şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yakın bir arkadaşım ilk defa ev kuruyor. sonuçta bekar evi ama yine de bir dünya alınması gereken eşya ve tabii masraf... evleneli henüz 2 sene bile olmadığından tecrübeli bir ev kurucu* olarak hatırladığım en önemli ihtiyaçların listesini çıkardım.

  kategorilere ayıracak olursak:

  - beyaz eşya: özellikle ocaklı fırın, buzdolabı, çamaşır makinası, ütü ve elektrikli süpürge olmazsa olmazdır. bulaşık makinası ise zamandan ve su masrafından tasarruf sağlayacağı için bekar evi bile olsa tümden listeden çıkarılmamalı, bütçeye göre ileride bir tarihte alınabileceği düşünülmelidir. ve bu sıcaklarda belki de en vazgeçilmez olan klima evde oturabilmenizi sağlayacak en önemli eşyadır. mikrodalga fırın ve tost makinasını da az daha unutuyordum.

  - elektronik eşya: televizyon ve bilgisayar ilk fırsatta alınması gerekenler kategorisine girer ki dünyadan bihaber yaşamayın. bütçeye göre ps 3, ses sistemi, dvd player gibi keyfe yönelik harcamalar da yapılabilir.

  - mobilya: yatak odası takımı, yemek odası takımı, kitaplık ve koltuk takımı.

  - halı & perde

  - ev tekstili: nevresim takımı ( en az 2 adet), yastık, yorgan, pike, havlu ( yüz, el, vücut), masa örtüsü.

  - mutfağın büyüklüğü el veriyorsa mutfak masası ve birkaç adet sandalye.

  - mutfak gereçleri: su bardağı, çay bardağı ve altlığı, sürahi, çukur tabak, kase, düz tabak, çatal-bıçak seti, şekerlik, tuzluk, karabiberlik, nihale, tepsi, sebze - meyve yıkamak için plastik derin kap, saklama kabı, bir kaç farklı boy tencere, sahan, tava, çaydanlık, kettle, tahta kaşık, açacak, tirbuşon, yemek bıçağı, kesme tahtası.

  - evi güzelleştirmek için: avize (kablonun ucunda sallanan bir ampul insanı evden soğutabilir), birkaç çerçeve ve resim, bakımı zor olmayan saksı çiçeği, içinde kuru çiçek olan vazo, mutfak ve banyo için sabunluk seti, mumluk.

  - her eve lazım eşyalar: ütü masası, sele, mandal, çamaşır asma teli, kova, vileda, yer bezi, askı.

  - yiyecek, içecek, mutfak malzemesi (yağ, pirinç, bulgur, makarna, salça, şeker, tuz, baharat vs.), temizlik malzemesi (çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, sabun, yüzey temizleyici vs.)

  bu arada alışverişle uğraşırken, evin elektriğini, suyunu, doğalgazını açtırmayı, telefonunu ve adslnizi bağlatmayı unutmayın lütfen.

  hadi size kolay gelsin.*
 • (bkz: )
 • (bkz: kredi)
 • asıl önemli kalem gümüşlüktür. evet gümüşlük, vitrin işte her neyse o. bu bahsettiğim eğer, ev kurma işlemi bundan sonra hayatını beraber geçireceğin insanla birlikte yapıyorsan, misal evleniyor da ev kuruyorsan, geçerlidir. gümüşlük olmadan bir ev asla tam olmaz olamaz. ne işe yaradığını tam bilmesemde, evi ve evliliği ayakta tutan yegane şey olduğuna inanıyorum zira bu kadar özen, emek ve ilgiyi hak etmesi ancak öyle mümkün olabilir.

  beyaz eşyalar, tv gibi elektronik eşyalar ise son model olmalıdır. zira uzun süre kullanılacaktırlar. en son model ve bütçeye göre kaliteli olmalıdırlarki, çocuklarınız ileride "abi annemlerde bi plazma var benden yaşlı..." deme ayrıcalığına sahip olabilsinler.
 • 20 odun, 10 gıda, 10 altın

  (bkz: age of empires)
 • düzenli maaş
 • mutfak için gerekli olanları roma da yaşamaya başlayan bir arkadaşım için yapmıştım bende zamanında
  aşağıdaki linkten detaylara bakılabilinir ;

  http://caylakasci.blogspot.com/…ak-ekipmanlari.html
 • ''nefes''

  vallahi yeter ya bi yeter allanızı severseniz, elektriği suyu ayrı, emlakçısı bambaşka evsahibi kendinden fıttırmalı.
  mobilyacısı fırfırlı, boyacısı yanar dönerli.

  açılın lan, nefes almak gerek.
 • şarap açacağı ve kettle.
 • gazoz açacağı