• dunyanin bes kitasina yayilip, imparatorluk kurduktan sonra katolisizm'den donmenin aci sonuclari olan oyun. katoliksin sen katolik kal. doneceksen erken don.
  • multiplayer oynamak isteyenler mesaj kutusunu yeşillendirsinler.
  • irili ufaklı devletlerden başlayıp güçlenmeye çalışmaktan sıkılmış biri olarak, karanlık tarafa geçtim ve ottoblob'u seçtim. baştan belirtmek isterim ki osmanlı çok net op. ne koalisyonlar gördüm, hepsi bana borçlu çıktı işin sonunda.

yalnız şu isyan olayını pek çözemedim, sürekli birileri ayaklanıyor, ben de ordu çıkartmalarını bekleyip temizliyorum, acaba harsh treatment yapmak daha mı iyidir, veya bu separatistleri durdurmanın yolu nedir, hangi idea'lar bloblamak için idealdir bilen varsa bizi de aydınlatsın lütfen.

tüm ülkeyi kalkındırdık, on binlerce gold yatırım yaptık, nankörler hala isyan ediyor.

edit: allah razı olsun, bir sürü yardım geldi. böyle community'e can kurban
  • hümanist git isyan falan çıkmaz
  • europa universalis iv'ün şu dlc'lerini almadan tam keyfini çıkartarak oynanamayacağı kanaatindeyim: common sense ve art of war. ilginçtir, paradox interactive aslında oyuna sonradan eklemesi gereken geliştirmelerini dlc olarak satışa sunmakta. yanlış veya doğru tartışılır ama oyunun temel hali ile tüm dlcleri alındıktan sonraki hali aralarında çok fazla farklılık var.

yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem şudur: dlc'siz aldıysanız eğer oyunu öğrenmeye devam edin. çünkü her oyunda keyif aldığınız bir safha var ya o eu4 için başlangıç değil. eğitimini tamamlayın. gereğinden fazla eleştiriye maruz kaldığını düşünüyorum, bu kadar detaylı bir oyunun her şeyini ayrı ayrı anlatamazlar tek bir eğitim oyunu içinde. zamanla öğreniyor insan.

extented timeline modu indirilmeli. roma-günümüz arası çoğu büyük olayı oyuna işlemiş mod.

birkaç istisna dışında bu oyun için op kavramının olmadığını düşünüyorum. gerçeği yansıtmaya çalışan bir oyun. yerlilerle kolonicilerin arasında ki teknoloji uçurumu yalan değil herkes biliyor misal ama oyun bu açığı kapatmak için yerlilere verdiği farklı mekanikleri dlc olarak satıyor. osmanlı'nın op'luğu da oyundan değil kendi döneminde ki başarılarından geliyor mesela. ama bu noktada söylenecek bi kaç şey daha görüyorum. ülkede ki genel olarak karışıklığı , geri kalmışlığı, yozlaşmışlığı oyun işliyor. işliyor işlemesine de ww1 de osmanlıyı seçip terör estirmenizi engelleyemiyor mesela. oyun işte. kısmet eu5'e artık.
  • ottoman ile wc denememde saçma sapan bir bug'a maruz kaldığım oyun.

ingiltere ile savaşta durup dururken danimarka özgürlüğünü kazanıyor, ortada ne revolt var ne danimarka var ne event var. durup dururken danimarka ülkesi benden koparak oluşuyor. sebebini bilemedim. hatta bakıyorum benim corelarım da siliniyor. bilen varsa yeşillendirsin lütfen, netherlands revoltu gibi bir şey de değil geri almakta problem yok da ne gerek var şimdi.

edit: isyan olmadığına ve event gelmediğine eminim. ayrıca denmark release as vassal şeklinde özgürleşebiliyordu, yani tamamen silinmişti haritadan.
  • üzücü bir şekilde halen daha dlc'siz oynadığım oyun. başarımları kendi kendime ayarlıyorum artık. kendime hedefler koyup, bunları gerçekleştiriyorum. mesela bir ayağım toledo'da, diğeri istanbul, öteki moskova'da olan koca bir imparatorluk kurmayı amaçlıyorum, başarıp siliyorum, falan.

geçtiğimiz hafta dlc'ler indirime girmişti, sağolsun bu oyunla alakalı epey yardımları dokunan bir suser, beni indirimden haberdar etti. hemen dlc'leri almaya kalkıştım ama 2 kredi kartıyla da almayı beceremedim. ''bankanız reddetti'' gibi bir uyarı aldım devamlı. sanal cüzdan oluştur, steam hesabına at, günlük hayattaki koşuşturmalar derken, bu indirimden de yararlanamadan geçti gitti.

şimdi ne hedef koysam da becerip, kaydı silsem acaba. üzgün smile.
  • aynı günde birden fazla entry girmeme sebep olan oyun. ekşiforuma döndü burası ancak hem deneyim paylaşılmış olur hem de aynı ikilemde kalanlara yardımcı olunur.

coptoman wc turunda 1680lerde avrupa’da kalan son 2 devlet olan brandenburg ve france ile aynı dynasty’e sahibim. fransa’nın heiri ölünce claim throne özelliğini kullandım ancak kafamda deli sorular bulunmakta.

bildiğim kadarıyla pu partnerini annexlemek için 50 yıl geçmesi gerekmekte. hal böyle olunca insan ister istemez “acaba?” diye soruyor. koca fransayı pu altına alıp annexlenebilir duruma gelmesini beklemek 50 yıl, üzerine annexleme süresi ve harcanan puan (3000 dip point kadar tutacaktır) göz önünde bulundurulursa ne yapmam gerektiği hakkında gerçekten ikilemde kaldım.

ayrıca fransa’nın kolonilerine ne olacağını da bilmiyorum. wc ve one faith için oynamaktayım, tecrübeli suserlar yeşillendirirse mesajı editlerim.

ayrıca 5 senelik ally bozma truce’u yüzünden 6 stability’e kıymayı planlıyorum, savaş açana kadar heir çıkarsa cb’yi kaybediyorsunuz.

edit: coptoman coptic osmanlı.
    edit 2: sıkıntım fransa'yı annexleyebilmek için gereken süre ile ve dip point ile alakalı. zaten diplomaside geri kaldım vassal annexlemekten dolayı, oyun sonuna doğru da bazı cb'leri alabilmek adına tech geliştirmek gerekecek.
  • oynamayı öğrendikten sonra en kolay wc ülkelerinin hordelar olduğu oyun.

birkaç kural var tabi.
    her şeyi razeleyin(gold minelar hariç)
    flat terrainde yenemeyeceğiniz ordu yok
    ekonominin temel kaynağı kazandaki altın madeni. diplo puanları buraya basın.
    hayvan gibi ae biriktirmemeyi tributaryler ile beceriyoruz. bir cephede saldırmayacağınız her ülkeyi tributary yapın. saldırmak istediğinizde aranıza 5 senelik truce girecek.
    koalisyonlardan korkmayın. show superiority savaş hedefi olduğu için düz zeminde zaferler kazanıp karda bile çıkabilirsiniz. hatta benim gibi kalesiz oynuyorsanız savaşın başında warscore bile kaybetmezsiniz.
    admin ve hümanist idea önemli. army proffesionalism sizin işiniz değil. eventlerle alabildiğiniz kadarını alın ama savaşmayıp drill yapan göçebe kötü göçebedir bunu unutmayın.
    ana gelir kaynağınız altın demiştik ama güzel nodelar ele geçirdikçe tradeden de çok iyi para kazanacaksınız. trade idea bile düşünebilirsiniz ilerde. tax ve production yok onu bilin yeter.
  • ortodoks osmanlı oyunlarımdan birinde ilginç bir şey yaşandı. sene 1540 civarı falan. tahtta 20 yaşında cihangir 6/5/6 gibi bir cengaver var. son derece agresif bir politikayla balkanların tamamını, ege adalarını, levant ve hicaz bölgesini, kafkasyayı, mezopotamyayı almışım; eski rakibim macaristanı ikiye bölüp vassal bir büyük transilvanya yaratmışım. fransa, bohemya ve ispanya ile ittifak halindeyim. asker profosyenilizminin son seviyesine ramak kalmışken rakibim avusturya, macaristan'a "onur savaşı" adlı bir savaş açtı ve tek eyalete düşürene kadar yuttu.

dara düşen macar kralı aman dileyip kapımıza sığındı. aman sultan hazretleri aziz petrus adına imdat. prester john yüzü suyu hürmeti üçün yardım dileyen bu garibe saçağımızı açtık. biz ki hem ötüken, hem helen, hem gerçek romayız. vassal olarak ekler eklemez franz ferdinand deyyusuna sinkaflı bir mektup yollayıp er meydanına davet ettik. aksi halde viyana ya kadar gelip o pembe götlü sarışın avustur kadınlarını 120 bin nemea aslanıma yem edeceğimi, safi habsburgları kendime ayıracağımı söyledim. viyanayı öyle bir yakarız ki gayya kuyusuna döner, kürre i arz erkenden ısınır, viyanadaki ateşinizde konstantiyyeden şiş uzatıp kebab yaparız diye de ekledim.

avusturya sahte roma imparatoru. büyük brandenburg, savoy, venedik, büyük britanya, tötön devleti, büyük saksonya falan en başta gelen dostları. asker sayılarına falan bakmadan la nasılsa gerçek roma ittifakı bizde, her türlü dağıtırız diyerek saldım savaş ilanını.

abaauv avrupada birbirine bilenen kim varsa kılıcı çekti. meksika açmazı gibi eşleştik. karpat dağlarından çığ gibi düştüm viyananın üstüne. özgüven tamam, o an iskender, büyük konstantin, galyadaki sezar gibiyim. kemik ve fışkıran organ sesi geliyor battle ekranından.

...

3 yılda bohemya, 4 yıl sonra fransa pes etti. ingilizler acımasızca katletti calais halkını. 1 yıl daha sonra ispanya pes etti. o an kendimi ihanete uğramış hitler gibi hissettim. balkan topraklarımın neredeyse tamamı işgal altında. ama ilginç ki 60 bin kadar rezerv gücüm var. ordularım destek aldıkça kutsal babamızdan ümit kesilmez diyip -35 savaş skorunu görmezden gelip toparlandım. ordularım destek alır almaz işgal altındaki tüm toprakları kurtardım ilkin. dalmaçyada 80bin müttefik askerine karşı 70bin aslanımla aldığım pirus zaferi adam gücü olarak beni yorsa da müttefiklerin umudunu bitirdi. teker teker beyaz barışa ikna olmaya başladılar. önce ingiltere, venedik, berlin'i yerlebir ettikten sonra brandenburg, tötonlar, saksonya beyaz barışla savaştan ayrıldı. avusturya ile sonunda baş başa kaldım. ordu profesyonelizminden feragat edip 60 bin daha rezerv güç aldım. savaş skor tablosu hala -5te. aslanlarımı son kez cesaretlendirip viyanayı 4.kez tekrar işgale gönderdim.

...

savaş bittiğinde avusturyanın işgal edilmemiş toprağı kalmamış, tüm şehirleri yağmalanmış, netherland isyanı patlak vermiş, erken çekilen dostlarımla tekrar pakt imzalanamaz cezası bile bitmişti, 14 yıl süren bu savaştan sonra kesin bir zafer kazandım. macaristanı özgürleştirdim, bohemyaya topraklarını iade ettim, franz ferdinand öldü ve yeni imparator taze protestan bohemya kralı ottokar iv oldu.

bu savaştan sonra oyunu kapattım ve sırtüstü yatıp bir sigara yaktım. işte öyle bir şeydi a doslar.
hesabın var mı? giriş yap