şükela:  tümü | bugün
 • zeus tapınağı ziyadesiyle ayaktadır. diğer yapılarında görülmeye değer bir şey yoktur. yolun hemen kenarında olduğundan arabayla uğramaya değer.
 • zeus tapınağı betondan yapılma eklerle ayağa kaldırılmış olan kent. tiyatrosu da oldukça büyük olmakla birlikte, zeus tapınağında yapılan başarısız restorasyon beton tutsun diye mermer bloklara çakılmış demirlerden anlaşılmaktadır. insanlar ne neymiş görsün diye de böyle saçmalanmasınmış...
 • mila çıkışında, yol kenarından bile gözüken, fakat pek de bilinmeyen bir antik kent.
  sütunları ihtişamlı bir tapınağı vardır.
  çok güzel bir doğanını içindedir.
  tek sorun yakındaki yoldan geçen araçların gürültüsü,
  kulağınızı buna kapatabilirseniz kendinizi 2 bin 500 yıl öncenin antik yunan şendirnde hissedebilirsiniz.
  tapınaktan biraz uçakta, taşlarla işaretlenmiş paikadan yürüyerek ulaşılabiln bir de tiyatrosu vardır, ancak tiyatro varla yok arasındadır; oldukça dağılmış, belli belirsiz bir haldedir.
 • 2. yüzyıldan kalan zeus tapınağı, anadolu'nun en iyi korunmuş tapınaklarından biridir. bazı sütunların üstünde, sütunu yaptıranların isimleri adak yazıtı olarak bulunur. öte yandan tiyatrosu içler acısı haldedir.

  şehrin ismi grekçe "güçlü" anlamına geliyormuş ve halikarnaslı, ünlü mouselos'un bölgede etkin olmaya başlamasıyla kullanılmaya başlamış. daha öncesinde şehrin adı kyramos imiş.
 • muğla sıtkı koçman üniversitesi tarafından arkeolojik kazı çalışmaları yürütülen antik kent.
 • milas yolu üzerinde, kültür bakanlığının giriş için yol ve otopark düzenlemesi yapmasıyla daha çok ziyaretçisi olacağını düşündüğüm karia kentidir.

  zeus'a adanmış tapınağın bazı sütunları yivsiz olduğu için bitirilemediği yönünde görüşler var. dikkatli bakan gözler biraz gayretle tapınağın güney kısmındaki kenarında kulakların olduğu zeus lepsynos'un sembolü olan bir çift kulağın tasvir edildiği figürü görebilir.

  tapınak dışındaki kısımlara zehirli, tehlikeli hayvan -kene, akrep, yılan vs.- korkusundan gidemedik. bahar aylarında ziyaret etmekte fayda var.

  büdüt: daphne the nymphe uyardı sağ olsun. tapınağın tanıtım levhasından aktardığım kehanetle ilgili yanlış bilgi kaldırıldı.