şükela:  tümü | bugün
 • en az zemin kati/giri$ kati, yuksek giri$ ve en ust kat olmasin.. zeminde olan ev isinmiyor.. catida olan ev yazin yaniyor ve yagmur yaginca sizdirma ihtimali yuksek oluyor.. arada derede bir ev olsun bu sayede ustteki ve alttaki katlarin da sicakligini emecektir.. zemin kattaki evlerde rutubet olabiliyor..
 • rutubet olan ev? sakin ha! romatizmaniz yoksa bile sahip olmaniz icin bire bir ortam.. yazin en sicak havasinda bile geceleri titreyerek islak yataklar uzerinde uyuma ihtimaliniz yuksek.. ayrica rutubet duvar boyalarinin agzina veren bir ozelliktir.. bir evde rutubet olmamasi icin nemli memleketlerde direk gune$ almasi onemlidir.. evi gunduz gormeye gidin ve gune$ alip almadigini kendi gozlerinizle gorun..
 • depozito verecekseniz eger (her zaman istenmeyebilir) doviz uzerinden kontrata yazdirmaya cali$in.. cok yuksek depozito vermemeye cali$in depozito kolayca bade olan bir odemedir..
 • sahibinden kiralik evlerde avantajiniz direk evsahibi size evi gosterdiginden sorunlarini saklamaya emlakci kadar cabalamaz.. ne de olsa sonunda yine sizle muhatap olmak durumunda kalacaktir.. emlakcilar "aman parami alirim gerisinden banane" modunda olur.. yine de soylediklerinin %30'u dogrudur..
 • kontrati mumkun oldugunca uzun yaptirmaya cali$in (en az 1 yil).. ve kira kontratinda arti$in yasalara gore olmasini saglayin.. ev sahipleri bu maddeyi "enflasyona gore" diye degi$tirebiliyorlar kontratta.. bu da kafasina nasil eserse oyle artiriyor demek..
 • deprem..
  otopark..
  yakınında sinema olup olmadıgı..
 • yazın ev tutarken dikkat edin...
  rutubet görünmez...
  koklayın...
  camlar açıksa kıllanın , koku bertarafıdır...
 • öncelikle muhit kolaçan edilmeli,saça sakala karı$abilecek mantalitede ilkel yaratıklar var mı diye bölge taranmalı,akabinde mahalle veya bölgedeki çocuk popülasyonu dikkatlice izlenmeli,deprem için sağlam raporu var mı bakmalı,kablolu tv geliyor mu,suda elektrikde bir hengame mevcut mu değil mi,ısıtması nasıldır,merkezi sistem mi değil mi,aidat nasıl kol gibi mi,"evi kerhaneye çevirdiniz ulaaen" ya da çalmakta olan 6.senfoni için "ne lan o zil sesi mnakoei" diyen yaratıklar olup olmadığı iyice bir kontrolden geçirilmelidir..

  bu maddeler içinde en tehlikelisi kiracı iseniz ev sahibine vereceğiniz kaporayı geri alamamaktır..emlakçı alemi her ne kadar pu$tperest olsa da en azından adama benzer bir versiyonu bulunmalıdır..

  mevcut faktörler içinde en çok kafa skebilecek olanı mahalledeki çocuk nüfusu ve bu böcek nüfusunun yarattığı görüntü & ses kirliliğidir...muhtemelen onlara bağırdığınızda abisi veyahut babası kapınıza dayanacak ve sizi mahalleye malzeme edecektir..ayrı bir lezzettir dillerde. bu tip durumlarda ba$vurulabilecek yegane yöntem soğukkanlı davranarak ba$larına bir gün mühletle iki ekip otosu dikmektir.. (bkz: kati çözüm)
 • ayrıca kapıcının karakterine bile dikkat edilmeli,herhangi bir cinsel seremoni esnasında zili çalması engellenmelidir..caydırıcı faktör olarak her geldiğinde fonda old mans child çalıyor olabilir..

  münasebetsizlik bin musibetten beterdir der atalar..
 • apartman içinde ev sahibi veyahut ev sahibinin herhangi bir akrabası kesin surette bulunmamalıdır..aksi takdirde hergün kapınıza dayanıp "oğluma matematik çalı$tırır mısınız" diyecekler,bir süre sonra çoluğu çocuğu yoldan çıkıp morfinman olunca sizi evden attırmaya kalkacaklardır..

  emlakçının biriyle ev tutmaya yeni yapılmı$ bir binaya gittim..5 katlı,10 daireli..apartmanın sahibi biy biy biy mafyasından bik bik bikin kokona karısı idi..kadın beni görür görmez "2.oğlum da sen olursun fena mı ?" dediydi..bunun üzerine pencereden atlayarak kaçmaya çalı$ırken elektrik tellerine takılmı$ ve kömür olmu$tum..o günden beri "intikam..intikaamm..hrss" diye dolanır dururum alemlerde..