• heh, en sonunda buna da bulaştı sayın ekşi sözlük bir siki beğenmeme timi!

ulan ananızın bacınızın yaptığı tatlıdan ne istiyorsunuz artık?

baklava bayıldığım bir tatlı değildir amma lakin ki bari bayramdan bayrama yapılan ve onca emek verilen birşeye bok atmayın. sanırsın hepsi gurme, hepsi gaziantepli baklava ustası!

götü boklu waffle gençliği sizi!

boooll cevizlisi, az şerbetlisi olduğunda miss gibi yenen tatlı. yumuşak da olur. öyle hazır baklavalar gibi ağır ve aşırı ağdalı olmaz. hafif haif 3-4 dilim bile yiyebilir insan.
  • bazı ev annelerinin güzel yapamaması yüzünden bok atılan tatlı. biz yiyeceğiz diye bayram gözlüyoruz amk.
  • herkesin yapmaması gereken tatlı çeşidi. bazısı yapıyor harikalar yaratıyor, bazısı yapıyor şerbetli börek gibi birşey çıkıyor ortaya. her ziyarete gidildiğinde risk budur havasında tadıyoruz.
  • valla küfrederim. beni çıldırtmayın arkadaşlar.

bak iyi kötü 10 yıldır yazıyoruz şurda. spordu,siyasetti sağlam tartıştık insanlarla. ama hiç böyle içten küfredesim gelmemişti. bir gece ansızın fatih altaylı olarak uyandım resmen.

ulan beğenmeyecek başka şey bulamadınız mı? hadi beğenmezsiniz. normaldir. ben de kadınbudu köfte beğenmiyorum mesela. ama burda yiyen maldır diyo muyum? tabi ki hamur üstüne şerbet ve ceviz koyunca güzel olucak ak sen deli misin? ya ne olacaktı? bu tatlıya laf edip gidip waffle donut falan yerseniz vallahi sizi bulurum.

ha ramazan bitti arada kaynamasın, ben güllacı da yedirmem size. resmen şu tatlı konusunda sözlükçüye bağlıyosunuz ya, gariban tatlıları uygur türkü, kendimi ülkücü (ak sizin. tatlı muhabbetine kendime ülkücü dedirdiniz ya bana) sizi de çinli olarak görüyorum sevgili arkadaşlarım.

çocukken hepimiz tatlı seviyoduk. şeker, çikolata vs. sonra bunu azaltmaya, daha sonra da yiyene laf etmeye başladınız. sağlıksızmış. ak full sağlıkla 150 yıl yaşasanız noolcak. yine instagrama ayağınızı çekip koycaksınız, yine tam buğday ekmek falan yiyeceksiniz.

velhasılkelam, ev baklavasını size yedirmeyiz! ben yerim gerekirse hepsini.
  • bu baklava ile dışarıda satılan baklavayı kıyaslamak bence yanlış. çünkü ev baklavası yapanlar dışarıda satılan baklavayı yapmaya çalışıyorlar da yapamıyorlar gibi bir şey yok. bunlar yapılışları da, lezzetleri de, pişirme şekilleri de birbirinden farklı. bazı baklavacılarda ev baklavası da satılır, aynı da evdeki gibidir tadı. tenis topu da top, futbol topu da top... bunun gibi düşünebilirsiniz.

genelde davul fırında yapılır ama kuzinede yapılan bence daha güzel olur.
  • annelerin dünyadan öç alma biçimi. yıllardır kahrınızı çekiyoruz siz de bu dandik baklavayı yiyeceksiniz.
  • en büyük sıkıntısı, muhtemelen fazla sert, çatır çatır ama aynı zamanda kırılgan dağılan, dökülen bir yapıda olmasıdır (o ikisi bir arada nasıl oluyor demeyin anladınız siz beni).

bu durumun bir numaralı sorumlusu ise içeriğinde kullanılan yoğurttur. evet yoğurt!
    eskiler ev baklavası yaparken yoğurt da katarlarmış. ne var ki eskilerin her yaptığı doğru olacak diye bir şey yok tabi. bunu nasıl keşfettik anlatayım:

evvel zaman içinde, biz de ev ahalisi olarak bu durumdan muzdariptik.
    anneannemin elinden her şey gelir, her türlü hamur işini borcamın, sininin dibini sıyırtacak şekilde leziz yapardı; ancak söz konusu ev baklavası olduğunda her seferinde o çatur çutur sert ve aynı zamanda kırılgan şeyi yemek zorunda kalırdık. üstelik bu durum sadece bizim evde değil, bilhassa bayram zamanlarında misafir olunup da ev baklavası ikram edilen her evde vuku bulurdu.

neyse anneannem ve ben bir süre bu durumun üzerine kafa yorduk. sorun anneannemde olamazdı zira kadın en hakiki bolulu hasan usta terk bir insan, pastane filan açsaydık köşeyi dönerdik öyle diyim.
    sorun fırınımızda da olamazdı çünkü diğer eşsiz lezzetlerin çıka geldiği yer de yine orasıydı. bu durumda sıra içeriğe geliyordu,
    acaba kullandığımız malzemelerde mi bir sıkıntı vardı! ciyzıs kırays! hemen malzemeleri ve markalarını teker teker irdelemeye başladık ki anneannenim "bi de yoğurt koyveryoz" demesiyle benim paralize olup yanlamasına devrilmem bir oldu...

ne! yoğurt mu! ne yoğurdu!

"bildiğin yoğurt evladım"

aah be anneannem..ah bee benim elleri emek kokan gadın ananem..yaw hiç baklavaya yoğurt konur mu?!

eskileee öle yapıveriyomuş...olamaz! olamazz! kesinlikle olamazz!!!1
    çünkü arkadaşlar, yoğurt yapısı gereği içine eklendiği hamur işlerini fena halde gevretirrr..aynı bizim ev baklavaları gibi.

hemen bir sonraki denememizde yoğurdu listeden çıkarttırdım ve sonuç mükemmel..yumuşacık, ağızda dağılan, lokmalık, muhteşem ev baklavası!

artık baklava yaparken kat-i surette yoğurt kullanmıyoruz.
    siz de bunu evinizde ya da misafirliğe gittiğiniz ve o gevrek, lanet şeyi yemeye mecbur kaldığınız yerlerde kibarca dilledirebilir, "ay ayten teyzecim, yoğurt da koyuyor musunuz bunun içine?" diyerek olta atabilirsiniz, cevap büyük olasılıkla "ahh eveet eveett" olacaktır.
    kendi evinizdeki baklava söz konusu ise gerekirse cebr kullanarak gerekeni yapın, yok eğer misafir evindeyse de, ayrılmadan evvel bir kağıda isimsiz not bırakın:

"baklavanız gayış gibi olmuş, yoğurt gomayın

-eski bir dost"

ha bir de son olarak; o satın baklavalara bayılıyorsunuz ya, hani böyle iki kilo yesem gene kesmez, bunun gibisi yok diyorsunuz..şu pringlesi, diğer cipsleri ve bilumum abur cuburu yerken aldığınız korkunç hazzı alıyorsunuz hani, hah işte onun sebebi için sizi şöyle alalım;

(bkz: fruktoz şurubu)

ve bir de şöyle

(bkz: mısır şurubu)

hadi cümleten iyi bayramlar.

(:
  • ev baklavası denilen şey baklavanın evde açılmışıdır. fakat baklava dediğimiz şey burada bahsedilen ev baklavası gibi bir şey değildir. oğlum baklava dediğin şeyin yufkası o kadar ince olacak ki arkasını göreceksin derler. e bu ev baklavası denilen merette bırak arkasını görmeyi, su böreğine koysan sırıtmayacak bir kalınlık var. hani lavaş diye versen yenir. öyle bir ev baklavası, baklava falan değildir. cevizli hamur tatlısı falan demek lazım ona.
  • küçükken annem ve anneannem yaptığında, "bunun tadı ne kadar iğrenç, neden hazırını almıyoruz ki" diye düşündüğüm, şimdilerdeyse her baklavadan daha lezzetli gelen ama anneannemin sağlık durumunun yapmaya el vermediği tatlı..
hesabın var mı? giriş yap