şükela:  tümü | bugün
  • deneyimli yazarlardan deneyimsizlere verilen tüyolardır.

- gezerek arayın. telefonla aradığınız emlak komisyoncusu o evin yasal komisyoncusu olmayabilir, iki emlakçıyla birden uğraşabilirsiniz.
    - gezerek bulduğunuz ev için apartman sakinlerine ev sahibini sorun, emlakçıyı aradan çıkarın -mümkünse.
    - kışın (veya kış başında) sıfır binaya taşınacaksanız ilk 4-6 ay beton henüz tam olarak kurumadığı için ısınma masrafınız oldukça yüksek olacak ve belki çok iyi ısınamayacaksınız, bilincinde olun.
    - sözleşmeyi çok çok iyi inceleyin. "aman yeaaa zaten bu matbuu evrak" demeyin, oyarlar. içinize sinmeyen her şey için çirkeflik yapın. ev onunsa para da sizin!
    - başka önerileriniz varsa bana da verin :(

edit: başlığı pek beğenmedim aslında ama aklıma başka bi'şey gelmedi. kiralık arıyorum ben o satılık arar bu arazi arar sonuçta hebsi bunun içindir.

edit: sözleşmeyi çok çok iyi incelemedi amk salağı...
  • ev satınalacaksanız ilk yapmanız gereken emlakcı seçmektir. evet, düzgün emlakcı bulmak düzgün ev bulmaktan daha zordur. bunun dışında;

-çıkabileceğiniz maksimum tutarı belirleyin. bütçenizi ve asla bu tutarın üstüne çıkamayacağınızı emlakcıya net olarak söyleyin. yoksa kademe kademe daha pahalı evleri gösterir üç beş bin lira daha pahalı derken en sonunda da kol gibi banka kredisiyle baş başa kalırsınız.

- diyelim ki bir evi görmeye gittiniz ve satıcı da orada ; asla ağzınızın suyu akmasın. mümkünse konuşmayın bile.

- unutmayın o evde siz yaşayacaksınız. emlakcının evi övmesine veya kötülemesine bakmayın.

- "başka müşteri de var, acele cevap vermek lazım" mı dediler ? hasstir cevabını yapıştırabilirsiniz. her ev için aynı yalanlar söylenir.

- evi görmeye gitmeden önce mümkünse fotoğraflarını göstermelerini isteyin. bazen ahırdan bozma yer için bile süper ev dedikleri oluyor.

- kiraya çıkacaksanız sözleşme konusunda çok dikkatli olun. depozitoyu kurtarmak için gerekirse sözleşme üzerinde değişiklikler talep edin. veya benim gibi yılda bir ev değiştiriyorsanız hazırda bir kira sözleşmesi formatınız olsun ve bu formatı kullanmak için ısrarcı olun.
  • kiralık ev için konuşuyorum; ev sahibinin siz evi incelerken telefonu çalarsa bilinki eve müşteri çıkmıştır. digiturk ttnet vs kazara telefonlarını çaldırsa dahi telefonu açıp aynı numarayı çekerler. bu numarayı yapan kişi isteksiz olduğunuzu anladığı an telefona sarılıp iki dk. konuşur ve size dönüp "eşim diğer müşteriye ev tutuldu demiş" tarzında cümleler sarf ederek aklı sıra emrivaki yapar. zayıf karakterli olanlara bu şekilde ev itelemeye çalışırlar. geçenlerde benim yanımda anneme bunu yapmaya çalışan üstüne bir de kapora isteyen ev sahibi kadına kibarca siktir git dedim. siz de çekinmeden diyiveriniz. göte bak göte, üç gram akıyla adam kandıracak.

özet: çakallara karşı dikkatli olun ve taviz vermeyin. orada yaşayacak olan sizsiniz ve bu işlerde kandırılma olayı çok oluyor. acele etmeyin, nasılsa denizde kum türkiyede ev bu devirde. her yer yeni bina her yer inşaat. kolay gelsin.
  • kiralık ev arıyorsanız ve istanbul'un beşiktaş gibi bi' bölgesinde arıyorsanız; "güzel bi' daire gördüğünüzde imza atabildiğiniz ilk anda imzayı atmanız" şeklinde özetlenebilecek önerilerdir.

şahsen ben daireyi daire sahibi ile birlikte gezdikten sonra kendisinden 5 dakikalığına izin isteyip binanın önüne çıkıp aileme telefon ettiğimi hatırlıyorum fikirlerini almak için, konuşmam 5 dakika sürmedi bile ve apartmanın önündeydim. bu sırada başka birisi (apartmana girenlerden) daireyi gezmek istemiş ve ben telefonla konuşurken hemen kontratı imzalamış yukarda. o derece diyorum. akıllı olun.

evi benim yerime tutan kızla kahve içmeye gittim sonra yakındaki parka.
  • kiralık arıyosanız çok kasmayın mükemmeli bulmak için, ev sahibiymiş komşularıymış boşverin, en kötü çıkar başka bir eve taşınırsınız. eve girin bir bakın şöyle etrafa tamam olur burası diyebiliyorsanız tutun evi.
  • beylikdüzü civarında arıyorsanız beni arayın.
    (bkz: emlakçı)
  • öncelikle kullandığınız ulaşım aracına uzaklığa önem verin onun etrafında kafanıza göre bi çember çizerek ev bakmaya başlayın. sabah otobüse ne kadar yürümek istediğinize kadar verin.
    daha sonra para durumunuza göre ya emlakçı ya da geze geze ev bakın. gezmeyi tavsiye ederim emlakçılar güzel insanlar değiller.
    ev sahibine komşularınıza kesinlikle bakın sonuçta sonradan çok sorun çıkarabilirler. çok acil değilse imzayı aceleye getirmeyin ev konusu çok ciddi bi mevzu sıkıla sıkıla eve gitmek hoş bi duygu değildir.
    civardaki market ve pazar durumu çok önemlidir alışveriş olmazsa olmazdır pazar da acayip ucuzdur.
    en nihayetinde hepsi tamamsa bi eksik bi fazla tutun gitsin mutluluklar dilerim.
  • kiracılar için şöyledir:

-bir memurla anlaşın ve kefiliniz olsun, yüzde yetmiş şansınız artar. onunki değil.

-muhiti gezin, mümkünse kahveye gidin, kafeyle dolu bir yerse kahveye gitmenize gerek kalmaz. muhit gözünüze batıyorsa oturduğunuzda daha fena batabilir.

-muhit boyunca kedi, köpek durumlarını inceleyin. hayvanlar rahat rahat dolaşıyorsa insanlar da rahattır. kediler sizi gördüğünde hemen kaçıyorsa ters bir elektrikten şüphelenebilirsiniz.

-duvar yazılarını inceleyin, askerlik bildirileri ile dolu ise bir daha düşünün. örgütsel doküman tarzındaysa da bir daha düşünün. ha bir de "evi bulduk duvar yazısına mı kaldı iş" diye söylenin.

-etrafta çok bar var mı (bkz: kadıköy) diye araştırın, yakınında ev tutmayın yaz ayları boyunca kafanız şişecektir.

-pazar var mı acaba?

-elinizde olmayabilir ama gözünüz emlakçıyı kesmiyorsa bir daha düşünün. sonuçta bir kira kadar para bayılacağınız kişiye karşı güven (ticari güven daha fazlası değil) önemli bir mevzu.

-evsahibi konusu da önemlidir elbette gerçekten ev sahibi olmayıp sadece malını kiralayan bir kişi olabilir, yani evin sorunlarıyla ilgilenmeyebilir. nadiren de olsa ilgilenir.

-kiraların düşük olduğu muhitlerin ulaşımı güç olacağından "ulaşım+kira" giderinin ne kadar değiştiğini hesaplamaya kalkın içinden çıkamayın.

-tez yazmak, kitap yazmak, kitap okumak, gitar çalışmak gibi huzur gerektiren işlerle uğraşacaksanız çok merkezi olması gerekmeyebilir ama gitara amfi bağlayacaksanız komşu denilen canlılar rahatsız olabilir.

-cinsel aktivite amacınız daha belirginse farklı düşünün.

-apartmanda emekli albay ve emekli astsubay ve dahi silahlı devlet görevlisi olmamasına kesinlikle dikkat edin. birinci grup sürekli içtima kafasında yaşacağından sıkıntılıyken ikinci grup saldırganlık eğilimi taşır ağır bir şekilde.

-apartmanı da inceleyin, ayakkabılar dışarıda mı, çöpler kapıda mı, izlendiğiniz hissiyatına kapılıyor musunuz bir bakın.

-mümkünse bir kanepeyle ev arayın, apartmanda kanepe ile rahat dolaşabiliyorsanız taşınırken sıkıntı çekmezsiniz.

-sizinle takılan bir ev hayvanı varsa tercihan bahçe katı bakın. ama bahçelerin gerçek bahçe olup olmadığına dikkat edin. on metrekarelik yerler bahçe değildir bir de her bahçeye beton dökme hastalığı vardır olmazsa iyidir.

-ev bakarken sizi rahatsız eden bir apartmanlı varsa uzak durun. genelde yaşlı ve huysuz olmaları sıkıntı çıkarır ve ölümlerine sebep olmayın, kalp hastalığı olanlarla tartışılamıyor.

-baktığınız evin karşısında torna tezgahı, otopark, oto yıkama, oto hede gibi şeyler varsa bunların gürültü kaynağı olduğunu hatırlayın.

-yakınlardaki marketleri inceleyin bim/migros oranı 1'in altında ise kira uygun bile olsa yaşam pahalıdır anlamına gelir. migros=carrefour ve bim=dia gibi.

-sokaklarda çocuk var mı yok mu dikkat edin, yoksa hepsi bakıcıya giden orta sınıf çocuklarıdır. pahalı.

-ortalıkta çok çocuk olması da gürültülüdür.

-yakında kitapçı varsa meymenetsiz olmamasına dikkat edin.

-binanın güney cephesini tutmaya çalışın ve emlakçıya güvenmeyin bir pusula alın. gerçi bizimkisi doğru söylemişti.

-dolmuş hatlarının geçtiği bir caddeye bakmamasına dikkat edin yoksa "mazot neden bu kadar gürültülü" konulu bir tez yazabilirsiniz.

-yakınlarda karakol varsa ne karakolu olduğuna bakın, arada bir taşlanan karakollardansa uzak durun, sonra "gaz neden boğuyor" konulu teze geçebilirsiniz.

-bekarsanız bekar olduğunuzu saklamaya çalışmayın, evli ayağına yatmayın hemen anlıyorlar. evli erkeğin halinde bir gariplik var herhalde. kadının da.

-sevgiliniz varsa birlikte gezmek isteyebilirsiniz ama bazı muhitlerde emlakçıların bunu dert edinmesine sebep olabilir. sevgilinizle gizlice eve bakın.

-"ne kadarlık ev bakmıştınız?" sorularını püskürtün, birdenbire evler pahalanabilir.

-yıllık kira bedelinin yüzde onikisi kısaca kira bedeli x 1,44 demektir 1,5 alıp hesaplayın ve kabul etmeyin.

-kira bedelinin takriben beş katına kadar eve çıkış masrafınız olacağını bilin. kira + depozit + emlakçı + taşınma + diğer giderler.

-emlakçınızın çok rahat bir insan olması parayı aldıktan sonra daha da rahatlamasına sebep olabilir, mümkünse ciddi ve tutarlı birini bulun, bulunmuyor değil. artık çok kalabalıklar.

-ev kirası ödeyeceğime kredi çeker ev alırım düşüncesini bir kenara bırakın masrafı aynı olup kredi çökünce eliniz kolunuz bağlanır.

-internet araştırmanızı sıkı bir şekilde yapın. hürriyet emlak ve sahibindeni incelemeden fiyat sormayın, aynı eve farklı kira çekebilirler.

-banyo: eski tip fayans kesinlikle donacağınız, yenilenmiş banyo kira bedelinin beşte bir oranında artırılmış olduğu anlamına gelir, bir de sıcak olur.

-tuvalet: alaturka tercihan ama alafranga da çok varyasyon vardır, oturun bir deneyin. çalışmıyor olmasın.

-boya: yaptırıyorsanız pazarlığını yapın, yapılmışsa faka bastırmaya çalışıyorlardır. yemeyin.

-" o kapıyı yaptıracağız " gibi gelecek zamana dönük kehanetleri bilimsel bir gözlükle irdeleyin. kiraladıktan sonra gelecek zaman sadece kira günüdür.

- mümkünse eve ayrıca gidip komşularla konuşun " o evde donarsınız, çok nemli, ısınmıyor, çok rüzgarlı, hırsız çeken bir yer" gibi emlakçı dürüstlüğüne sığmayan kritik bilgileri bu kişilerden alabilirsiniz. emekliler bu muhabbeti sever, sevimlidirler. hayat kurtaran bir adımdır.

-aynı muhitte üçüncü defa bir emlakçı başka bir emlakçıda gördüğünüz evi gösteriyorsa bütün evleri görmüşsünüz demektir.

-giriş katlarında kesinlikle demir cephe olmasına dikkat edin. aksi takdirde hırsızlar aynı zamanda hem kapıdan hem pencereden gelir. sadece kapıdan gelmelerini sağlayın.

-tavan katında izolasyonu test edin. tübitak yardımcı olabilir.

-evde daha önce fizikçi, okült bilimci ve aşk romanları yazarı yaşamadığından emin olun, evden çıktıktan sonra da orada yaşayabilirler.

-posta kutularına bakın, isimlerden bir sonuca varmaya çalışın "oral şölen, cemile palabıyık, em. kd. alb. mümtaz kükrer, charles manson" gibi isimlerden ve "drum n bass" dergileri gelen bir binaysa şüphelenin.

-karadenizlilerden korkmayın, saman alevi gibidirler anlaşırsınız.

-binaya giren bir sakinin elinde kasaptan alınmış dört beş kilo et görürseniz" çok et yiyen çok sinirlenir" kanununu hatırlayın.

-bunları ciddiye alıyorsanız istanbulda ev tutmayın ilk trene binip memleketinize falan dönün. dönemiyorsanız bunları ciddiye almadan kafanıza göre tutun evi, sonsuz parametreyle hareket ederseniz en kötü evi bulursunuz.

kiracı arayan evsahipleri için:
    -memur kefil bulun.

tecrübe editi: evsahibinizin evin sahibi olduğundan emin olun. zor ama tapu ve kimliğini falan görmeye çalışın.
    tecrübe editi 2: yirmiye yakın ev baktıktan sonra bekleyin bir iki hafta (öss çalışması gibi) sonra aradığınız evi bulursunuz, buldum.
  • tabana kuvvet deyip sokak sokak gezmelisin.
  • emlakçıların mesafe kavramına inanmayın, üşenmeden kendiniz ölçün. metroya 5 dakika diyorlarsa arabayla bile 10 dakikadan az sürmez. bulvara 400 metre diyorlarsa aslında 1 kilometreye yakındır.