şükela:  tümü | bugün soru sor
 • osmanlı coğrafyası'nın, orta ve doğu avrupa'yı kaplayan batı bölgesine verilen isim.

  "avrupa türkiyesi" veya "avrupai osmani" olarak da anılırdı. yabancı kaynaklarda halen rastlanan bir ibaredir.

  bir haritası için buyrunuz: http://commons.wikimedia.org/…ey_in_euopre_1726.jpg ve http://www.bergbook.com/images/20074-01.jpg

  tabii göz alışkanlığı ile aşağıda, anadolu tarafına bakıp oradaki turkey ifadesini kastettiğimi sanmayın. biraz dikkat edilirse, doğu avrupa'nın tamamı için avrupa'nın göbeğinde yazılı olan "turkey" ifadesi dikkatinizi çekecektir. bu durum, söz konusu döneme ilişkin bütün tarihi haritalarda mevcut olan ve zannedildiğinin aksine türkiye kavramının cumhuriyet'le beraber ortaya çıkmadığını gösteren bir olgudur esasında!
 • soz konusu cografik alan yine o devirdeki haritalarda "european turkey" ibaresi yerine daha cok "turkey in europe" $eklinde gecer. universitede tarih anadalina sahip amerikali bir arkada$im gecen yaz bit pazarindan* $3'a 1898 basimli bir dunya atlasi almi$ ve bana gostermi$ti. malum o zamanki osmanli devleti'nin sinirlari adriyatik kiyilarina kadar uzaniyordu. haritaya baktigimda balkanlardaki topraklarimizin uzerinde "turkey in europe", anadolu'daki topraklarimizin uzerinde de "asia minor" yazisini gordum. allem ettim kallem ettim ama maalesef atlasi arkada$tan kopartamadim. bu olaydan sonra gunlerce ebay'de buna benzer bir atlas aramaya koyuldum. nihayet 3 ay kadar once 1887 basimli bir atlasin sadece balkanlari gosteren bir sayfasini buldum ve hemen satin aldim. ayni $ey bu haritada da gecerliydi, avrupa topraklarindaki turkler icin "turkey in europe" tabiri kullanilmi$ti.
 • 1766 londra basimli bir harita: http://www.portsmouthbookshop.com/…dec17turkey4.jpg

  fransa basimi bir ba$ka haritada ise sozunu ettigim tabirin fransizcasi kullanilmi$tir (turquie en europe):
  http://www.portsmouthbookshop.com/…09/9augturq2.jpg

  1865 edinburgh basimi bir baska haritada yine ayni tabir var:
  http://www.portsmouthbookshop.com/…rkishempire3.jpg
 • balkan felaketi akabinde edirne dahi kaybedildiğinde kullanımdan kalktı. 1912'ye kadar envai çeşit haritada asya türkiyesi, avrupa türkiyesi olarak ayrılırdı türkiye. bu tanım osmanlı imparatorluğu'nun tüm avrupa toprakları için geçerli değil. marmara - adriyatik arasında rumeli olarak anılan bölge, ta sancak'a kadar. asya türkiyesi ise halep vilayeti'ni de içeren bir ülke. genel olarak da devletin adı türk imparatorluğu olarak anılıyor. ermenistan türkiye değil ama türk imparatorluğu'nun bir parçası. arabistan da öyle.

  şimdi düşününce epey garip geliyor. ve tabii üzücü.. özellikle avrupa türkiyesi kısmı ve onun kaybında yaşananlarla..
 • soykırımla yıkılan bölgedir.

  4 milyondan fazla türk ve müslüman yerinden edildi. mallarını, mezarlarını geride bırakarak hem de. ölenleri, katledilenleri saymıyorum bile.