin yanında yavaş yavaş eriyen basketbol organizasyonu. şu anki yapısı nedeniyle orta vadede iflas edecektir. bunların nedenini sıralamak istiyorum.
    1) normal sezon 30 maç, çeyrek finaller 3 maç yarı final ve final ise tek maç üzerinden oynanıyor. bu çok adaletsiz
    2) iddiasını kaybeden takımlar 30 maç oynamak zorunda ve belirli bir süre sonra taraftar salonları doldurmadığı için ekstra külfet oluşturuyor.
    3) katılımcı takım ve ülke sayısı çok az.
    4) katılımcı takım sayısında ispanyol takımlara torpil geçiliyor. çünkü şirket ispanyol şirketi.
    5) şirketin elde ettiği gelirlerden kulülere ödenen para çok yetersiz.
    6) ulusal ligde şampiyon olan takımların organizasyona katılımı kısıtlanmış durumda
    7) fransa, sırbistan, hırvatistan, çekya gibi ülkelerden temsilci yok. yunanistan, italya ve almanya gibi ülkelerden sadece 1 temsilci var.
    8) yoğum maç programı kulüplerin ulusal lig ve ulusal kupa maçlarını olumsuz etkiliyor.
    9) basketbolun odağını sadece kendi üzerinde toplamaya çalışıyor ve ulusal liglerin pazarlanmasına balta vuruyor.
    10) euroleague güçlendikçe abd ve avrupa basketbolu arasındaki makas daha fazla açıldı.

edit : yazdıklarım 2018-19 sezonu için geçerlidir. panathinaikos muhtemelen fiba şampiyonlar liginde olacak. adriyatik ligi şampiyonu buducnost olduğundan sırbistan temsilcisi yok.

arkadaşlar ben euroleague'yi 98 yılından beri takip ediyorum ve mevcut sistem avrupa basketbolunun anasını ağlatmak dışında bir işe yaramıyor. sen belli başlı takımları ve ülkeleri pohpohlayarak ekonomisi ve spor kültürü olan ülkelerde yatırım yapılmasını engelliyorsun. mesla daha önceki eşit ortam sayesinde 1999-2000 sezonunda anadolu efes final four'a kadar yükselip 3. olmuştu. şimdi böyle bir sürprizin olması neredeyse imkansız (fenerbahçe hariç, ama onlar da bu liyakat sistemi bozulmadan çok önce ligde mücadeleye başladılar). biraz araştırma yapalım lütfen.
  • (bkz: herbalife gran canaria) önümüzdeki yıl bu kupada mücadele edecektir
  • iyicene boş bir organizasyon olmaya başladı. kazandıktan sonra da tadı kaçtı zaten. ne yapacaksın, 15 kere mi kazanacaksın yani, nedir...

ben avrupa basketbolunu severdim, halen de severim. fakat işin cılkı çıktı iyice. eskiden iyi bir takımın varsa kadronu beş sene muhafaza edip üst üste şampiyonluklar alabilirdin. şimdi öyle değil, her sene kadron sil baştan. çünkü james nunnally gibi vasat oyuncular bile nba kıskacında. adam buraya bir geri zekâlı olarak geliyor, eline topu verip ''beyler, işte bu toptur'' filan deyip en baştan eğitiyorsun, güzel bir sezon geçirdikten sonra ''fenerbahçeli bilmem kim minnesota timberwolves ile anlaşmaya vardı'' filan, senin adama yaptığın milyon dolarlık yatırım boşa gitti işte. tam verimli olduğu dönemde nba'e kaçtı. bogdanovic'in süper star olması için fenerbahçe'nin iki final four kaybetmesi gerekti. orada bogdanovic değil de hazır bir oyuncu olsa fenerbahçe üst üste iki defa şampiyondu euroleague'de. 23 yaşında adamla final oynadık biz. adam tam star oldu, en verimli döneminde haklı olarak nba'e gitti. nunnally öyle, udoh öyle, bjelica öyle. bunların hepsi de avrupa için çok değerli parçalar. wanamaker bile gitti lan...

altyapıdan oyuncu çıkıyor, adam iki maç oynamadan ncaa'ye gidiyor. lan bi dur iki dakika faydalanalım senden aq. yok... enes k*****, ömer faruk yurtseven filan hep bunun örnekleri. aha real madrid doncic'i ne hale getirdi, adam daha 19 yaşında filan hop nba'e kaçtı. iki sene önce top süremiyordu bu velet.

bu şartlar altında euroleague saçma sapan bir organizasyon. bir adalet yok. tüm sene top oyna, final four'da rakibin attığı iki üçlük girsin, yenil, sezon bitsin. zaten kapalı lig oldu, ligde sıralamaya göre adam almıyor, o zaman yerel ligler niye oynanıyor? zaten bizim yerel lig de ayrı bir âlem. belediye/üniversite takımları ve fenerbahçe, efes var. altyapı yok, yerli oyuncu yok. saçma sapan bir lig. bir dünya para harcanıyor bir de. sırf bu sebepten ligdeki takımların yarısı artan kur sebebiyle ligden çekildi.

fenerbahçe'nin yapması gereken bütçesini 3'te 1'e, 4'te 1'e filan indirip yerli ve genç oyuncularla kalburüstü yabancıları kaynaştırıp oynatmak. euroleague'e harcanan her kuruş artık israf. cari açık resmen. guduric'i basketbolcu yapmak için para harcıyoruz, guduric'e verilen parayı egehan arna'ya ver, egehan üç kat daha iyi oynar guduric'ten. ama ismi egehanic arnaic olmadığı için obradovic oynatmıyor.

tamam, o avrupa şampiyonluğu heyecanını yaşadık, artık yeter. ben abuk subuk yabancıları filan izlemekten sıkıldım artık. yerli oyuncu izlemek istiyorum. 30 milyon euro harcayıp cumhurbaşkanlığı kupasını kazanarak kendimizi tatmin ediyoruz.
  • fenerbahçe taraftarlarının en sevdiği. kalb.
hesabın var mı? giriş yap