şükela:  tümü | bugün
 • genellikle evin içini, bazen de dışını boya ile kaplamak. genellikle evin görünümünü güzelleştirmek için yapılır. boyasız eve ya da mevcut boyası eskimiş eve uygulanabilir. kendiniz yapabilir ya da tutacağınız bir firma veya ustaya yaptırabilirsiniz. boş evin boyanması daha kolay olur ama gene de zemini, doğramaları ve duvar dışındaki tesisatı boyayla lekelenmekten korumanız gerekecektir. boyanın kuruması için bir süre gerekir. bu süre zarfında yeni boyanmış duvarlara dokunmamanızda fayda vardır, yoksa boyalı satıhta izler kalır.

  boyalı duvarların boyadığınız fırça veya rulonun kendine has tekstürünü taşımasını isteriz. o yüzden duvarlar tek seferde boyanmalıdır. boyanan duvara sonradan boya hafif kuruduktan sonra rötuş yaparsanız önceki tekstür zarar görecek, rötuşlu yer ışık vurduğunda belli olacaktır. boyanan ev bir süre boya kokacaktır. kimisi bu kokuyu temizlik hissi olarak algılar. evinizi boyadığınızda yeni bir ev hissine kavuşursunuz. o yüzden bunu genelde emlakçılar yapar. eski bir evi 500 liraya boyatıp kirasını 200-300 lira artırma şansları vardır.

  evinizi boyayacaksanız renge iyi karar vermeniz gerekir. aydınlık odalarda koyu renkler kullanabilirsiniz. karanlık odaları sakın ola ki koyu renklere boyamayın, iyice karanlık çöker. bir odayı farklı renklere de boyayabilirsiniz. böyle bir durumda ışık vuran cephelere daha koyu tonları uygulayın. basıklık hissi vermesin diye tavanlar genelde beyaz olur. ışıklandırmanın etkisini artırması açısından da faydalıdır. evdeki ahşap doğrama ve kapılar genellikle yağlı boya ile boyanır. bu işi duvarları boyadıktan sonra yapmalısınız, çünkü daha hassas bir iştir.

  doğramalara, kapılardaki camlara ve kilit mekanizmalarına boya taşırmamak için kenarlarına kağıt bant çekin. boya işi bittikten sonra kağıt bantları söküp düzgün kenarlar elde edebilirsiniz. yerleri korumak için zemini örtü naylonu ile kaplayın. bütün boya işleri bittikten sonra söküp atın. eğer zemininiz kötü ise, zemini değiştirmeyi ya da sistre yaptırmayı düşünüyorsanız, yerleri kaplamak zorunda değilsiniz. boya işi bittikten sonra mermer cilası, sistre, taş döşeme, süpürgelik döşeme gibi işleri yaptırabilirsiniz. yalnız kartonpiyer yaptıracaksanız bu işi boyadan önce yaptırın ki duvarlar ve tavan ile birlikte kartonpiyerler de boyansın, uyumlu olsun. zaten genelde kartonpiyeri tavanla aynı renge boyarlar. kalebodur ve fayanslara boya yapışırsa dert etmeyin, spatula ile kolayca çıkarabilirsiniz.

  şayet boyanacak duvarlarınızda eğrilikler, girintiler, çıkıntılar, vuruntular var ise boyadan önce sıvayı düzelttirmeyi düşünebilirsiniz. genellikle bu işi alçı sıva ile yaparlar. kaba girintileri sıva alçısı ile doldurup alüminyum bir profil ile düzlerler. daha hassas köşeler istiyorsanız alçı işi sırasında kolon, kiriş ve duvarlardaki dış köşelere 90 derece açılı alüminyum profiller yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. bu profil alçının içinde gömülü kalıp üzeri boyanacaktır. sıva alçısı kuruduktan sonra saten alçı ile incecik bir kat daha geçilir. bu alçı yüzey komple zımparalanır. böylece dokunduğunuzda adeta saten hissi veren pürüzsüz bir duvarınız olur. bu duvarın üzerine su bazlı boya sürecekseniz özel bir astar vurmanız gerekir. astar alçının boyayı emmesini ve israf olmasını önler, boyanın yüzeyde kalmasını sağlar. organik solvent bazlı veya plastik boya kullanılacaksa astar gerekmez, ancak organik solvent boyanın üzerine su bazlı boya uygulanacaksa geçiş astarı ya da transfer astarı denilen bir maddeyi sürmeniz gerekir. bu astar kaygan saten boyanın üzerine yeni boyanın yapışmasını sağlar. metal ve ahşap yüzeylerde de boyadan önce sürülmesi gereken astarlar vardır. örneğin paslı borular veya balkon demirleri üzerine antipas astarı sürerseniz pasın zamanla ilerleyip boyanın altından kabarcık vermesini önlersiniz. doğalgaz boruları normalde boyanmaz. boyalı halde ise doğalgazı açarken igdaş onay vermiyor. doğalgaz zaten açık ise boyayabiliyorsunuz ama bir nedenle kesilip tekrar açılması gerekirse iş boruları değiştirmenize kadar gidebilir. bence boyamayın, siyah kalsın. leke olmaması için boyadan önce doğalgaz borularını streç film ile kaplayabilirsiniz.

  ev boyarken çeşitli ebatlarda fırça, rulo, kova, örtü naylonu, kağıt bant gibi malzemeye ihtiyacınız olur. tavanla duvar arasındaki kenarı boyamak için kesme fırça tabir edilen ince fırçadan gerekecektir. alçıyla uğraşacaksanız spatula, mala ve alçı karmak için kaplar gerekir. bu malzemeleri ve boş boya tenekelerini işi bittikten sonra evsel çöpe atmamanızda fayda vardır, çünkü bunlar bir kere boya bulaştıktan sonra tehlikeli atık kapsamına girer. ne yazık ki belediyeler bu tip tehlikeli atıkları ayrı toplamıyorlar, o yüzden mecburen çöpe atmak zorunda kalıyoruz. boya yaparken iş güvenliği malzemeleri kullanmanız gerekir. ellerimizi korumak için nitril kauçuk eldiven giymek faydalıdır. solvent bazlı saten boya ve yağlı boya tiner ve diğer kanserojen, sağlığa zararlı solventleri içerir. o yüzden mutlaka a1 filtreli yarım kapalı bir maske alın ve boyarken bu maskeyi takın. boşu boşuna onca kimyasal buharının ciğerlerinize girmesine izin vermeyin. duvar boyarken pek sorun değil ama tavan boyarken tam kapalı güvenlik gözlüğü kullanmanızda fayda vardır. gözünüze boya damlamasını önleyin. saçlarınızı korumak için eski bir şapka yeterli olacaktır. en önemlisi, boyacı "ustalar" gibi davranmayın: boya yaparken sigara içmeyin. bir laboratuvar kuralı olarak kimyasal maddelerin bulunduğu ortamda sakız çiğnemeyin, yemek yemeyin, içecek içmeyin. bu işleri evin dışında yapın. boya yaptıktan sonra kirli kişisel koruyucu donanımınızı tehlikeli atık olarak değerlendirin, ona göre uygun çöpe atın.

  ev boyamak hakkında daha bir dolu şey söylenebilir ama özeti budur. umarım işinize yarar.
 • genellikle yazın yapılır ve ciddi bir ikileme sürükler; yeniş boyanmış duvarlarda sivrisinek nasıl öldürülecek?
 • koyu renk boyanacaksa duvarlar 2 hatta 4 -5 kere düşünülmeli koyu renk kolay kapanır diyenler 7-8 kat boya vuruyor en az.
 • üç oda bir salon dairede pizza molasıyla birlikte toplam üç saatte tamamlanabilecek eylem. çiçek gibi mi oldu? hayır. iğrenç mi oldu? ona da hayır. temiz görünüyor mu? evet. şimdi yeni gelecek kiracı düşünsün o zaman, bana ne amk.
 • duvar ve tavanın yanı sıra, zemin kısmın da bu işleme dahil edilerek; ortaya seyrine doyum olmayan güzellikler çıkacağının göstergesi olan yaratıcı bir eylem. zahmetli
 • düzenli aralıklarla yapıyorum ben bunu. git gide ustalaşıyorum yalnız, cunku bi boka benzemediği için her defasından tekrar tekrar üzerinden geçiyorum boyanın. neyse olur da gerekirse ek iş olarak yapabileceğim bir meslek ediniyorum kendime yavastan.
 • önümüzdeki haftalarda girişeceğim eylem. ama hangi renge boyayacağıma henüz karar vermedim. turkuaz olabilir ya da kiremit kırmızısı.
 • bu akşam başlayacağım etkinlik. bir kasa ayran eşliğinde bitireceğim sabaha kadar.
 • boyaya başlamadan önce 3-5 boyama videosu izleyin. çok basit bir tekniği var zaten hemen kaparsınız. hangi boyayı kullanacağınızı, sıva zımpara durumunu, hangi malzemelere ihtiyacınız olduğunu boyaları alacağınız yere sorabilirsiniz veya internetten öğrenebilirsiniz.

  ilk defa boya yapıyorsanız önce evin çok kullanılmayacak bir bölümünden başlayın. işi yeni kavrayacağınız için hata yapmanız çok olası. hata yapmasanız bile boyanın tonu gibi şeyleri görmüş olursunuz ve önleminizi alabilirsiniz. ilk seçtiğiniz denek bölümü boyadıktan en güzel olmasını istediğiniz bölüme geçin. boya yapmak başlarda eğlenceli olsa da bir yerden sonra "bitmiyo lan?" diye kalıyorsunuz. bu yüzden işi kavramış ve seviyorken en önemli bölümü boyamak önemli. (bu ilk seçeceğiniz yerler evin iki ucundaysa böyle yapmayın tabi. düzenli bir şekilde oda oda ilerleyin.)

  boya işinin en büyük sıkıntısı kestirmeler. tavan ve duvarın kesiştiği yerler olmasa çok kolay iş zaten. bu kısımda tavanı boyadıktan sonra elinize güveniyorsanız kestirme fırçasıyla güzel güzel ilerleyin. açıkçası ben bunu beceremedim ve tavan ilk denememde kesikli kesikli duvar boyasından oldu. ben de bu yüzden kağıt bantları kullandım. tavan kuruduktan sonra tavanın kenarlarını kağıt bantlarla düzgünce kapatırsanız kestirmeleri yaparken en ufak sıkıntı yaşamazsınız. belki bantlarken falan daha zahmetli olur ama titiz bir iş çıkarmış olursunuz.

  bir diğer önemli kısım da naylon örtü kullanımı. boyamaya başlamadan önce naylon örtüyü mutlaka ama mutlaka düzgünce bantlayın, sabitleyin. ne kadar az boya yere sıçrarsa o kadar iyi. kullandığınız boya türüne göre yerden çıkartabiliyorsunuz boyayı ama çok zahmetli oluyor. üstüne parkelere zarar veriyorsunuz gerek yok.

  özetle boya yapmak çok zor bir iş değil. gerekli şeyleri öğrendikten sonra biraz titizlikle oldukça güzel sonuçlar çıkarabilirsiniz.