• bir dizi geocentric haberleşme ve yayın uydusu olan şirket. eutelsat ii f2 uydusunda star tv/ntv/tgrt bulunur (10 derece dogu pozisyonundadır), eutelsat ii f1 uydusu ile aynı pozisyonda hotbird uyduları yer alır. (13 derece dogu). bu uydularda dijital tv yayınları ağırlıktadır. zevkle seyredecek fazla kanal yoktur. alman ve polonya kanalları ağırlıklıdır. türksat 1c uydusu da bir eutelsat uydusudur (eutelsat 2f6 42 derece dogu) eutelsat ii f3 uydusunda arap kanalları çoğunluktadır (16 derece doğu)
    digiturk dijital paketi ise w3 uydusundadır. (7 derece doğu)
  • turkcesi ''uydular araciligi ile haberlesme avrupa teskilati'' anlamina gelen kurulus.
  • eutelsat tarafindan 12 pozisyonda bulunan toplam 18 uydu vasitasıyla kamu telefon haberlesmesi (tdma, idc), digital bussiness servisler (vsat sms, dama), sng servisi, mobil haberlesme servisleri (euteltracs, emsat), uydu uzerinden interaktif multimedya ve internet servisleri ile dijital radyo ve tv (ebu) dagitim servisleri verilmektedir.

eutelsat'ın 13ºe yorungesinde bulunan hot-bird serisi uydular daha çok tv amacli, diger uydular ise tdma, sms, idc, euteltracs, interaktif multimedya ve internet servisleri ile paket data servislerinin iletiminde kullanilmaktadir.

eutelsat uzay kesimi sadece uye ulkelerin imzacilari tarafindan kiralanma yoluyla kullanilmaktadır. uye olmayan ulke veya kuruluslar yapmak istedikleri ozel projeler (scpc-dama, internet, paket delivery, multimedya, tele-medicine, video-audio konferans ve tele-education gibi) icin gerekli olan eutelsat uzay kesimini kullanmak istediklerinde imzaci kurum veya kuruluslar vasitasiyla kiralama yapabilmektedirler.

ulkemizde aka-2 uydu yer istasyonu uzerinden eutelsat ii-f1 uydusu araciligiyla 24 kasım 2000 tarihi itibarıyla ttnet'in 155/34 mbps'lik yurtdisi internet trafigi aktarilmaktadir. ayrıca trt-int tv yayini, aka-11 uydu yer istasyonumuz uzerinden hot-bird-5 uydusu araciligiyla avrupada yasayan vatandaslarimiza iletilmektedir
  • eutelsat w3 uydusu opensky olarak bilinen uydu internet servisini barındırdığı için çengel atmak diye tabir edilen bedava downloadçıların ilk tercihidir.
  • türkiye'nin de içinde bulunduğu 25 ülke tarafından 1977 yılında kurulmuştur.
  • dün ama geceden itibaren dün <yani iki gün önceye denk geliyor> sabaha kadar bilgisayar başında yoğun çalışma sonrasında süngere dönmüş beynimi rahatlatmak amacıyla bir icat çıkardım <icat kelimesinin bu kullanımını sevmiyorum> evvelce duymuş olduğum tek çanakla iki lnb kullanıp iki uydu alma olayını gerçekleştirmek için sabahın köründe uyducuya gidip bir lnb bir "fazla lnb tutturgacı", uydu kablosu uçları falan aldım ve eve gelip bununla uğraşmaya başladım. zaten dediğim gibi süngere dönmüş beynimin yarattığı sarhoşluk etkisiyle kendimde değilken deli/sarhoş cesaretiyle bu işe giriştiğimi söyleyebilirim, aklım yerindeyken, o sıcakta kafamı yeni ikiye vurmuşken güneşi yiye yiye bu işle uğraşmazdım. dahası ben progdvb'yi efektif kullanamayan biriyim, ne diye uğraşayım ki? tv de izlemem. ama dedim ya, sünger beynim hep! arada içtiğim limonlu maden sularını saymıyorum.

güneş altında saatler süren bir çalışmanın sonunda <oraya buraya çevir, o arabsat'ı bul, eutelsat w1'i ötele derken> eutelsat w3'ü şu fotolardaki <emeğimin ödülü> konumda bulabildim:

http://i37.tinypic.com/2eupm6o.jpg
    http://i37.tinypic.com/x3fvaf.jpg

lnb'lere kız muamelesi yaparsak, kırmızı başlıklı olan <şakamı, komikliğimi anladınız mı?> yeni aldığım yani eutelsat'ı çeken. diğeri ise çanağın ortasındaki, eski hotbird'i çeken. hotbird çanağına hiç ellemeden, kendinizin de yapabileceği uygun bir aparatla hotbird lnb'sinin ön-cepheden sağ üstüne yerleştirirseniz, çanağın önü de açıksa, eutelsat'ı bulabilirsiniz. eutelsat'ın frekansları biraz sıkıntılı, bazen donmalar oluyor digiturk'un salon ve gold kanallarında vs. ama pakedin içindeki diğer kanallar çoğu kere sıkıntısız izlenebiliyor. yalnız bu işe girişecekler standart dörtlü diseq'e sahip olmak durumunda, aksi halde hangi kabloyu nereye sokuşturacağımızı bilmez, şerefsiz olurduk <komiklik v2>.

eutelsat'ı (w3'ü kast ediyorum) progdvb'de görüntüleyebilince kendimi büyük bir iş başarmış saydım, gurur üstüne gurur yaptım. ancak bu konuda başka psikopatların varlığı canıma ot tıkaması gecikmedi, bu işin de fanatikleri varmış:

http://img145.imageshack.us/…03/5uydutekanakve8.jpg
    http://img120.imageshack.us/…94/3uydutekanakft4.jpg
    http://img237.imageshack.us/…76/9uydutekanakex8.jpg

digi platformunun kanalları dışında hotbird'deki gibi işe yarar yabancı kanal pek değil, hiç yok. arayışınız pekse, bu uğraşın bir ödülü olmaz sizin için. neticede ben de sonuçtan keyif alıyor değilim, uğraşımı anlamlı kılıyorum sadece. bunu bir dağcılık gibi düşünün, önemli olan zirveye varmak değil, zirveye doğru yol almak <sanki böyle deyince yine zirve önemli değilmiş gibi düşünülüyor, ne saçma, bu "zirve hedefi" de kendi içinde zirveye varmanın önemli olduğunu gösterir>. erotikçiler de kulak versin, zirvede erotik kanallar yok, boş yere zorlamayın bünyeyi. bu iş bir sevgi işi, bir anlayış, düşünce ve heyecan işi. "yaparım" deme, ter atma ve uzaydan görüntü almanın anlamlı kılınması işi.

biraz eskiye gittim böyle konuşunca. tığla analog tivide magic star ve benzer kanalları izlediğim günlerde de duyumsanabilir bir coşkuyu açığa çıkardıydım. o vakitler öğlende bir maç, orta mı pas mı işte bir şey geliyor, titrek uğur vuruyor ve top frankfurt ağlarıyla buluşuyor, bu gibi şeyleri hep tığla hatırlıyorum. şimdi tek çanak iki lnb, iki uzay görüntüsü ve internet üzerinden bunu paylaşım. yirmi sene sonra ne olacağı belirsiz. ama hala uçan kaykayın zamanı gelmedi.
  • yayınlar turksat uydusuna kıyasla biraz daha geç ulaşmaktadır.
  • iran kanallarının (daha doğrusu sahar 1 kanalının) fransa rtük'ü tarafından bu uyduda barınması yasaklandıktan sonra iran tarafından eurosport (ne alakaysa), euronews, cnni, bbc, dw gibi kanalları saldırıya uğrayan uydudur...
  • eutelsat 117w b uydusu, spacex'in falcon 9 roketi ile 15 haziran 2016 tarihinde fırlatılmıştır. uydu, ku-band 1, 3, 5 ve 6 bantlarında amerika kıtasınına yayın yapacaktır. *
hesabın var mı? giriş yap