şükela:  tümü | bugün
  • doların 1.25 yada 1.3 ile çarpıldığı günlerdi.

2008 falan olmasi lazim, çalıştığım yere turist geldiğinde dolar euro tl carpraz kuru yaparken, kafadan yapılan hesaplarda euro icin 1.5 kat dolar icin 1.25 -1.33 kat gibi bir hesap yapardık.

-bu ürün 1000 tl diye çevir oğlum
    +this product is 660 dolar, yes... abi diyor ki 600 dolar olmaz mi ? 600 x 1.33 desek 900 tl falan diyor yani ortalama
    -okey okey sit down. tea? oğlum 3 cay söyle hediye paketlerini getir bana.

ne ara buralara geldik lan...
  • aslında 1.5 ile değil 1500000 ile çarptığımız günlerdi. aynı mantıkla 1 dolar 10 tl olduğunda 1 sıfır atarak tekrar bire bir hale getirebiliriz.
  • avrupa ülkelerini sırtımda çantamla karış karış gezdiğim yıllardı. ve hatta inanır mısınız, seyahatlerimden dönerken sevdiklerime magnet veya anahtarlık getirirdim. şimdi elimde şarabımla gellert tepesi'nde çekildiğim bir fotoğrafa bakıp ağlıyorum, çok acınasıyız, çok fakiriz lan...
  • damatla tanisilmayan günlere denk gelir.
  • erasmusta paramız değersiz diye üzüldüğüm yıllar diyebilirim. yazık yeni nesile. şimdi erasmusa gitmek için bile zengin olmak gerekiyor. hiç ne kadar kıymetliymiş farkında değilmişim öğrenci iken boğaziçinden ücretsiz shuttle ile taksime gitmenin, gece 4'e kadar dönebilmenin, taksimde eğlenmenin, yazları avrupaya koşarak gitmenin, tekelden 2-3 liraya bira alabilmenin. o zamanlar da ağlıyordum, pis zenginler diye, kendimi fakir olduğum için şanssız sanıyordum, özellikle de avrupada işte paramız değersiz diye. meğerse fakir olmama rağmen fırsatlarla dolu bir öğrencilik geçirmişim ancak şimdi bakınca görebiliyorum. geri dön euronun bizim paramızın maksimum 2 katı olduğu yıllar, geri dön gençliğim...
  • tok kapı sesli volkswagen golf'ün 30000-35000 tl olduğu zamanlardır.
  • avro 2006 ocak'ta 1,6 lira. asgari ücret de 380 lira.

matematiği yapın artık.
  • o sıralar abiniz italya gecelerine akıyordu
  • yalnız asgari ücret 630 tl imiş (2008).

ufak bir hesapla, bugün yarı yarıya fakirleştiğimizi gösteren orandır.

edit:2008 değil daha öncesiymiş o zamanlar.