şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1387 entry daha
  • oynamak istediğiniz ülke ile ilgili dlc'leriniz yoksa çok başarılı bir performans göstermenizin mümkün olmadığı oyun. zaten paradox'un mantığı da base game'i zorlaştırıp dlc'lerle bu zorlukların üstesinden gelme özellikleri yüklemek.

bir suserin sözlükteki oldukça kapsamlı dlc rehberi için: #72208521. bu rehbere ek olarak son iki dlc'yi de ben vereyim:

rule brittania:
    * ingiltere ile alakalı dlc
    * naval doctrin seçebiliyorsunuz. ship boarding kendi başına %33 ship capture imkanı tanıyor. nedense filonun başında bir kaptan yokken nadiren gemi ele geçirirken kaptan varsa filonuzu hızla büyütebiliyorsunuz. tabii bazen garip sonuçlar da veriyor.
    * innovatiness, bir teknolojiyi ya da fikri ilk keşfedene gelen bütün monarch powerları azaltan bir bonus. ilk hükümdarlarınız yüksek monarch point'liyse kasılmaya değer, kasmazsanız da zararı yok.
    * bazı eyaletlerde oyunun sonlarına doğru kömür çıkıyor.

dharma:
    * hindistan'a yönelik bir dlc
    * government reformları var. siz hiçbir şey yapmadan ilerleyen minik bonuslar veriyor. mesela osmanlı ile yönetimi değiştirmeden parlamento kurup minik bonuslar kazanabiliyorsunuz. milletvekillerine rüşvet verme kısmı falan zevkli.
    * trade centerlarınızı upgrade edebiliyorsunuz. özellikle doğuda oynuyorsanız institutionların size daha hızlı gelmesi için lvl iii trade center kasmak önem kazanıyor.

son dlc'yi, golden century, henüz almadım. anladığım kadarıyla iberya yarımadasına yönelik olmuş.
  • memlük'ün anadolu toprakları arasında hep akdeniz karşısındaki teke yarımadası'nda gözü olduğu oyun.

osmanlı'yı zayıflatma amaçlı oynanan her gamethrough'ta ai memlük'ün teke'yi aldığını görüyorum çünkü. ottoman release menteşeoğulları oynayanların özellikle dikkatine.
  • daha önce bu girdimde uygulamadığım birçok özellik olduğunu belirtmiştim.

beş yüz saatin ardından tekrardan europa universalis ıv oynamaya başladım. bugün oyunu oynarken, sanırım bir ek paket ile gelen isyancıları destekleme özelliğini kullandım. sonuç, oyunun başında tam 31.000 isyancı çıkardım.

bu özelliği daha önce hiç kullanmamıştım ve bu kadar kullanışlı olduğunu bilmiyordum. jaunpur bu bölgede bana en büyük tehdidi oluşturuyordu, bu isyan ile birlikte jaunpur'un büyük bir ordusunu ve insan gücünü yok ettim. jaunpur isyancılar ile birlikte mücadele verirken, ben, aşağı kısımda bana sorun oluşturan diğer bir ülkeyi (bkz: vijayanagara)'yı ortayan kaldırdım. ve böylelike hindistan'da süper güç konumuna geldim. yalnızca birkaç doğru savunma ve diplomasiyle!

tüm ek paketlerini almanızı tavsiye ederim. bu oyun ek paketsiz son derece yavan. masraflı mı? olabilir. fakat diğer hiçbir oyunun sunmadığı derinliği sizlere sunuyor.

ayrıca saldıracağınız, savunacağınız bölgenin coğrafyasına dikkat edin. mümkün mertebe dağlık alanda yahut nehir geçişinin bulunduğu alanda savunma yapın.

31.000 isyancı

sevgiler...
18 entry daha