şükela:  tümü | bugün soru sor
 • metrekareye göre,şehir rantlarına bağlı,değişkenlik gösteren durum.misal edirnede bu fiyat 1 tl iken istanbulda 15 dolar olabiliyor.
 • turkiye sinirlari icerisinde tamamen balon ve sanal bir sekilde yukselmis ve yükselmeye devam eden, hak ettigi degerin iki katina kimi yerde onlarca misline satilmasina sebep olan fiyatlar. faiz oranlari dustukce artmasi mantikli lakin tam tersi durumda faiz cikarken ise düşmüyor. kira secenegi ile istedigi mahallede oturabilen vatandaş, ev sahibi olabilmek icin yaklasik 25 senelik kira bedelini odemesi gerekiyor.

  eskisehir icin ozel ; ulan eskisehir emlak piyasasının taaa amk.
  5 para etmez gunes gormez got kadar evleri 120 bin lira bedelle satmaya calisan ve satan müteahhitler, bunlari satin alan insanlar, aracilik yaparak 2 bin lira cebe indiren emlakcilar. cok ilginc sehir vessalam. bir müteahhit in sözü: bu sehirde ve memlekette enayi bitmez. karanlik oda vs onemli degil iskanini alirim her türlü satarim bu daireyi, sen beğenmesen de olur yegen!
 • (bkz: emlak balonu)
 • hangi sikime göre belirlendiği tam olarak belli değildir. herhalde mahalle emlakçılarının hala kafası çalışmıyor. ortalama 100 m2 kaliteli malzemeyle yapılmış sıfır bir evin maliyeti 50.000-60.000 tl arasındadır (arsa hariç) üzerine arsayı da eklersen 90.000 tl civarına gelecektir. bundan sonra kriterler başlıyor.

  (siteyse siteye göre, evse eve göre fiyatı değiştirmesi gereken unsurlar)
  -kaçıncı kat
  -komşular nasıl
  -güneşi nasıl alıyor
  -kapalı otoparkı var mı
  -güvenlik var mı
  -toplu taşımalara ne kadar uzak
  -bina yaşı

  (beyni olan emlakçıların fiyat belirlerken işine yarayacak daha geniş liste: http://blog.milliyet.com.tr/…er/blog/?blogno=240117 )

  yani avcılar'da ev bakıyorum, herkes götünden atmasyon fiyatları basmışta basmış. sonra neden 900.000 tane ev satılık istanbulda oturur onu düşünürsün.

  (amk ev araya araya emlakçı gibi olduk)
 • geçenlerde bir ev baktık, şu artık her yerde türeyen kibrit kutusu model siteciklerden bir ev. 2+1 planında, etrafı da kendi gibi kibrit kutularıyla dolu. bahçesinde göstermelik bir site havuzu, yeşillik, çim, otopark. aheste yürüyüp ulaşabileceğin gönül dinlendiren bir mekana yakın değil.

  bir yandan ne kadar sıkıcı bir yaşam alanı olduğunu düşünüyorum. etraf gri, egzos dumanlarının kokusu gelmese bile iç bunaltmaya yetecek fikri geliyor. ufku çanak antenler, bir takım çok çok katlı bina dış cephesi zevksizlikleri kaplamış. kesişen ruhsuz caddelerden oluşan bir yerleşim yeri.

  sonrasında bu satışa yeni çıkarılmış konutun fiyatını öğrendik. 700.000 tl. güzel. doğrusu, böylesi yaşam anlayışınıza lanet olsun. taşa, -toprağa bile değil- düz beton duvara böyle para vermekler demek? postmodern toplu mezarlar kelepir fiyattan satışa çıkarılmıştır.
 • benim yorumum okunana kadar zarar eden çok olur. ev alanın, karşıdaki çalılıkta donunu indirirler.
  az sabredin arkadaşlar, 450k istedikleri evleri 250k'ya satamayacaklar. derin bir emlak krizi üstümüze doğru geliyor. az akıllı olup bekleyenler, gayet güzel evleri yarı parasına alacak. az serinkanlılık.
 • sonunda büyük bir düşüşe girdi. beş para etmeyen evlerin 700-800bin liraya satıldığı dönem kapandı. 2018'e kadar artış hızında %40 gerileme olacağı tahmin ediliyor.
  parası olan tutsun. 5-6 ay sonra çok güzel fiyatlar bekliyoruz.
 • yıllar geçtikçe muazzam bir biçimde artmaktadır. 2010'dan 2017'ye ortalama 2,5 kat artmış, hatta istanbul'da 3,1 artmıştır.

  ama yine de son yıl (yani 2017) için durum farklı. enflasyon etkisinden arındırıldığında son bir yılda ev fiyatları aslında 1,2 gerilemiş.

  gerçi kira ve konut için ayrılan paralar hala bizim için büyük bir harcama. şöyle ki mesela istanbul'da yaşıyorsanız kira ya da konut giderlerine maaşınızın %30,4'ünü ayırmanız gerekiyor, ankara ve izmir de bu orana yakın.

  kaynak: türkiye'de konut fiyatları değişimi
 • muazzam artış var. 2010-2013 yılları arası özellikle gezi eylemleri öncesi tek maaşlı biri kredi çekip 130-140'a sıfır ev alabiliyordu. şu anda aynı evler 400+ ilerliyor. iki kişi para biriktirdikten sonra ortak ev ancak alınabilir. bordro mahkumları kiraya devam.
 • serhad şehrimizde 3+1 200 metrekare. fiyat 430 bin.
  o kadar param olsa bu eve verir miyim? tabi ki hayır! 130 binden 3 adet 1+1 alırım. kalan paranın bir miktarı ile daireler için eşya alırım. 750 liradan kiraya verilse aylık 2250 lira yapar. 1000 liraya kirada otururum. 1250 lira geriye kalır.