şükela:  tümü | bugün
 • baslik aslinda "ortalama bir maas ile ev satin almanin imkansiz olmasi" seklinde olmaliydi.

  aylik 3.000-3.500 tl civari maas alan, kamu veya ozel sektor calisanlarinin, kredi cekerek ev satin almalarinin artik bir hayalden ibaret olmasi durumudur.

  soyle ki, 10 yil vade ile, hic de luks olmayan 200.000 tl degerinde bir ev icin konut kredisi ceken bir vatandas, su anki faiz kurlari uzerinden, en az 500.000 ile 700.000 tl arasinda geri odeme yapiyor, bankadan bankaya degisiyor bu oran. aylik odemesi de haliyle 4.150 tl ile 5.800 tl arasinda degisiyor.

  200.000 tl'ye istanbul gibi pahali sehirlerde ev bulabilmek de ayri bir sans ve yetenek isi tabi. 350-400 bin tl degerindeki evleri almak icin nasil bir borcun altina girilmesi gerektigini varin siz dusunun sevgili eksiciler.

  durum boyleyken, 3.500 tl maas alan bir calisan, memur veya isci hayat boyu ev sahibi olamaz. hatta aylik bu rakamlari odeyebilmesi icin kisinin en az 9.000 tl gibi bir gelirinin olmasi lazim.

  çok sonra gelen edit: başlıgı açalı 2,5 sene olmuş. şu anda, ev fiyatları o tarihteki fiyatların üç dört katına çıktı. yani imkansız olan bir şeyin daha da imkansız hale gelmesi diye bir kavram var ise, şu anki durum bu.
 • 3.500 tl maaş alan bırak ev almayı istanbul'da yaşayamaz.
 • imkansız olmasa bile bir ömür boyu kira gibi borç ödenmek zorunda kalacak ve böylece evi alan değil, mirascı olan keyfinin tadını çıkarabilecektir.
 • ev almak imkansız değildir, kredi çekip bir şekilde ev alabilirsiniz.
  imkansız olan kısmı ev alırken çektiğiniz kredinin geri ödemesinin başladığı esnadadır.
 • borç ödemek uğruna hayatı kaçırmak. beylikdüzü, avcılar, esenyurt anca. tek çalışan olunca olmuyor o işler. borç bitene kadar çocuk yok. aman be hayatın acı yüzü.
 • şu günlerde ayyuka çıkan.

  evlendiniz, evlenmek zaten başlı başına bir ekonomik dert. hadi bunun üstesinden geldiniz. sonraki dert araba. araba da aldınız bir şekilde ve muhtemelen bunların borcu bitene kadar iş hayatının 7-8. yılına ulaştınız. ev alacaksınız artık. evi buldunuz 250 bine. hadi 200 olsun. eğer elinizde birikmiş yoksa -ki yok yani araba evlilik derken- tamamını kredi çekeceksiniz. 200 bin lirayı 10 yıl boyunca ayda 3600 lira ödeyerek bitiriyorsunuz ve toplam ödediğiniz para tam tamına 440 bin lira oluyor. evet. ortamlarda 200 bine aldım dersin kim bilecek amk. ayrıca 3600 lira ödeyerek kalan parayla da hayatınızı sürdürmek zorundasınız. eşiniz çalışıyorsa bir nebze mümkün. ama 200 çekip 440 ödemek de ne bileyim kazıkların efendisi gibi.

  öyle bir vaziyet ki insanın " bu işte bir yanlışlık var" diyesi geliyor. keşke öyle olsa.
 • ev alma imkanı her zaman var. ama artık bu ülke de maaşlı çalışarak ev araba alma devri biteli çok oldu.
 • spor totoda 15 e bakar. imkansız olmayandır.
 • maaş ile bile geçinmenin zor olduğu bu devirde bırakın ev almayı, araba kredisine girmek bile akıl kar işi değil..
 • ya hayat boyu borç ödeyerek köle olmak ya da kiracı kalıp onu bunu zengin etmek

  bordrolu çalışanların kaderi
hesabın var mı? giriş yap