şükela:  tümü | bugün
  • "ev kredisi borcunu ödeme uğruna yıllarını ipotek etmek"

amına koyayım böyle hayatın. 10 yıllık ev kredisi çekiyorsun mesela, maşının %50'sinden yüksek bir tutar ödüyorsun her ay (kabul yıllar geçtikçe ve hala bir işin varsa, maaşın artıyor bu oran azalıyor ama enflasyon diye bir illet var evet), dışarıda yemek yerken aklına ev kredin geliyor, bir etkinliğe, maça, sinemaya, tiyatroya, operaya, baleye, her ne seviyorsan ona gidince bir sonrakinin ne zaman olacağını bilemiyorsun, tatile gidemiyorsun adam gibi, fiyatlara bakarken yutkunuyorsun, çoğu zaman ay sonunu getiremiyorsun, bir nevi ipotek altında kalıyor en güzel yılların.

sonuç? evet ev sahibi oluyorsun zar zor ama kredi boyunca sen, değişen oranlarda en yakın akrabaların, bazen arkadaşların; evliysen sen, eşin, değişen oranlarda en yakın akrabaların, bazen arkadaşların; bir de çocukluysan sen, eşin, çocukların, değişen oranlarda en yakın akrabaların, bazen arkadaşların harap oluyorsunuz. 10 yıl lan bu. ortalama 70 yıl yaşasan bunun %14'ü, kaldı ki en kaliteli yıllarına oranlasan belki de %30-35'i sikik bir banka borcu uğruna harap oluyor, istediklerini yapamıyorsun, borç bitince de hevesin kalmıyor. "hevesin olsa paran olmuyor, paran olsa hevesin olmuyor" demiş ya şair* hani, bu günler için söylemiş galiba.

madem bir kere geliyoruz şu hayata, bunca çile ne için arkadaş?

bu arada, amına koyayım böyle hayatın demiş miydim?
  • sistemin tam kucağına kendi rızasıyla oturmuş kişinin yaptığı. insan kendi hayatını sker mi? yes ofkors! emekli olana kadar öde! emekli olunca ödetecek başka şeyler de bulurlar? adamın 3bin lira maaşı var, ev alıyorum zannediyor, evim olacak zannediyor. ah ulan ah... saflık derecemiz yüz üzerinden yüz amk!
  • kirada oturan bir insanın yapabilecek başka birşeyi olmadığından yaptığıdır.
  • bir ömür ev kirası ödeyerek köleleşmeye tercih edilebilir.
  • bizim iş yerindeki aptal yöneticilerden birinin yaptığı olay. 6000 lira maaşın 5000 lirasını 4 yıllığına ev kredisine bağlamış. beyinsizde ne tatil var, ne de sosyal hayat.

klasik muhafazakar tipi. hem hayvan gibi yaşa, hem de başkalarının güzel yaşamını kıskan. ne salakça iş, çözmek mümkün değil.
  • akılla bir konuşmam oldu dün gece;
    sana soracaklarım var, dedim;
    sen ki her bilginin temelisin,
    bana yol göstermelisin.
    yaşamaktan bezdim, ne yapsam?
    birkaç yıl daha katlan, dedi.
    nedir; dedim bu yaşamak?
    bir düş, dedi; birkaç görüntü.
    evi barkı olmak nedir? dedim;
    biraz keyfetmek için
    yıllar yılı dert çekmek, dedi.

...

ömer hayyam

adamm taaa 1100 yıllarında olayı çözmüş, bizimkiler halen mal mülk peşinde...
  • bunu yapan insan kendisini değil çocuğunu düşünüyordur. ben süründüm hayatım sikildi kira ödemekten biraz daha sürüneyim çocuğum rahat etsin diyen asil insandır.
  • söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil. kredi çekip ev alsan yıllarca bankaya çalışacaksın. kira da otursan 10 yılın sonunda elinde sadece ev eşyaların olacak. bankaların kredi sistemleri tam olarak bilmiyorum fakat vade uzun olunca ödenecek faizin boyuda uzun oluyor diye biliyorum. devlet yurt dışı yatırımlara %60 a kadar destek veriyor, doğu da yatırım yapana destek veriyor. ne bileyim ev sahibi olmak isteyen insanlara da devlet bankaları aracılığıyla düşük faizli krediler verse olabilir aslında. 36 numara bi ayakkabı kutusu en nihayetinde :)
  • şimdi üşenmedim şu analizi yaptım;

25 yaşında istanbul'da yaşadığını varsayıyorum aylık 1000 tl 1+1 levent, beşiktaş, mecidiyeköy civarı bir evdesin. 10 yıl boyunca ödeyeceğin kira miktarı, yıllık enflasyonu %7 alıyorum. maaşın 4000 tl diyelim.

10 yıllık toplam kira miktarı (165000 civarı)

ilk yıl için aylık 1000 tl kira geriye 3000 tl kalıyor. 3000 tl ile neler yapılır gençsin akşam içmeleri, yukarıda saydığım muhitlerde yaşama imkanı, tatillerde merak ettiğin ülkelere, şehirlere gitme imkanı yaratabilirsin tabi biriktirebilirsen. kafa rahatlığı vb.

yok ben kira vermem ev alcam diyorsan aynı hayat standartı ile saydığım yerlerde 1000 tl kiralı evler minimum 250000 tl den başlıyor. %25 peşinat vermek lazım. ailende varsa şanslısın. geriye kaldı 188000 kredi kullanmak. 188000 kredi beraberinde 10 yıllık vade ile 2697 tl ödeme gerektirir. geriye kalır 1300 liran o 1300 lira ile ne akşam gezmelerin kalır, ne içmelerin kalır, ne tatillerin kalır. ay sonunu zor getirirsin sonra

35 yaşına gelirsin.. vay be evim var dersin tabi 35 e kadar olmuşsundur müdür, direktör vb. alıyorsundur 10000 tl maaşı . yani 10 yıl götünü yırtıp aldığın evi 5 yıl mortgage ile rahatça alabilecek düzeye gelirsin. sonra kafana vurursun neden o evi aldım 10 yıl gençliğimi heba ettim.

35 yaşında yapılan dünya gezmeleri ile 25 yaşında yapılan dünya gezmelerinin farklı olduğunu algılarsın. mesela hostelde kalmazsın 35. de saçma sapan kulüplere gidip one night lar yapmazsın.

tabi bi de evlenirsin 35 yaşına gelince, bu sefer başka büyük bir ev hayali başlar. çocuklarda olcak zaten. ömrün sikilir gider anlayacağın.