752 entry daha
  • hazir yeni indirim gelmisken bir iki satir yazayim dedim : bu guzel oyun vanilla haliyle de okey bakmayin siz millete. ama ben olsam sunlar ile oynardim:

art of war
    common sense

gercek anlamda icerik zenginlestirip bir suru kolaylik getiriyorlar

ve bir deniz asigi iseniz, kolonizasyon tutkunu iseniz kesinlikle kesinlikle : el dorado

bu arada yeni expensiyon gelse de indirime girse de biz alsak da sonra anadolu selcuklulari kursak da allahim nasil heyecanli ama bir o kadar aylar sonrasi...
  • bu gidişle açılış ekranının başına "eu4 size tarih öğretmez" ibaresi koyması gerekecek anlaşılan. tarih öğretir etiketi öyle yapıştı ki, bilmeyen de sizi alıp simüle bir akışın içine bırakıyor zanneder.

eu4 tarihi öğretmez ama tarih biliminin birinci maddesi olan "tarihi vakaları yaşandığı dönem koşullarına göre değerlendirmek şarttır" şiarının hakkını verir. dolayısı ile size yönetici olarak ms 1444 sonrası (modlarıyla ms 58'e kadar inebilir) tarihin herhangi bir noktasını başlangıç olarak alıp alternatif bir tarih yaratma fırsatı verir.

eğer siz oyun esnasında dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşen tarihi event'lerle ilgili merak duyup sonrasında değişik kaynaklardan araştırma yolunu seçerseniz işte o zaman tarih bilimini anlamaya başlarsınız. ve aslında tarihi anlamak sosyoloji, politika, askeriye, din, devlet, uluslararası hukuk, uluslararası ilişkiler, ekonomi gibi alanlarda entelektüel birikim yapmanıza olanak tanır. bu yönleriyle şahane bir oyundur. dünya genelinde oyuncularının da çoğunluğu kral adamlardır.

çünkü insan bir kez insan uygarlığını anlamaya başladı mı gerisi muhakkak gelecektir.
1663 entry daha
hesabın var mı? giriş yap