şükela:  tümü | bugün
  • 265-280 yılları arasındaki kayseri piskoposu, kilise tarihi adlı eseri yazmıştır. hristiyan tarihinin kurucusu sayılır.
  • kendisi ortamlarda hıristiyanlık tarihinin babası olarak bilinir. zaten meşhur 10 ciltlik kilise tarihi kitabı da ilk hıristiyanlik tarihi kitabı olarak kabul edilir. daha sonra gelen kilise tarihçileri bol bol kendisini taklit etmiştir. söz konusu kitap isa'nın doğumundan başlayıp konstantin'in licinius'la olan savaşına kadarki zamanı kapsamaktadır. bir dönem konstantin'in akıl hocalığını da yapmışlığı vardır. diğer önemli eserleri konstantin'in hayatı, evanjelik kanıt, evanjelik hazırlık, kronik sayılabilir. ayrıca bu kilise tarihi kitabını istanbullu sokrates adındaki bir tarihçi 439 yılına kadar götürmüştür. son olarak kilise tarihi kitabı ile ilgili neden yazdığına dair bir açıklaması da günümüze ulaşmıştır. şöyle ki:
    "savaşlardan ve generallerin seferlerinden bahsetmeyi hedeflememiş, aksine ruhun sükun bulması adına açılmış en barışçı savaşları silinmez mektuplar halinde kaydetmek ve memleketlerinden ziyade doğruluk adına, dostluklarından ziyade merhamet dolayısıyla cesur işlere imza atmış adamların hayatını anlatmaktı."