şükela:  tümü | bugün
  • sigara içmiyorsan, spor geçmişin varsa, kan değerlerin de normalse korkmana gerek yok. en kötü iki üç gün ateşin çıkar atlatırsın. korkmana gerek yok. ha baktın olaylar kötüleşiyor, call 911.
  • izolasyon ve karantina ayrı şeylerdir, ayrı odalarda kendinizi karantinaya almalısınız. bu acil durumlar haricinde bulunulan mekandan ayrılmamaktır. zorunda kalınan her durum için steril maske ve eldiven gibi korunma ekipmanlarını kullanmalısınız. evi ve odaları sık sık havalandırarak, ortak eşya kullanımına son vermelisiniz. hasta kişi peçete vs gibi çöplerini odasından çıkartmamalı ağzı kapalı şekilde poşet içerisinde muhafaza etmeli, mümkünse yemek ve diğer ihtiyaçları temas edilmeden kapısına bırakılarak giderilmeli. hasta olan kişinin ve kendi sağlık durumunuza göre yetkililere haber vererek maske ve eldiven kullanarak -mümkünse toplu taşıma kullanmadan- ilgili hastaneye ulaşmalısınız. evde karantina uygularken nasıl davranılması gerektiğine dair birçok kaynak bulunuyor, araştırabilirsiniz. misal
  • ev arkadaşın değil aile bireyin de olsa temastan sonra(nesnel);

-elini yüzüne götürmeyeceksin
    -çok dikkat ettiğin hijyene 10x daha duyarlı olacaksın
    -kim olursa olsun yakınlaşmayacaksın(zor biliyorum ama benimle bile)
    -elini neye/nereye dokunduysan hemen dezenfekte edeceksin.

bunları yap bulaşırsa abiniz iade edecek.
  • olmamış şeyi olmuş gibi başlık gibi açmışsın bu birinci sorun.

bana bulaşmama ihtimali milyonda 1 bile değil demişsin ama hastaneye gidip virüs kapmak istemiyorum demişsin bu da ikinci sorun.