• kendilerini bekleyen en büyük tehlike yaptıkları ev işlerinin zaman içinde sıradanlaşarak hak ettiği değeri görmemesi ve bu yüzden kendilerinden sürekli yeni işlerin bekleniyor olmasıdır. canlı örneği benim, bulaşık makinesi dizme görevi ile başladığım bu yolda bugün sadece ütü yapmaz bir konumdayım. nasıl oldu, ne zaman oldu, kim istedi de oldu bilmiyorum ama bugün çamaşır asma, cam silme, toz alma, bulaşık makinesini boşaltma, elektrik süpürgesi açma, yer silme, pazar alışverişini yapma görevleri bana ait. işin garibi öyle benimsemişim ki eşim bunlardan birini yapmaya yeltendi mi ne yapıyorsun sen diye çıkışıyorum, benim alanıma girmesine izin vermiyorum.

oysa ben bu işlere sadece bulaşık makinesini dizerek başlamıştım, resmen ev işlerinde kademe kademe yükseldim ve şu an rahat bir advance seviyesindeyim. dediğim gibi bu sürecin nasıl işlediğini anlamak mümkün değil. şimdi geçmişe doğru bakıyorum da ne oldu, nasıl oldu da bu görevleri ben üstlendim, nasıl oldu da kadının cam siliyor olmasına böylesine şaşırır oldum, aaa kadına bak cam siliyor noktasına ne zaman geldim bilmiyorum.

siz ev işi yapmak istemiyor olabilirsiniz hiç önemli değil, kadın sizi öyle tatlı öyle sinsi işliyor ki evlenmeden önce kadın kadınlığını bilecek arkadaş! diyen adam 3 yılın sonunda “ne gereği var dışarıya vermeye? halıları ben silerim” deme noktasına geliyor.

şimdi yeni ütü almış bizimkisi, herkes için ütüyü çok kolaylaştırıyormuş. bakın beni siksinler 1 yıl sonra ütü yapan eşime “bırak ya yerleri sildikten sonra ben yaparım ütüyü” deme noktasına gelmeyeceksem… çok korkuyorum lan.
  • ben bu konuda uzun uzun yazmak, biraz içimi dökmek istiyorum.
    normal şartlar altında üzerinde konuşulmaması gereken bir durum ama gelin görün ki realitede böyle olmuyor.
    çalışan bir kadınım ben, yani karşı cinsle aynı şartlardayım: bir tek ilgilendiğim şey, evim değil. hâliyle aynı evi paylaştığım adamdan da beklediğim şey; birlikte temizlik yapmak.
    ben süpürüyorsam, o da silsin. yemek yaptıysam, o da bulaşıkları makineye dizsin.
    ütüyü sürekli bana itelemesin vs.
    aslında her insanın yaşamını devam ettireceği şeyler bunlar.

ev işi yapan erkeğin kaybedeceği neyi var allah aşkına? viledaya dokununca, toz alınca erkekliğinizden ödün mü vermiş oluyorsunuz?
    karınızla birlikte yaşadığınız evi temizleyince maskülen kişiliğiniz mi zedeleniyor?

debe editi: güzel mesajlar aldım, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
    evli olduğumu düşünenler olmuş, evli değilim.
    yaşadığım kısa bir anekdot üzerine yazdım sadece.

uzaktan gelen not: bu konu hakkında hâlâ mesaj kutumu yeşillendiren var. erkek adam ev işi mi yapar diye. ilgi istiyorsanız başka yerlerde arayın kardeşlerim. mağaranızdan çıkıp nefes alın. sonra insan olma paydasında buluşabiliriz belki.
  • 2.5 yıllık evliliğimizde ciddi manada ilk kez yapsa da eşim bu kategoriye giriyor sanırım.son bir aydır oturma odası etüt salonu gibi. yılbaşına yetişecek projeler için sürekli çizim yapıyoruz ve bende pil yavaş yavaş bitmekteydi. buna istinaden eşim, geçtiğimiz pazar benden erken kalkıp işlenmiş evde . yaptığı işler;

1- ortalığı toplarlamış
    2-çamaşırlıktaki çamaşırları toplayıp, sınıflarına göre ayırıp, yamuk yılık da olsa katlamış
    3- bulaşık makinesindeki temizleri boşaltıp, tezgahtaki bulaşıkları yerleştirmiş (bu bir mucize), tezgahı silmiş
    4- çay içmeyen biri olarak çay demlemiş. tamam demledikten sonra alt tarafa dolduracağı soğuk suyu yanlışlıkla demliğe doldurmuş ve kazan dolusu çay sahibi yapmıştı bizi ama olsun. sadece soğuk suyla da çay demlenebiliyor neticede.

uyanıp ortalığı gördüğümde şok oldum.neden erken kalktın ben kahvaltıyı da hazırlıcaktım dedi. ulan dedim ne güzelmiş birinin bu işleri yapması. bir kadının ömrü boyunca sürekli yaptığı işlerden sadece birkaçı bunlar. ama bu kadarcık işi bile senin yerine eşinin yapması insanı anlık da olsa dünyanın en mutlu insanı yapmaya yetermiş. bunu gördüm.
  • çocukluğumdan beri annemin yorulmasına kıyamadığım için sürekli yardım ederdim. kadın zaten ufaklığından beri sürekli çalışıyormuş. sonrasında liseyi bitirip, muhasebeci oluyor ve ömrü boyunca çalışıyor. tek izin gününde elektrik süpürgesi açıp, evi süpürürken beli ağrıyodu, elinden alır ben yapardım, yerleri de bi güzel vileda ile silerdim, toz alıncak yer varsa onlara da yardım ederdim. yapardım, ederdim diyorum ama hala kıyamayıp yardım ediyorum.

daha 2 gün önce kız arkadaşım için çok zor bi gündü. bi davası vardı ve fiziksel olarak geçtim, kafa olarak çok kötüydü zaten. baktım ev çok dağınıktı, ben de evdeydim o gün ve açtım elektrik süpürgesini bi güzel temizledim evi. mesaj attı "canım ben geliyorum, biraz acıktım gelince bişeyler yiyelim mi" diye. ev zaten çok güzel görünüyordu, gittim öyle kahvaltılık tarzı (gözleme, sosis, domates-peynir) bişeyler hazırladım, güzel bi sofra hazırladım.

kız eve geldi ve öyle görünce deli gibi mutlu oldu. yani öyle kalıplara sokulucaksınız vb. durumlara giriceksiniz diye korkmayın arkadaşlar. bırakın insanlar laf ederse etsin, siz kendinizi bildikten ve o gururunu kaybetmiş, ipin ucunu karşı tarafa vermiş olan insanlara dönmemişseniz eğer, karizmanız çizilmez ve on numara mutlu bi hayatınız olur.

sonuç olarak bi evin işinin, mutluluğunun, derdinin, sıkıntısının erkeği-kadını olmaz arkadaşlar.
  • mevzuya "yardım etmek" değil de(zira ev işlerinin kadına ait olduğu ataerkil/kapitalist mantığını yeniden üretir bu) "hayatı paylaşmak/ortak yaşamak" bağlamında yapılıyorsa,o erkek doğru yoldadır...

yok yardım için yapılıyorsa, birkaç fırın daha ekmek yensindir...
  • ev işlerinin sadece belli bir türün sorumluluğunda olmadığını bilen erkektir.

(bkz: ev işi yapan eklembacaklılar)
  • erkek ve kadin icin ev isi kavrami degisiyor tabi. bu durumda "ev isi yapan erkek" ifadesinden "erkegin yapacagi ev isini yapan erkek" olarak algilamak gerekir.

yani vana degistirir, patlayan sofbeni acip tamir eder, icini temizler, elektrik tesisatini yeniler. bunlari yapmayip da eve tesisatci cagiranlari anlamiyorum pek.

hatta ey okuyucu, inanir misiniz bilmem ama, gayet utu de yapar, camasir yikar, asar, evi 2-3 kat siler, banyoyu/tuvaleti, buzdolabini temizler, toz alir? bunlari yapamayan erkegi de anlamiyorum pek. kendi basina yasayip kendine yetemeyecek birisi, sadece siki var diye erkek diyorsa kendine, helal olsun o sike!
  • ev işlerini bayanlara ilk kim münasip görmüş merak ettim bak şimdi.
  • (bkz: emlakçı)

tamam vurmayın kendim ölürüm :)
  • arka fonda ı want to break free'yi dinleyen erkektir.
hesabın var mı? giriş yap