şükela:  tümü | bugün
 • şili'de, yapımının 2022'de tamamlanması planlanan 39,3 metre çapında parçalı bir ana ayna ile 4,2 metre çapında yardımcı bir aynaya sahip olacak devasa teleskop.

  büyüklüğünü hayal edebilmeniz için şöyle söyleyeyim bilinen en büyük teleskoplardan biri olan (bkz: southern african large telescope), hawai'de yapımı devam eden ve 2020'lerde tamamlanması planlanan (bkz: thirty meter telescope) ve yine halen yapılmakta olan (bkz: giant magellan telescope) bile bu arkadaşın boyutuna erişemeyecektir. ismi en çok duyulan "hubble uzay teleskobundan" dikkatinizi çekerim hiç bahsetmedim. bu abilerin yanında esamisi okunmaz çünkü.

  (bkz: very large telescope) ile "ay" çıplak gözle 2 metre uzaktan bakılıyormuş gibi göründüğü söylendiğine göre gelecekte bizi çok ilginç görüntü ve makalelerin beklediği şüphesiz.
 • 2022'de bitmesi planlanıyorsa muhtemelen 6-7 yıl sarkarak 2030'dan önce uzaya fırlatılması zor gözüken teleskop.
  (bkz: james webb uzay teleskobu)
  edit: vay arkadaş biz olayı yanlış anlamışız,uzaya göndermiyorlarmış.lan madem uzaya göndermeyeceksin o kadar parayı ve zamanı gözlem evi kurmak için harcama en azından uzayda seyahat eden bi' arac olur.bilmem kaç bin ışık yılı uzaktaki yıldıza gitmek için şimdiden gönder en azından 250.000 bin yıl sonra yıldıza ulaşır.
 • uzayda değil, yeryüzünde konuşlandırılacak teleskoptur. türkçe adı avrupa aşırı büyük teleskopu'dur. şöyle de bir türkçe sitesi vardır. kullanılmaya 2024 yılında başlanması planlanmaktadır.