şükela:  tümü | bugün
 • konusu aşırı derecede apollo 18'e benzeyen film. jüpiter'in uydusu europa'ya giden bir grup astronot yüzeye indiklerinde farklı bir şeyler ile karşılaşırlar ve olaylar gelişir.

  http://trailers.apple.com/…s/magnolia/europareport/
 • space odyssey'de (2001 ya da 2010 emin olamadım şimdi) anlatılan hikayeyi filme çekmişler sanırım. bu kadar benzerlik tesadüf derlerse küfrederim.
 • --- spoiler ---

  sharlto copley'in göründüğü filmdir. yine boku bokuna ölüyor.
  filme gelince konu olarak çok ilgi çekici fakat tam olarak istenilen yapılamamış gibi. bütçe olarak kısıtlı olmaları neden olabilir fakat filmin diyalogları çok sıkıcı. asıl hikayeyi 10 dakika filan anlattılar. en son zaten parlak bi ahtapot çıktı bütün hikaye.

  --- spoiler ---
 • son dönemde arka arkaya çekilen belgesel görünümlü bilimkurgu-gizem filmlerinden. aksiyonu ve gerilimi az bilimsel niteliği çok.. vizyona girmeden televizyondan izleyebileceğiniz ikinci sınıf filmlerden.
 • beş yüz bin dolar ile nasıl film yaparım ? derdi ile yanan yapımcı ve yönetmenimiz "uzay filmi iyidir abi" diyerek soyundukları ve sonra tekrar giyindikleri film...

  --- spoiler ---
  efendim jüpiterin meşhur uydusu europada buz olduğunu biliyoruz..e burada buz varsa kola da pardon su da hatta ve hatta ilkel yaşam da vardır denerek önemli bir proje başlatılır.. projenin baş sponsoru alarko ve baymaktır... zira hayat varsa ısınma derdi de vardır ve doğalgaz kombi firmaları için koç gibi pazar olacak demektir..

  uzay gemimiz efendi efendi uyduya kadar gider..sonra aşağıya da paşalar gibi iniş yaparlar.. başlarlar gözlem yapmaya deney yapmaya... ama acaip sesler, radyasyon fırtınaları, kaynağı izah edilemeyen parıldamalar, bir paket içilmiş camel (bu yalan) ile karşılaşırlar...

  5 yıl ve 100.000 km garantili uzay gemimiz yavaştan falso vermeye başlar.. kaporta çürümeye, lpg enjektörü titreme yapmaktadır.. uzay gemisini tamir ederken ekipten biri ölür.. ardından yüzeye serbest inen bir ablamız da sebebi belirsiz bir şekilde buzun altındaki sıvı tabakaya doğru çekilir ve ölür...

  gıyablarında cenaze namazı kılınır.. cübbeli uzaktan bağlanır, salavat getirilir..

  her şey ters gitmektedir.. bu uzay yolculuklarında şöyle afiyetle bir macera yaşanmayacak mıdır ? burada bir başka canlı formu vardır ve ışığa radyasyon kaynaklarına karşı da duyarlıdır.. örneğin türkiyede'ki "ışık evleri" konusu açılınca zeminde deprem çıkarmaktadır...

  neticede son kalan ekip geri dönmeye karar verir.. bu ana kadar yolluk+maaş+harcırah epey birikmiş ve mekikten yiyip içtikleri için bütün mevduat cepte kalmıştır.

  ama bu canlı formu gitmelerini istemez.. mekik kalkışa geçtiğinde buz çöker ve kapaktan içeri buz gibi su ile birlikte bakın burası çok çok çok çok mühim.....

  "ışıldaklı bir ahtapot" girer...ortalığın anasını siker ve film biter...

  --- spoiler ---

  evet imdb'de 6,4 alan film cidden bu.... yahu artık bir bilim-kurgu filminde orjinal bir şey göremeyecek miyiz ? ışıldaklı ahtapotun dışında bir yaşam formu düşünemedin mi bre deyyus?

  ayrıca bu mekiğin sürekli arıza vermesi... yabancı yaşam formunun önce sessiz ve sinsi ardından hunharca saldırması ve sürekli saldırgan ölümcül olması.... astronot tayfasının önce edepli ve soğukkanlı iken gelişen olaylar ile rotadan sapması... artık bu film türünden çok ciddi olarak soğumamıza yol açıyor...

  dış yaşam kaynaklarına meraklıyız ya ... alın beş yüz bin doları.. yapın uzay mekiği dekorunu... 2 tane efekti de giydirdin mi oldu sana cep tiyatrosu.. çevir çevir oynat.. çok ciddi olarak mekik içinde en az 6 tane ayrı duvara monte edilmiş tuşlu telefon benzeri cihaz saydım..arkadaşlar duvarı doldurmak için casio hesap makinesi dahil herşeyi kullanmışlar...ha filmde hakkını teslim edelim akılda kalan tek diyalog şudur ;
  - ya aşağı indiğimizde bir şey bulamazsak ne olacak ?
  - bir şey bulmamakta bir keşiftir......dım..dım..dım..dım

  evet sonuçta ;

  bir bilim kurgu yapacaksan,
  1 : çok iyi bir bilim adamı ekibi
  2 : çok iyi bir edebi eser altyapısı (solaris vb)
  3 : çok iyi bir desinator (bakınız alien yaratık formu)
  4 : çok iyi bir kurgu

  bulacaksın....

  evdeki bütün elektrikli eşyaları ve düğmeleri kapatın....ışıldaklılar dahil...
 • sadece afişi iyi olan film.
 • yer yer klişeli, uzaylı, uzay gemili, gezegenli bir film. kızlı erkekli uzaya giden bağzı kendini bilmezlerse cabası. "kızlı erkekli uzaya gidilirse, koca uzayda insanın başına her şey gelir. dünyada yediği hurmalar totalde tüm mürettabatın kaba etlerini tırmalar" der eskiler. adamlar haklıymış beyler. tüm gün divanlarında oturup fikir beyan eden, özlü söz üreten bu akıl küplerinin galaksiye de el atmaları, içinde yaşadığımız evrenle ilgili sözler söylememesi imkansızdı. özlü sözlerin büyük bir kısmının bu kişilerin tecrübeleriyle ortaya çıktığını hesaba katarsak eskilerin uzaya çıktıklarını, yıldızlarda crazy dance yaptıklarını tahmin etmek zor değil. eskilerin iq'su, eq'su, aq'su bir hayli yüksekmiş. saygı duymamak elde değil.

  tüm bunları bir kenara bırakırsak filmden keyif aldığım söylenebilir doc. gerçi bana bilim kurgu olsun yeter. en nefret ettiğim aşk filmlerine dahi bir tane mutfak robotu koyun. birkaç saniye boyunca filmde boy göstersin, sonra hiç görünmesin. ben gene o filmi "aaa bilim kurgu lan bu" diyerek keyifle izlerim. filmin ana fikrini, temasını bilim kurgu üzerine kurgular, konu açacağım yerde çığır açarım.

  bu film sayesinde tatil yapmak için gitmek istediğim yerler arasından jüpiter'i ve dengesiz uydusu europa'yı sildim. al uydusunu vur gezegene. bir kere çok engebeli. stabilizasyon hak getire. zemini oynak. içindeki zamazingolar ise tatili burundan getirecek cinste. yarın bir gün biricik hükümetimiz europa'yla vizeleri falan kaldırılır, hiç kanmayın. onun yerine dünya'da kalın, ukrayna'ya gidin. ayağınız yere bassın. ülkenin varlığınıza tehdit unsuru olmayan, gayet stabil, hatta taş gibi doğal güzelliklerine bakın bol bol.
 • trt-3 filmi gibi bir film olmuş...değeri ileride anlaşılacak...

  zöge: bu yorumu kötüleyen salaklar liseli galiba...lan andavallar trt zurnaya dönüşmeden önce trt-1 haber kanalı trt-2 kültür ve sanat kanalı trt-3 ise film ve belgesel kanalı idi...te allahım ya...
 • into the universe with stephen hawking belgeselinin aliens bölümünü izleyen insanlar için hiç de enteresan olmayan filmdir. belgeselde beş dakika kadar yer alan europa hakkında koca film yapmış adamlar.

  --- spoiler ---

  mars'da bir numara olmadığını anlayan insan evladı europa'ya doğru hareket eder. europa'nın yüzeyi 25km kalınlığında buzdan oluşmaktadır. yalnız gezegen çekirdeğin sıcak olması, buz kütlesi altında sıvı halinde su bulunması ve içinde bir tür eko sistem olabilme ihtimalini kuvvetlendirmektedir. ekip türlü badireler atlaarak europa'ya ulaşır. buzun altına sonda ile inerek araştırmaya başlar fakat ne idüğü belirsiz bir yaratık sondanın ucundaki insansız aracı sikertir. akabinde bütün ekibi sikertir ve son sahnede bu yaratığın stephan hawking'in belgeselinde bahsettiği ışıklı mışıklı ahtopotu görürüz.

  belgesel olarak ele alınsa harika olabilecekken film olunca eh işte olmuş. gemide sorunlar çıkması vb. filme biraz olsun aksiyon katalım, insanlar izlerken bayılmasın maksatlı. yalnız bilimsel olarak hiç bir mantıksızlık içermiyor. ülkelerin bu işlere artık çok para yatırmıyor olmasından ötürü geminin maliyetinin özel şirketler tarafından finanse edilmesi, bütçe yüzünden mürettebatın sınırlı olması, gidilen mesafe hakkındaki bilgiler, yüzeydeki havanın -300 civarında olması, gemide suyun sidikten arındırılarak tekrar kullanılması, aynı sebepten yıkanma süreçlerinin uzunluğu, radyason ışımaları, gezegenin dönüşü esnasında esneyerek yüzeyde çökmeler oluşacağından bahsedilmesi ve buzul altındaki canlıların tasviri çok yerinde. buz kütlesi altındaki karanlık sularda yaşayan bu canlıların kendi kimyasal ışıklarını üreten türlerden oluşması evrim açısından gayet mantıklı. hawking reyiz özellikle bu şekilde olduklarını tasvir ederken dünya üzerindeki derin okyanuslarda da bu canlıların var olduklarını ve sebeplerini açıklıyor zaten.

  --- spoiler ---