şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: eurythmics)*
 • seneca'nın "dinginlik"* olarak çevirdiği grekçe kelime. biz motamot çevirirsek "keyif"tir. bu halet-i ruhiye insanın normal durumuna işaret etmektedir, dinginlik zannımca kavramsal çerçeveden daha doğru bir çeviridir, zira euthymia mutluluğun(gereksiz olan uçkur mutluluğun) ve kederin bulunmadığı göreli olarak nötr olan bir durumdur. ama bu nötrlük günlük hayatımızda fenomenal ve fonksiyonal açıdan iyicil olarak nitelenir. biri bize "nasılsın?" dediğinde kötü olmadığınızı bildiğiniz ama çok da iyi olmadığınız halde gerçek bir cevap vermek yerine geçiştirmek için "iyi" deriz ya, işte bu hafif iyi'nin işaret ettiği hal bahsini ettiğimiz hale yakındır.

  geçiştirmek demeyelim de, daha doğrusu aslında gerekli olduğu kadar, gerçek olan şey kişiyi ne kadar iyi yapabilirse o kadar iyi olduğunuz, gerçeklik üzerinde de en yüksek iyi neyse o olduğunuz fakat yine de aşırı insanlar gibi "(aşırı)iyi" olmadığınız bir iyi; geçiştirmek değil de olan şeyle barışık olmanızdır.

  seneca için de daha doğru bir çeviridir: "çünkü kelimeleri onların biçimine göre taklit etmek ve aktarmak gereksizdir; üzerinde tartışılan şeyin kendisinin, grekçe terimin görünüşüne değil, anlamına sahip olması gereken bir isimle gösterilmesi gerekir. o halde ruhun daima düzgün ve uygun bir akışla nasıl gideceğini ve kendisine karşı nasıl içten olacağını ve ruhun mallarına keyifle nasıl bakacağını ve bu neşesini nasıl sürdüreceğini, ne kendini yükselterek ne de değerini düşürerek, ama sakin bir konumda nasıl kalacağını araştırıyoruz. bu, dinginlik olacak."(çeviri: bedia demiriş)

  bahsi geçen "keyifle bakmak" da iyicil yorumlanan pratik bir nötrel elektriklenimdir aslında yahu. dinginlik nötrdür nötr, keyif olsa düzgün ve uygun bir akışla duramazsın.

  olaya kendimi karıştırınca kavram da karıştı, aslında genel yargıya göre kastedilen "iyi olmak ama süper olmamak"tır; zira süper olmak gerçeklikten değil yanılgıdan çıkmaktadır. siz bana bakmayın!

  ---

  bonus: bunlardan başkaca, euphrosyne'ye seslenmek için kullanılan bir başka isimdir.
 • bipolar bozuklukta mani ve depresyon durumlarının ortalayicisi niteliğindeki dinginlik, sakinlik, bir nevi nötrlesme. hyperthymia (aşırı coskunluk) ve dysthymia (aşırı içe kapanıklık)'nın ortası bu oluyor terminolojik olarak.