aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • "ev , icinde anne olan yerdir" derdi bir arkadaşım. ne kadarda haklı..
  • 2 şansımız var;

-iyi mahallede kötü evde
    -kötü mahallede iyi evde

maaşlı çalışıp kenara para koymak istiyorsak buna mecburuz
  • bu gece ihtiyacını hissettiğim gayrimenkul çeşidi.
  • zihnimde bin bir farklı versiyonu olan yapı, yuva.
    hemen her gece, her rüyada farklı birinde kalıyorum.
    kendi şehrimde mülteciyim.
    kiminin ahşap merdiveni kırık, giriyorum, çıkamıyorum.
    kiminin sahibi başka birileri... kaçak kalıyorum. yanımda tanımadığım başka mülteciler...
    kimi tekinsiz, çöp dolu, havası hep puslu sokaklardan birine yapılmış. boyası rengini unutmuş, duvarları kirli, kapıları kırık...
    kiminin ev sahibi geldi gelecek, kira için cepte kuruş yok; oysa içimde bir his, "bir yerlerde param olacaktı" diyor. sokağa çıkıyorum, nereye gideceğimi bilmiyorum. sonsuz bir yürüyüş başlıyor.
    hangi filmde gördüğümü hatırlamıyorum; jack nicholson ya da mickey rourke olabilir, kız kardeşinin evine gidiyordu ve girdiği odaya vuran gün ışığının yarattığı atmosfer, izleyeni büyülüyordu.
    öyle bir evim hiç olmayacak.
  • gönlünü almasını bilirsen, "sesini" duyup ayarını buldurursan dünyadaki cennetindir; zira o da kendince bir "var"lıktır, barındırdıkları tarafından sevildikçe nefes alır, kaosun ortasında bile nefes aldırır. fakat yaralarını sarmazsan, daima sitemli ve bezgin nazarlarla bakarsan o da kırıldıkça kırılır, dağıldıkça dağılır ve ne kendine ne içinde barındırdıklarına nefes aldıracak mecali kalır.
  • içinde güvende olmak istenilen yer. derdin, elemin kapısının dışında kalması arzulanan yer. huzur dolu olması beklenen yer. sevdiklerinin sesi, kokusu dolduğunda içine, daha da güzelleşen yer.
    işe giderken, sıcaklığına emanet ettiğin çocuklarının başına çökmemesi gereken yer.

(bkz: 30 ekim 2020 ege denizi depremi)
  • problemli kısımlarını bildiğiniz ve bunlarla başa çıkmayı öğrendiğiniz, mutlu veya büyüten/dönüştüren anılar biriktirdiğiniz yer ya da kişidir.
  • (bkz: nermin yıldırım) ın son romanı. bitirince editlerim.
    efsane bir roman. bir yol hikayesi gibi ama o yol da neler sorgulanıyor. dostluk, hayvan sevgisi, aile, aşk, hayat var kısaca ve hep bir ev....
    kendine bir kez daha hayran kaldım.
    ogo gibi bir dost herkese gerekli.
  • insanın içinde barındığı, 4 duvar arası yer.
    herkesin bi evi vardır çünkü herkese bir güvende olduğu bir alan gerekir. bir de benim gibiler vardır: hiçbir yere sığamayanlar.

ev için ait olduğunuz, güvende olduğunuz alan denir. peki benim evim neresidir o zaman? dünyada herkes güvenli alanını istiyorsa neden dünyayı tehlikeli bir yer yaparlar?

kaybedecek hiçbir şeyim yok belki de. çünkü evini kaybeden her şeyini kaybetmiştir.
hesabın var mı? giriş yap