şükela:  tümü | bugün
  • ispanya ile neler yapmam gerektigini merak ettigim oyun.

ispanyayi olusturdum, portekizi komple sildim, ingiltere ana karasinda ufacik kaldi, ingilterenin solundaki adayi da aldim. scotland duruyor.

fransa provence ve savoyu aldi. su anda rivalim ve cok gucluler.

osmanli diger rivalim, tum dunya dalsa onunu kesemeyecek duruma geldiler. italya kiyilarina cikartma yapabilirler mi bilmiyorum saglam donanmasi bulunuyor.

koloni olarak karayiplerde 3 yer haric komple bende. asagida brezilyada 5 6 bolgem var, panamanin trade nodunu scotlanda kaptirdim fransa ile ally olduklarindan alamiyorum. ustte amerikaya dogru ve meksika kiyilarinda birkac bolgem daha var.

simdi asil problemlerin sunlar

1- fransaya saldirmak istiyorum ama adam gibi komutan cikmiyor. fransanin ordusu da cok guclu. avusturya ile girsek bile kazanabilecegimizden emin degilim. karsisinda uygulayabilecegim bir taktik var mi?

2- kolonilesme olarak nerelere onem vermem lazim?

3- hre ye nasil katilirim hre den nasil toprak alirim? bir savasta verden'i aldim tek bolgeyi, yanlarindaki bolgelere saldirmak istedigimde karsima muttefigim avusturya geliyor. fransayi halletmeden avusturyayi kaybetmek istemiyorum.

yesillendirirseniz sevinirim.
  • bu oyunu cahillerin oynadığını söyleyince kızıyorsunuz.

(bkz: ingiltere'nin solundaki ada)
  • son oyunumda avusturya ile fransa personal union'a girip de fransa avusturya'ya annexlenince rage quit çaktığım oyundur. o manpower, o force limit nedir amın oğulları...
  • çok sevdiğim ve çok zevkli oyun..

beyler, ayıp oluyor, herkes coğrafya profesörü olacak değil ya. ingilterenin asdasfdasggaa hahahah sik-tir

ingilterenin solundaki ada diyenler lütfen süper mario oynasınlar... gerek yok amk. ne işin var emperyanlizm, colonialism, rönesans gibi yavşakça şeylerle ne şeyediyosun
  • bu oyunla ilgili youtube'de baya komik eğlenceli video var ama bana göre en iyisi

bu
  • cahili cuhela vs sövüp saymak doğru değil ama ingiltere'nin solundaki adayı da bilmeyen oynamasın diyeceğim kimse kusura bakmasın.

bu oyunun %90'ı tarih ve diplomasi ise %10'u da coğrafyadır. mesela ne bileyim ingilterenin solundaki adayı bilmeden büyük britanya'yı ve altında yatan derinliği anlayamazsın. sonuçta birlik bas düşmanın base'ine gönder tarzı bir oyun değil bu.

bir örnek vereyim; yıllarca tarih kitaplarında özellikle 2. dünya savaşı konularında danzig bölgesinin adı çok geçer. danzig koridoru gibi kavramlar baş ağrıtır. lan bi danzig için ikinci dünya savaşı çıkarmıymış diye taşak geçerdik eskiden...

ta ki... bu amk oyununda prussia (brandenburg) ile oynarken dangiz'i polonya'ya (commonwealth) kaptırana kadardı. amk ülke ikiye bölündü ortadan polonya geçiyor. sağdan sola, soldan sağa birlik götüremiyorum. military access vermediği için polonya her doğu savaşına batıdan gemilerle asker taşıyorum 10kmlik bir toprak parçası yüzünden. canıma tak etti. nitekim danzig'i almadan prussia'yı kuramıyorsunuz. tam 100 sene danzig için mücadele ettim polonya ve doğal müttefiği avusturya ile. en sonunda aldığımda çocuklar gibi sevinmiştim.

şimdi anlatmaya çalıştığım şey şu; o görmüş olduğunuz bölgeler sadece kafasına göre çizilmiş şeyler değil. hemen hepsinin tarihi ve coğrafi bir önemi var. şimdi biri bana gelip dese ""ya o brandenburgun kuzey doğusundaki o bölge"" bıçakla dalarım.

uzun lafın kısası o ingilterenin solundaki ada mühim kardeş. sadece haritada kendi ülkenin rengini boyamak için çizilmiş parçalar değil onlar.
  • aslında burada kimse oyun hikayelerini anlatmamalı. onun yeri burası değil. internette bir sürü forum var bununla ilgili. en basitinden reddit diye bir yer var.

haydi bunu es geçelim. arada hepimiz heyecanla gelip burada hikayelerimizi paylaşıyoruz. stratejilerimizi anlatma ihtiyacı hissediyoruz.

ancak sen gün aşırı gelip yok "benim 43k'lık ordum var ama yapay zeka 15k ordu ile gelip beni süpürüyor. bunun neresi tarihe uygun, ne zaman böyle bir şey olmuş" diye sorarsan sana ispatıyla tarihi örnekleri veririz. verdik de.

yanıt yetmeyebilir. birazdan "tarihte böyle olaylara sık rastlanmıyor. ancak yapay zeka sürekli beni böyle yeniyor. sorun da bunda" diye gelip oyuna bok atar. hatayı kendinde aramaz. ordu teknolojisine bakmaz. generallere dikkat etmez. doğru piyade-atlı-topçu formasyonunu bulmaya uğraşmaz. çünkü kendisi müthiştir ve oyun gerçeğe aykırıdır. üstelik oyunun bire bir tarihi gerçeklerle uyumlu olma zorunluluğu varmış gibi bir de yapımcılara bok atar.

sonra aradan zaman geçer. bu sefer başkası yine bir oyun hikayesiyle gelip "her şeyi doğru yaptım, haydi bana taktik verin. ingiltere'nin solundaki ada'yı da aldım" diye bir şeyler karalarsın. bütün bunları cahilliktir. bunu söylediğimizde de ben buraya öğrenmek için geliyorum diye mızıkçılık yaparsın.

iyi ya işte bugün de ingiltere'nin solundaki ada'nın neresi olduğunu öğrendin arkadaş. neyine yetmiyor?
  • tartışmaymış. peh. ben ortada tartışılacak bir şey görmüyorum.

eğlenmek için oynuyorsan oyunu ve yazdıklarımı beğenmiyorsan, strese giriyorsan sözlük yönetimi engelle diye bir şey getirdi. basarsın engeli geçersin. bu kadar kolay.

sözlüğü çöpe çeviren şey asıl bu tarz forum tarzı entry'ler. gelip şunu şunu yaptım, şimdi ne yapayım diyince de benim gözümde sen burayı çöpe çeviriyorsun. o ne olacak?

üstüne bir de ingiltere'nin solundaki ada, ispanya'nın üstündeki mavi devlet falan diyorsun. kıçı kırık bir cümlenin sonunu -dır/dir ile bitirince tanım girmiş oluyorsan ben de aynısını senin boş entry'lerin için yapabilirim. kaldı ki oyunun geçtiği dönemlerin tamamında "ingiltere'nin solundaki ada" irlanda olarak geçiyor. o adayı kontrol eden devletin adının "kildare" olması o adaya kildare dendiği anlamına gelmiyor.

isteyen istediği yorumu yapar. hoşuna gitmeyen de yorum sahibini engeller geçer. sinir stres yapmanın alemi yok.

ispanya'nın üstündeki mavi devlet de "big blue blob". bak yeni bir şey daha öğrendin işte ne güzel.

yarın da ispanya'nın sağındaki son moda ayakkabıyı konuşalım bence.
  • türkiye'nin mevcut günümüzdeki durumunu, europa universalis ıv extended timeline modunda oynuyor olduğumuzu varsayarsak, ülkenin durumu şu anda şöyle:

turkey
    religion: secular
    government: fascist_dictatorship
    primary_culture: turkish
    technology_group = ottoman
    capital = 326 # angora

2014.8.28 = {
    monarch = {
    name = "recep tayyip erdogan"
    adm = -6
    dip = -6
    mil = -6
    }

stabiliy: -2

unrest:
    ardalan seperatist %40
    sunni zealots %90
    ıslamic seperatist %40
    ottoman revolutionist %70
    turkish particularist %10
  • ispanya'yı bilmem ama bayrağında kırmızı zemin üzerine sarı c harfi olan bir ülke var, onunla oynayacaklara kocaeli'nin solundaki şehri fethetmelerini önereceğim oyun.