şükela:  tümü | bugün
 • yeni yürürlüğe giren kanunla, artık bir evin tamamına gücünüz yetmiyorsa, metrekare bazında bir bölümünü yani oda, oda alabileceksiniz.

  yatırımcılara hayırlı olsun.

  (bkz: acaba evin hangi odasını satsam)

  edit:kaynak
 • dayım anneme " babanız size tuvalet bırakmış kızım mirasında hahaha " dediğinde aklıma gelmişti bu. aklınca dalga geçmişti dedem bize bir şey bırakmadığı için ama artık odalar için evlatlar kapışır birbiriyle. dayım da ne pis insanmış.
 • o değil de bu ekonomide bile hala kredi borcuna girip ev alanları anlamıyorum. adamın aldığı 10 yıllık kredinin faizi evin kira toplamında fazla.
  anlayan biri varsa anlatsın. neden !
 • türkiye ekonomisini iyice kötü duruma sokmanın yeni yoludur.

  abd'deki mortgage krizi şöyle başlıyor. bir dönem para bollaşınca bankalar kredi verme yarışına giriyorlar. kredi verilebilecek herkese veriyorlar ve hala da vermek istedikleri için normalde eledikleri, bu adam krediyi ödeyemez dedikleri adamlara tekrar bakmaya başlıyorlar. kriterleri düşürüyorlar, ve bu bir sarmala dönüşüyor, en sonunda da artık vatandaş olmayan, hatta oturma izni olmayan kaçak meksikalılara bile konut kredisi vermeye başlıyorlar.

  bu kredilerin geri ödemelerini de paketlerip bonolaştırıyorlar ve halka satıyorlar, uzun süredir devam eden bir uygulama bu amerikada. ama artık paketin içinde geri ödemelerini düzenli yapamayan kişiler de var, bu başta eledikleri kişiler yani, ve bunlar artık çoğunluğa geçmiş durumda. bir süre sonra bu geri ödemelerde aksamalar başlıyor, çünkü ev alanlar parası aslında yetmeyecek tipler. ve sonuçta bu paketler patlıyor, bu bonolara para yatıranlar zarar etmeye başlıyor ve bunlara dayalı olarak çıkarılan türev ürünler de dahil sigortalar da dahil pek çok kağıt batıyor. portföyünde bunları bulunduran bankalar zarar ediyor ve kimileri batıyor, kriz böyle başlıyor.

  bu krizin adı subprime mortgage krizi, çünkü bunlar prime müşteriler değil. mortgage kredisi alan, ama düşük kredi skorlu müşteriler. kriz bunlara açılan kredilerin geri ödenememesi ve bunun finansal sistemi göçertmesi sebebiyle çıkıyor, adı bu yüzden böyle.

  şimdi türkiye'de de baktılar konut satışlarının geleceği yok, faizler yükselmek zorunda. bu fiyatlarla ev alan adam sayısı azaldı. ama bu piyasayı da canlı tutmak istiyorlar, o zaman işte bunu çıkarıyorlar. evlerin menkul kıymet gibi düşünülmesi ve ortaklaşa alınabilmesi. yani ev 200 bin lira ve senin 200 bin liran yok mu, ama 100 bin liran var mesela. o zaman sana, 40 bin lirası olan başka birine ve 60 bin lirası olan daha başka birine bu evi ortaklaşa satıyorlar. sen %50, öteki %20, daha öteki %30 ortak oluyor. sonra da kiraya verip gelen parayı bu oranda paylaşıyorsunuz. bu mantıkta işliyor, ama tabii bunu büyük bir organizasyon biçiminde yapıyorlar. yani büyük bir toki sitesinden 36 bin tl'lik hisse alacağım deyip alıyorsunuz. bu muhtemelen sözleşme üzerinden yapılacak, çünkü tapu üzerinden yapılacak olsa bu zaten yapılırdı, mülkiyet toki'de kalacak, ama size getiri ortaklığı verecek.

  sonuçta ev almaya heves etmiş de ödeme gücü yetmeyince alamamış insanların ellerindeki yetersiz parayı da inşaat sektörüne "kazandırmış" olacağız. bunun için bankalar kredi de açacaklardır vatandaşa, hatta konut kredisi formatında özel bir kredi tipi düzenlemesi getirilebilir. tabii tanım gereği bu kişiler birikimi yetersiz kişiler olacak, ve bu vatandaşlar o kredileri ödeyemezlerse de iyi sonuçlar doğmayacak.
 • çelik kapıcılara yarayacak uygulama. eskiden yalnızca apartman ve daire kapılarına yapılıyordu, böyle giderse odalara da daha sağlam kapılar taktırılmaya başlanabilir. nihayetinde kimse kimseyle uzun süre iyi geçinemiyor, illa ki bir maraz doğar ve güvenlik ihtiyacı galip gelir.
 • emlak balonu patlamadan önceki son çırpınışlar olarak yazalım bir kenara.
 • emlakçı ile müşteri arasında geçen konuşma.

  + abi ben geçen ay mutfak ile iki oda satın almıştım.
  - evet buyrun.
  + şimdi tuvalet ve salonu da alacağım.
  - aaa maalesef ben onları sattım.
  + neee! kime.
  - yeni evli bir çifte sattım.
  + peki hol! onu naaptın.
  - onu da alt kattaki kadın satın aldı kullanmadığı eşyaları koyacakmış.
  + eee peki biz nereye sıçacaz!

  söyle hakim bey (bkz: nereye sıçacaklar)