• 20. tur geride kaldı. normal sezonun bitmesine 14 hafta kaldı. takımlarımızdan efes yine kazandı. 5 maçlık seri yakaladı ve 2 galibiyet önünde 2. sıradakı real'in. efes son 14 maçın 13'nü kazanmış. gelecek hafta real deplasmanı var. geçen sezon fener de normal sezonu 1. bitirmişdi. umarım efes'in final four kaderi farklı olur.

real rusya'da 2 maçını da kaybetti. önce cska, dün akşam da khimki'ye.

maccabi 2 güclü takımı (barca ve milano) yenmeyi başardı. cska son 3 maçını zor da olsa kazanıyor ve 4. sırada tutundu.

fener formsuz barca'ya yenilmekle işi zora soktu. yensek, 9. sıraya yükselecektik. şimdi 11. sıraya geriledik. barca 3 yenilgi sonrası bizi yenerek 5. sırada kalmayı başardı.

fener'in ilk 5, hatta 6'da bitirmesi hemen hemen imkansız. pana zor da olsa son 2 maçını kazandı ve 6. sırada kaldı. valencia son haftalarda formda. son 5 maçın 4'nü kazandı. 3'ü deplasmanda olmakla. bu maçlardan biri de obra'nın uzunsuz oynatarak yenildiği maç... valencia 7. sıraya kadar yükseldi ve büyük ihtimalle playoff'a kalacaklar.

milan son 2 maçını kazandı ama güclü takımlara (efes & maccabi) karşı deplasmanda yenildi. şu anda 8. sıradalar. büyük ihtimalle 17 galibiyet playofflara kalmak için yetecek.

kızılyıldız 3 gün içinde kendi sahasında 2 sürpriz maç (zalgiris ve alba) kaybetti ve 9. sıraya indi.

khimki haftanın sürprizini yaparak real'i yendi ve tekrar 10. sıraya yükseldi.

playoff potasının hala 2 galibiyet gerisindeyik. top 8 takımlarına karşı oynadığımız 9 maçı da kaybettik. gelecek hafta 8. sıradakı milano'ya karşı maçımız var. o maçı da yenilsek, bu iş biter. 14 maçın en az 9'nu kazanmak zorundayız.

ilginc sezon oluyor. en son sıradakı zalgiris, bayern ve zenit bile 6 galibiyet aldılar. favorilerden bir tek fener playoff dışında şu an.
  • 20. haftayi da shane larkin farkiyla izledik. son zamanlarin en dominant performansini veriyor, allah nazardan beladan saklasin.

- anadolu efes-asvel macinin ilk duduguyle beraber efes asvel'i rencide etmeye basladi. yani galibiyet o kadar netti ki ilk yarida bir ara dogus/bugrahan/beaubois/peters/moerman oynuyordu. bu arada ergin ataman bu besleri arada deniyor. bu tip kisa 5 peters/moerman'la pek olmuyor gibi, moerman/singleton veya peters/singleton daha iyi duruyor. bugrahan'in girip net oynamasi sevindirici. sut atmaktan hic tedirgin olmuyor, helal olsun. su rolunu netlestirse euroleague'de surekli dakika alir. bu maci 6s/2r/6a ile oynadi. sertac'ta keza 13s/6r oynadi. ve shane larkin, yine 29 s/6r/7a ile oynadi. ustuste ucuncu kez hafta mvp'si. bu euroleague tarihinde bir ilk. ayrica bu ayin mvp'si de muhtemelen o olacak. bu sene icinde ikinci kez olmus olacak. bu sene sonunda nba'den kontrat alacak mi acaba. tahminim artik birileri ona istedigi kontrati verecek malesef. bir de larkin o kadar istekli ki onu korumak da sikinti. su anda larkin avrupa'da efsane yazmak icin oynuyor. bu yuzden surelerini kismak veya macta pasif oynamasini isteyemezsiniz bile. oyun stili de riskli bir oyun surekli vucudunu topla savunmacisi arasina koyuyor. bundan onceki iki macta iki metreden kafa ustu cakildi. her macta tedirgin oluyorum.

shane larkin icin nba'de kontrat bulamamis burada sov yapiyor gibi yorumlar okuyorum. shane larkin nba'de kontrat bulamamis degil, istedigi kontrati ve rolu bulamamis bir oyuncu. istedigi sey takimin ilk 2 opsiyonundan biri olmak, yani 25 dakikanin uzerinde sahada kalmak. sadece o da degil hucum serbestisi istiyor. daha serbest rolde oynamak istiyor. anadolu efes'te asil fark yarattigi kisim bu oldu zaten, dogaclama olarak hucum edebilmek. nba'de bu ozgurlugun verildigi oyuncu sayisi fazla degil, superstarlara veriliyor. shane larkin o seviyede mi, bence fiziksel olarak degil. ayrica nba'de saha daha buyuk oldugu icin ve atletik yetenekleri ust seviyede oldugu icin, o ilk adim avantajini cok iyi kullanamayabiliyordu. avrupa'da ilk adimda adami gecince pota geliyor zaten ama nba'de mesafe daha uzun yakalanma ve blok yeme ihtimali artiyor. ayrica undersized olmasi surekli mismatch yaratiyor. yine avrupa'da sahanin kisa olmasi mismatch'i yardimla kapatmayi kolaylastiriyor. peki bu larkin'i de vasifsiz bir sporcu mu yapiyor. bu sekilde bakarsak nba'de 10 milyon dolar kontrati reddetmis mirotic'ten daha iyi ve dominant. nba'de oynayip oynamamasinin cok mu onemi var. yani sener sen oscar almadi diye kotu mu?

ve tabiki nba/euroleague karsilastirmasi. nba'in herhangi bir basketbol organizasyonundan daha kotu olmasi zaten imkansiz. 8 milyar dolara yakin ekonomiden soz ediyoruz. turkiye'nin en buyuk sirketi tupras 5 milyar dolara satilmisti. nba su gun istese euroleague'in tum yetenek havuzunu tamamen kurutur avrupa'da basketbol tas ve sopalarla oynanir. burada dikkatimi ceken bunu done olarak ortaya sunmak. yani sadece dunyanin en iyi organizasyonu mu seyredilmeli. o zaman turkiye futbol ligi lagvedilmeli ve premier lig haric herhangi bir ligin seyredilmesi toptan yasaklanmali. ayrica ispanya ligi ve almanya ligi de kapatilmali cunku hicbiri premier lig seviyesinde degil. sampiyonlar ligi seviyesinde bile premier lig kalitesinde oyun oynanmiyor. tamam ne yapalim efes/fener maclarina gidilmesin mi? herkes mesai saatlerini degistirsin ve sabahin 5'inde nba maci mi izlesin? sadece lakers maclarina mi gidilsin, ne olsun. yani insani saatte, lokal yakinlik kurabildigin, ulasabildigin bir lig var. izle veya izleme. tartismak bile sacma.

asvel'de theo maledon 5s/6r/10 a ile cok iyi bir performans sergiledi. nba'deki bircok scout bu macta da buradaydi. ust siralardan draft edeceklerdir. euroleague'de bir macta 10 asist oyle azimsanacak birsey degil. asvel playoff potasindan yavas yavas asagi dogru suzuluyor. ellerindeki oyuncu kalitesi belli. bir de yardimci koc tony parker'in kardesi tj parker. tipleri de cok benziyor. tony parker'da kulubun icinde ne oluyor diye kardesini sokmus iceri, kurumsallik falan ha getire.

fenerbahce beko kotu bir hucum performansiyla barcelona'ya yenildi. savunmada isler kotu degildi. vesely'ye laf etmisler yine de adam ne zaman sahaya girse barcelona'yi allak bullak etti. elleri kollari cenesi hic durmuyor. pandik atan kasar stoper gibi. hucum aldiriyor, sinirlendiriyor, sinirleniyor ama fenerbahce'nin sakince yenilmesine izin vermiyor. zaten sezon basindan beri vesely'yi beklememizin sebebi bu. takimdaki herkes vesely gelsede cildirsak diye bekliyor. mactaki tek sikinti hucum akisinin olmamasi, o nasil top kayiplari, o nasil sut yuzdesi. bugun ekstra kotu attilar. bu daha cozulebilecek birsey, barcelona'da ligin en sert savunma yapan takimlarindan biri. hakem kararlari hakkinda obra gerekeni soyledi, oyunu barcelona'nin istedigi sertlikte oynatti hakemler. bu konu ciddi bir konu. ozellikle cska/real/barca'nin suyuna giden hakem yonetimleri var. tabi butun maglubiyeti hakem kararlarina baglamakta gercekten kacmak olur. ozellikle de colo ve sloukas'in hucumu net paylasamamasi, de colo'nun hic istedigi gibi oynayamamasi, williams'in kotu ve tek yonlu hucum performansi maglubiyeti getirdi. willimas macta 0/7 ucluk atti, 2/7 atsaydi maci fenerbahce alirdi, willims'in uclukleri sadece 6 sayi degil de colo'ya istedigi bosluklari getirirdi, ucluk sokamadikca barca tepede sloukas ve de colo'nun tepesine basti.
    fenerbahce acisindan kazanilabilecek macti ama iyi seyler gorduk sahada, ribaundta yenilmedi fener. savunmada dusmedi. sertlige sertlikle karsilik verid. vesely tum cirkefligi ve enerjisi ile sahada. bunlar iyi kisimlari. kotu kisimlar hucum akisi, williams'in kotu sut performansi, willims'in 7 ucluk kullanmasi, lauvergne'in silinip gitmesi. lauvergne'in iyi niyetle hep biryerde katki verecegini dusunuyorum, daha dogrusu istiyorum ama olmayacak gibi. nunnaly ve thomas'in daha suresi var. ben hep 30 mac gibi dusundugum icin panik oldum bir ara ama 14 mac daha var. fenerbahce playoff'a rahat girer. onemli olan 7 veya 6'yi almasi. orada cska/real/barca'dan birini hucumu da oturtmus tam kadro bir fener gecer. gecen sene erken form tutmuslardi bu sene umarim playoffa tam kadro ve formda girerler. uc ay var normal sezonun bitmesine yeterli bir sure.

haftanin suprizi khimki'den geldi. bir anda noluyor lan deyip real'e patladilar. yani aslinda soyledigimizin disinda gelisen birsey yok. takim olamamis cok iyi oyunculardan kurulu bir takim khimki. dogru motivasyonu ve etkiyi yakaladiklarinda nasil tehlikeli oldugunu goruyoruz ama olay o zaten, bu seviyeyi sezona/playoffa/f4'a yaymak. real acisindan kotu maglubiyet. onlarda muhtemelen llull form tutsun diye bekleyip dua ediyorlar. campazzo'ya kaldilar iyice. casseur bu macta iyi oynamis. rudy'nin sozlesmesi uzatilmis, kac yillik veya yillik ne kadar alacak bilmiyorum ama ana oyuncu olmaktan artik cok uzak. real kisa rotasyonunu guclendirmezse sampyonluk cok zor. llull'de son 3 yildir arada kivilcim vererek oynuyor. o kivilcimi nerede verecegi onemli. f4'da verirse sampiyon olurlar, vermezse olamazlar.

ea milano cok direndi ama karsisinda duramadi maccabi'nin. maccabi'de wilbekin'in 1 m usd buyout ucreti ve 1.5 m usd maasi var. su anda nba'den ve avrupa'dan bazi kulupler bu buyoutu odeyip wilbekin'i istiyor. bence milano bunlardan biridir. milano shelvin mack'i de israil'e yolladi. messina nasil bir hata yaptim diyordur, mike james'i gonderip shelvin mack'i getirmek yilin hatasi olabilir. messina olunca bunlari konusmuyoruz ama cok buyuk hata. aaron white'i da yolladilar. maccabi'de hersey yolunda onlarda wilbekin'in kontratini uzatmaya calisiyorlar. onlarda da avdija ve zoosman'in stabil katkisi mutlu ediyordur, avdija mock draftlarda 5. sirada. abartildigini dusunuyordum ama hic oyle degil. boyu kilosu, oyun bilgisi ust duzeyde. bazen larkin gitse efes kimi alir diye dusunuyorum. larkin 2.8 m usd aliyor. 1 musd buyout ve 2 m usd maasla wilbekin'de is gorur. tabi ki bir larkin olmaz ama f4 yaptirtir.

cska baskonia'yi mike james'le gecmis. bu maclari mike james aliyor. su anda en cok bekledigim karsilasmalardan biri cska-efes. ilk maci efes'in bosluguna gelip almisardi, rovansi guzel olacak. cska'da geldi barca ve real'in burnuna girdi. her hafta itoudis guzellemesi yapacam. helal olsun hocam. baskonia'da pieria henry hareketlendi ama adam 31% ile ucluk atiyor. larkin 50|%, mike james 45% ve bilimum ideal guard 40% uzeri atiyor. macta bir yerde bombos kaldi 2 saniye bekledi ve ucluk atmadi. bu kadar sutuna guvenmiyorsan ust duzey guard olmana hic ihtimal yok. matt janning, efsane sutor, eurleague'de 25% ile uclu atiyor. boyle sut atip zaten basari beklemeyin.

zenit-valencia bu macin ozetlerini bile izlemem. yani valencia'ya ufakata olsa saygi duyuyorum ama zenit macini izleyecek kadar degil.

alba berlin sen ne nalet bir takimsin. kizil yildiz kimleri kimleri yendi evinde, herkese kok sokturdu ama iste alba berlin oyle bir takim degil. akiyor masallah. borisa simanic'e dikat. yavas yavas sure aliyor. ucluk yuzdesi 50%'lerde.

olympiakos bayern'i farkli gecmis gibi ama aslinda degil. mac kafa kafaya gitti son ceyrekte kirildi bayern. bayern'in sikintisi inanclarini kaybetmis olmalari. yoksa fena degiller, tj bray'de gayet efektif geldi. birkac maca gayet dominant guard performansi verecek. haftaya maccabi macinda bir reaksiyon verebilirler. su anda kagit ustunde bir sikintilari yok sadece kendilerine inanmiyorlar. bir galibiyetle yine playoff kovalayabilir hale gelebilirler. olympiakos will cherry'yi de yolladi. zaten will cherry neden bu takimdaydi. willis reed wade baldwin'i dovmus ondan yollandi, will cherry'de wade baldwin ile atismis ondan yollandi. wade baldwin'e dokunani yolluyorlar. vezenkov ilginc performanslar veriyor. bu macta da 20 sayisi var.

haftanin son maci pana-zalgiris. zalgiris'te biraz yetenek olsa en azindan grigonis olsa yine playoff yapacaklar, adamlarin yetenegi yetmiyor. pana macinda son 2 dakikada 11 sayi geri dustuler kapattim, yine farki 2sayiya indirmisler. bu maci alsalardi yine playoff kovalarlardi.

lig'de efes ayristi digerlerinden. altinda real/barca/maccabi/cska var. dordu birbirlerini yiyecek ilk uc icin. dorduncu olmak saha avantajibni getirsede yine real/barca/maccabi/cska'dan biri rakibin olacak. alt taraf ise karman corman. herkes playoff yapabilir ve oyle matematiksel olarak degil hakikaten yapabilir.

haftaya izlenecek maclar:

real madrid-anadolu efes: haftanin en iyi maci. real madrid rusya'dan 0/2 ile dondu ve bir anda kendini 5.lik tehdidinde buldu. efes bu maci alirsa ligi neredeyse bitirmis oluyor. real icin cok daha onemli mac ama efes'de yakaladigi ritmi kaybetmek istemiyor.

- fenerbahce- milano: fenerbahce icin direk hedef mac. ne yapip edip bu maci almali fenerbahce. zaten sikintili bir takim var karsilarinda, bu mac fenerbahce icin neredeyse olum kalim maci.

bos zamaniniz varsa;

bayern munih-maccabi: bayern'in bu macta reaksiyon gosterecegini ve maci alacagini dusunuyorum ama benim hicbir tahminim tutmaz. genelde olacaklari degilde istediklerimi soyledigtim icin herhalde.

zalgiris-alba berlin: yani oyle ozel sebebi yok iksiinide seviyorum. baska bir sebebi yok.

diger maclari izlemesenizde birsey kaybetmezsiniz. supriz mac olursa ozetlerine bakilir.
  • 20.maçlar sonunda saflar sıklaştı.

. anadolu efes 17 galibiyetle ve iki galibiyet farkla lider.

. real madrid 15 galibiyette, bu hafta efes'i yenmeleri halinde farkı azaltacaklar.

. maccabi ve cska dördüncülük yarışındayken, barcelona da düşüşe geçince şimdi üçüncülük yarışına dönüştü. üç takım da 14'er galibiyetteler. yeri gelmişken, barcelona için birkaç şey diyelim. sezon başında barcelona transferleri yapınca ''oo kesin şampiyonlar, bu nasıl kadro'' falan yazılmaya başlanmıştı. avrupa basketbolunda öyle olmuyor. doğru örnek, bu sezonki efes veya real madrid. birkaç tane süperstarın olur, çevresinde rol oyuncuları olur, iyi takım böyle kuruluyor avrupa'da. egosu büyük, topla oynayan birçok adam olunca ligi domine edemiyorsun. barcelona'da sorun pesic değil, pesic'in iyi bir koç olduğunu düşünüyorum ama bu oyuncu kadrosu pitino'ya uygun. pesic gibi eski model bir koç, bu kadar oyuncuyla oynayamaz -ki heurtel'in oynamadığı süreçte böyle barcelona. bir de heurtel oynasa, aman aman.

. panathinaikos 12 galibiyetle altıncı, hem yukarıyla hem aşağıyla iki galibiyet fark var.

. valencia ve milan 10'ar galibiyetle play-off potasındalar. milano normalde, valencia benim için sürpriz, ilk haftalarda havlu atmasını beklediğim valencia müthiş bir hava yakaladı ve potaya girdi.

---------------------------------------
    . kızılyıldız ve khimki 9'ar galibiyetteler. khimki son 12 maçta dokuz kez kaybetmesine rağmen, hala bir galibiyet uzakta... kızılyıldız sakota'yla çıkış yakaladı ve evlerinde baskonia, zalgiris, alba maçlarının ikisini kazanmış olsalardı şu anda yedinci sırada olacaklardı.

. fenerbahçe-asvel-olympiakos 8'er galibiyetteler. fenerbahçe potansiyel olarak diğerlerinin üzerinde elbette, zamanında form tuttular, sloukas'ın tempo tutması çok önemli. fenerbahçe'nin fikstürüne bakarsak, bundan sonraki yedi maçın beşine net favori olarak çıkacaklar ve muhtemelen üst sıralara tırmanacaklar... olympiakos'un da bu ayki fikstürü kağıt üstünde kolay, bartzokas'ın göreve gelmesiyle birlikte çıkışa geçeceklerini düşünüyorum, play-off yarışı daha da kızışacak bu gidişle...

--------------------------------------
    . kalan beş takımın ise pek şansı yok, ciddi görüntüleri de yok, renk katmaya devam edecekler.
  • türk takımları açısından çok iyi geçti 21. hafta. efes real'i yendi ve büyük ölçüde liderliği garantiledi. cska, real ve barca'dan 3 galibiyet öndeler. efes aynı zamanda şampiyonluğun da en büyük favorisi. bir yol bulup cska'yı yenmeyi ögrenmeliler.

bu hafta fener'in tüm rakipleri (valencia, milan, kızılyıldız, khimki ve oly) yenildi ve fener 9. sıraya yükseldi. fener önümüzdeki 2 hafta deplasmanlara gidiyor. o 2 maçı kazansak 23. tur sonunda kesin ilk 8 içinde oluruz
  • boş yere satırlarca analiz kasmaya gerek olmayan, larkin sakatlanmadığı sürece efes'in güle oynaya kupayı kaldıracağı sezondur.
  • ben fenerbahçe beko için 5-6-7 gibi bitirecek diyorum, ama play off turunda cska, madrit veya barça gelecek o zaman barça hariç kesin bir elenme olur, barça ile başabaş mucadele olur ama diğerleri hala çok sert fener için, daha kora kor oynamıyor takım, oynasa da kaybediyor.
  • sakatlar tam performans geri dönerse (dunston, micic ve moerman) efes herkesi tarumar eder. kupanın net favorisi.

yeter ki larkin ve ergin ataman'a birsey olmasın.

fenerbahçe ise harika takım. kadro olarak bence barcelona khimki real ayarında. ama de colo bu takımı bence biraz aşağı çekiyor. kimya olarak tutmadı ve tutmayacak sloukas ile birlikte zor gözüküyor. ayrıca euroleague 3 sayılık atış lideri fenerbahçe. de colo yerine mesela guduric olsa ilk 2 de olurdu. ben hala ilk 4-6 arasına geleceğini düşünüyorum.

inşallah efes fener finali izleriz. kazanani da larkin belirler.
  • 21.maç günü sonunda puan durumu...

. efes açık ara lider ve büyük sürpriz olmazsa normal sezonu lider bitirecek. efes 18/21 yaptı, larkin inanılmaz derecede formda, sakatlar var, üç galibiyet farkla önde.

. efes farkı açınca geridekiler sıkıştı. real madrid, barcelona ve cska 15-6 durumunda.

. maccabi 14, panathinaikos 13 galibiyetteler.

. valencia ve milano 10'ar galibiyetle play-off potasındalar.

--------------
    . fenerbahçe, kızılyıldız, khimki 9'ar

. olympiakos, asvel, baskonia 8'er

galibiyetle takipteler.
  • 21. maclar sonunda euroleague puan tablosu uce bolundu. efes zirvede tek. 2-6 arasi playoff'ta yer savasi veriyor. 7-18 arasi playoff mucadelesi veriyor. en sevmedigimiz zenit bile playoff yapabilir durumda. tabi daha 13 mac var ama ligin ortasini gectik, 2/3'une yaklasiyoruz. kopmalarin olmamasi rekabet acisindan guzel. genel olarak sikici ve pek suprizsiz bir haftaydi. haftanin maci real madrid- anadolu efes ve fenerbahce beko- ea milano haric pek izlenecek mac yoktu.

- fenerbahce beko armani milano'yu rahat bir oyunla gecerken eski fenerbahce sinyalleri verdi. jan vesely'nin enerjisi ve istegi yerinde. bu berbat gecen yarim sezon en cok datome'ye yaramis gibi. iki yildir ruh gibi geziyordu, hic sorumluluk almiyordu, su anda sahada iyi bir datome var. kalinic bu takim icin cok onemli. gerci herkes onemli ama kalinic ve datome fenerbahce'nin uzayip kisalmasindaki fitting parcasi. uzun bese geciyorsun datome'yi 3'e cekiyorsun. kisa bes oynayacaksin kalinic'i 5'e cekiyorsun ve en onemlisi kalinic kavgaci. sahada kavga ediyor. ribaund kovaliyor, savasiyor. enerjiyi yuksek tutuyor. derric williams 5 dakika oynadi bu macta, lauvergne hic oynamadi, melih'te oynamadi. sakatliklari varmi bilmiyorum. bu sezon melih'in neden ibrahim kutluay olamadiginin bir kaniti niteliginde. melih mukemmel bir sutor. ayrici penetre uzerinden orta mesafeleri de cok iyi ama iste o ruh olmayinca olmuyor. fenerbahce kotu giderken bircok macta melih'in mukemmel performansi vardi, fenerbahce toparlandikca duzen ile beraber yukselmek ve rolunu artirmak yerine yine geri cekildi. kariyeri boyunca penetrelerini gelistirememesi de aslinda bir kanit. melih'in savunmasi da ust duzeyde ama iste o ruh olmayinca da olmuyor. lauvergne iyice atil kaldi artik. oyle stimac'in rolunu lauvergne'e verecekler gibi ya da oyle spesyalist olarak gerekirse pota altinda ayak oyunlari icin alinacak. ali muhammed'te ocak disi.jan vesely'nin performansi cok onemli diyoruz, evet sizi playofflara ve hatta f4'a gitmek icin vesely sart ama sampiyon olmak icin yanina de colo gerekiyor. fenerbahce henuz de colo'yu optimum kullanma seklini bulamadi. sezon basi hersey kotu giderken de colo tek basina takimi tasiyordu. takim toparlandikca de colo etkisi azaldi ve hatta su anda de colo'nun etkinligi bayagi asagida. fenerbahce'nin geri kalan 13 macta yapabilecegi en onemli gelisim bu olacak. de colo'nun da en etkin sekilde oynayacagi sablonu ve setleri bulmasi. su anda sanki obra herkes birbiri ile oynamaya alissin diye kasten kagit uzerindeki en iyi besini sahada tutuyor. herkesin gordugu sloukas/ de colo uyusmazligini onlari ayirarak cozmek yerine onlari daha cok birarada tutarak cozmeye calisiyor.

- ea milano'da ise isler iyi gitmiyor. messina bu takimin herseyi. butun basketbol operasyonlari messina'ya bagli. gm olarak olympiakos'un eski gm'i stavropoulos'u getirmisti. su anda kadro yapilanmasinin ne kadar sikintili oldugunu goruyoruz. oncelikle old school basketbolun ne kadar bocaladigini gorduk. yavas temposuz beton gibi savunmalarin pek calismadigini goruyoruz. larkin/james/wilbekin bu savunmalari paramparca ediyor. artik 5 nuamaraya kadar neredeyse ucluk atamayan takim kalmadi. su anda her takimin yapmasi gereken (barca ve real haric, onlar 20 kisilik rotasyonla oynuyorlar) fenerbahce ve efes'in rotasyonlarini acip ayni sablonda ilerlemeleri. eger bu takimda mike james olsaydi bu takim ilk 5'te olurdu. messina takiminda boyle bir karakter istemedi, itoudis ondan verim alabilecegini dusundu ve itoudis kazandi. micov berbat, nedovic berbat. takim olarak inanclarini kaybetmis gibiler. bu bayern'e de olmustu. bayern gayet iyi bir durumdayken bir anda depresyona girmis gibi modu dusmustu. milano'nun da modu cok dusuk. bu takim o kadar da kotu bir takimd egil ama hic inanmiyorlar. neyse fenerbahce'nin isine gelir.

- anadolu efes/shane larkin'i durdurabilecek bir takim yok. inanilmaz bir performans, inanilmaz bir dominasyon. su anda karsisinda durabilecek kimse yok. bu sadece yetenekle aciklanacak bir durum degil. larkin kadar yetenekli oyuncular geldi gecti ama onun kadar isteyen biri daha once gelmedi. o tarihe adini yazdirmak istiyor. forma numarasi 0, dipten geliyorum demek icin giyiyor, kimse inanmadigi icin bu numarayi giyiyor. o da herkesi yaniltmak icin nerede olursa olsun winner oldugunu kanitliyor. 4. kez haftanin mvp'si oldu. ayin mvp'si de o olacak buyuk ihtimal. bu performans'tan sonra larkin'e uzulerek sene sonunda veda edecegiz gibi. nba'den yine istedigi kontrati alamazsa yuh artik. su anda nba takimlarinin yarisinda ilk 5 guardi olur. ulan cleveland guardlari basket topunu saglik topu saniyor. eger alamazsa insallah efes 3 yillik kontratla baglar. efes ile 1+1 yillik kontrat yapmisti. o yuzden efes'te kalacagindan eminim, eger nba kontrati yapmazsa. real maci onun icin hic kolay mac degil. pota altinda 2.21'lik tavares bekliyor, hucumda karsisinda bazen jeff taylor kaliyor, yine campazzo'da cok pislik bir savunmaci. hic umursamadi, 32 sayi atti. inanilmaz sut yuzdeleriyle oynuyor, 5/8 ikilik, 5/6 ucluk ve en son ne zaman serbest atis kacirdi hatirlamiyorum. su anda shane larkin nerede ne kadar oynarsa herkesin gidip izlemesi lazim. turkiye lig, euroleague, turkiye kupasi farketmez gidin larkin'i gorun. bu avrupa'da basketbol izleyenlerin hayatinizda cok nadiren olabilecek bir performans. efes'te artik micic ve dunston donse de playoff rotasyonuna hazirlansalar. larkin'in biraz daha saklayarak oynasalar. sezon ortasini gectik acaba cok erken mi form tuttu diye de korkmuyor degilim. sezon sonuna kadar boyle gidebilirmi bilmiyorum. micic'in acilen gelip formunu yukseltmesi gerekecek. f4'da kimse larkin'in bu kadar da cosmasina izin vermeyecek. real madrid'te tavares 27 dk. oynayinca pleiss sahada cok uzun sure kaldi. pleiss tavares kadar sert bir oyuncu degil, ribaund yetenekleri de zayif ama net bir orta mesafesi var. o faul cizgisine cekilince tavares'in savunma odagini cok bozuyor. maksatta oydu zaten, tavares biraz disari ciksin oralara larkin girsin. mesela larkin buradan belki 4 belki 6 sayi buldu ama daha onemli birsey kazaniyorsunuz. larkin'in potaya gidebilecegi dusuncesi savunmacisini bir adim geri attiriyor, o mesafede larkin'in 5/6 ucluk atmasina yeterli. eger pleiss bocalasaydi ve orta mesafe tehdidi olmasa tavares pota altina goliath gibi dikilecek, larkin'i 2-3 kere asagilarcasina tokatlayacak, bunu goren savunmacisi da larkin'in burnuna kadar giderek sutunu kapatacak. bu sebeple larkin/micic'in potaya gidebilmesi efes'in tek onceligi.
    real madrid acisindan llull'un yavas yavas isinmasi biraz can sikiyor bizim icin. llull'un uyumasi onemli. tavan performansi cok yuksek ama son 3 yildir oralara cikmakta zorlaniyor. f4'da en son gormek isteyecegimiz sey cok formda bir llull. formda llull kimseye bezemiyor, yani o zaman bizi yenemezsiniz mesajini sahada cok net veriyor. llull'un durumu yakindan takip edilmeli. real'de randolph bu macta yoktu. efes'te de micic/dunston yok sartlar esitti.
    - bu arada real-efes macinda hakemler bir yumusak bir yumusak inanamazsiniz. fenerbahce-barcelona macinda aldiklari tepkiyi bu macta mi kompanse ediyorsunuz. bakin ispanyollari tutmuyoruz. eyvallah da efes real'e yenilse ne yense ne. zaten ligi supuruyor efes. real'de zaten yine bir seri yapip ligi ilk 3'te bitirecek, bu da bariz. sikintili mac fenerbahce-barcelona'ydi. fenerbahce galip gelseydi gozunu playoff'a degil ilk 4e dikecekti, en azindan 5.lik kovalayacakti. zaten lig kaotik kimin kimi yendigi belli degil. o arada fenerbahce makul bir pozisyona atabilirdi kendini ki hala atabilir ama ozellikle barca-fener maci cok sinir bozucuydu.

- gecen hafta bayern maccabi'yi yenebilir demistim o tuttu. nadiren tahminlerim tutar. bayern'in rotasyonu oyle son siraya inecek bir rotasyon degildi, onlarda playoff potasindayken bir anda tum inanclarini kaybedip son siraya indiler. guardlari tj bray geldi. dedovic, zipser, kopponen biraz basketbol oynamaya basladi ve maccabi'yi gectiler. tabi maccabi cok eksik; casspi, tarik black, nate walters, zoosman, dibartelamou yok. maccabi daha cok zorlanacak gibi. onlarda sakatliklar sebebiyle o tepe gruptan dusecekler muhtemelen. amare stoudemire'i getirdiler. amare yillarca israil'in bir takiminda oynadi, adini unuttum. bu sene cin'e gitmisti, maccabi sakatliklardan gocunce onu da rotasyona kattilar. sahada gormek eglenceli tabi de o kadar sanirim, oyle 3-5 dk. sahada kalabilse yeter.

- zenit olympiakos'u gecti. oly'de 4 amerikali var rotasyonda, attiklari toplam sayi 0. bu oyuncularin seviyesi ile de aciklanamaz. yani toplamda 56 dk. oynamis bu 4 oyuncu, 0/9 ikilik, 0/7 ucluk atmis. bu sekilde galibiyet almakta zor. takimda bariz amerikan dusmanligi var, baska turlu aciklanamaz. spanolis 31 sayi atti. iste oly'de spanoulis eglensin diye takim kuruyor. seneye milutinov gider, spanoulis birakir, yeniden yapilanirlar eyvallah. spanoulis bir yil daha buradaysa oly'yi unutun. bunun spanoulis'in rakamlariyla ve kisisel performansiyla da pek alakasi kalmadi. su anda oly'de toxic bir takimdaslik var gibi. yunan/sirp oyuncularin ipleri ellerinde tuttugu bir sistem. baktilar olmuyor koc'ta bartzoukas oldu. tamamen yunan mafyasi gibi takim.

- zalgiris alba berlin'e patlamis. jokubaitis'in 11 s/2r/4a performansi var. milaknis toparlayamiyor. yine kotu oynamis. zalgiris'e dikkat bir anda playoff sirasinda belirebilirler. grigonis ne zaman donecek bilmiyorum ama saglam donerse playoff icin khimki'den daha tehlikeli bir takim olabilirler.

- saski baskonia khimki'yi yendi. orada da guardlar azicik kimildaninca birseyler ortaya cikiyor. henry ve shield birseyler yapiyor. adamim efrsane sutor, sniper janning yine 0/4 ile oynamis. khimki shved'in masturbasyon yaptigi bir takim. 3/15 ucluk atmis. merak ediyorum khimki'den ayrilirsa hangi takim shved'i kabul eder. bu senenin sonunda khimki'den ayrilabilirim, nba'e gidebilirim falan dedi de nba'de bu halinle kim ne yapsin seni. eline geleni savuruyorsun.

- pana asvel'i rahat gecti. calathes yine 17 asist yapti. calathes veya campazzo'nun bu sene bir macta 19 asistlik rekoru kirmasini bekliyorum. yaklastilar ama kiramadilar daha. pana'nin rautins'le ne yapacagini kimse anlamadi acikcasi. neden kadroya kattilar acaba, ucuz diyemi. pitino hocam yine twitterdan sakalar komiklikler yapiyor. vogiouskas'i patates veya ekmek yerken goren pana yoneticilerini arasin, 5 kilo vermesi lazim dedi. freddette'i cok iyi kullaniyorlar. pana'nin ciddi bir f4 adayi olmasi icin rice ve fredette'in en ust duzeyde oynamalari gerekiyor. onlar iyi atinca calathes'te cok rahatlayip pas acisi bulabiliyor.

- asvel olmasi gerektigi gibi irtifa kaybediyor. kadro kalitesi olarak bu kadar zayifken oralarda durmalari imkansizdi. theo maledon 19s/2r/2a ile kariyer macini oynadi bu hafta. su anda zoosman ve avdija'dan daha iyi istatistikleri var. birkac mac daha boyle oynarsa yilin genc oyuncusu olur. zaten cokta rakibi yok etrafta. ya zoosman ya avdija ya da maledon olacak.

- cska valencia'yi rahat gecti. valencia'da abalde ve lloyd olmayinca zaten siradan olan takim iyice siradanlasiyor ve pek sanslari kalmiyor. cska'da sant-roos yavas yavas takima adapte olup clyburn'den bosalan yerde en azindan opsiyon olmaya calisiyor. voigtmann'in 19s/10r'u var. koufos yine pek oynamamis.

- son olarak barcelona yine kizil yildiz karsisinda cok zorlandi. bu hafta huertel geri donuyor bakalim. izlemesi gercekten merak uyandiriyor. herkes patlayacaklar diye bakiyor ama kor topal gidiyorlar.

haftaya izlenecek maclar;

maccabi-real madrid: maccabi sakatliklardan iyice yiprandi ama yinede ellerinde iyi parcalar var. ayrica kendi evlerinde cok gucluler. real'de 3 maglubiyet aldi ustuste.

alba-fenerbahce: fenerbahce deplasmanda alba ve zenit maclari var ustuste ardindan da maccabi ve real madrid gelecek. bu 4 maclik sekansin ilk ikisini galibiyetle gecerlerse maccabi ve real'i de asagi alirlar. 4 maclik galibiyet seriside onlari ilk 6'ya yaklastirir. tabi mac mac once alba'yi gecmeleri lazim.

anadolu efes- kizil yildiz: shane larkin.

khimki-cska: bu macta da khimki'nin galip gelecegini dusunuyorum. shved genelde buyuk maclari daha dogru duzgun oynuyor. bos zamani olan izleyebilir.
  • sezonun bugüne kadar oynanan bölümünde izlediğim kadarıyla kendimce rüya bir kadro kurdum,

ilk beş şöyle, larkin-de colo-papapetrou-shengelia-monroe

ilk beşte oyun daha çok gardlar üzerinde olduğu için papapetrou-shengelia gibi fizikli forvetleri tercih ettim.

bench'te ise şu isimlere yer verdim mike james, sergio rodriguez, alexey shved, jimmer fredette, mateusz ponitka, chris singleton, nikola mirotic ve bojan dubljevic.

bayağı bir hamle şansı var ama james-shved aynı anda sahada olmamalı, mirotic ile dubljevic için de öyle olabilir.
hesabın var mı? giriş yap