şükela:  tümü | bugün
  • 3 senedir oturduğumuz eve gelecek ay olacak kira zammı için ev sahibinin sarı siteye bakıp "- ev fiyatları çok artmış şuanda evlerin kirası şu kadar" diyip %40 zam yapması hadisesi.

bu sene tefe-tüfe oranına göre kira zam oranı en fazla %12.1 olabilir dedik ama dinlemiyor açgözlü lavuk. işinize gelmiyorsa çıkına getirdi. evin hiçbir özelliği yok ama yeni okullar yapıldığı için çok talep görüyor. şeytan diyor ödeme kirayı 1 sene otur bırak bu lavuk uğraşsın.

edit: ev sahibi haklı enflasyon açıklananın üstünde diyen yazarımsılar hanginizin maaşı %40 arttı? devlet memuruyum bana yapılan zam oranı ortada, evlerin değeri artıyor ama kazandığımız paranın değeri azalıyor.

sözleşmede "die nin belirttiği oranda yılda en az %10nun altına düşmemek kaydıyla kira artışı yapılır" yazıyor üst limit belirtilmemiş normalde belirtiliyor mu bilmiyorum. açıklanan oran ne kadarsa okadar arttırıp oturmaya devam edeceğim isterse gitsin mahkemeye versin aynı durumda olanlar varsa sizde boyun eğmeyin bu açgözlülere.

edit: benimle benzer durumdan olan pek çok kişiden mesaj aldım. destek ve bilgi mesajı atanların verdiği bilgiler genel olarak tefe-tüfe oranının en üst limit olduğu bunun üstünde zam yapamayacağı davacı olsa bile kira düzenli ödendiği taktirde haklı çıkmayağı yönünde ayrıca dairenin kira değerini 5 yıl oturduktan sonra mahkeme yoluyla belirleyerek talep edebilirmiş.

gündemde tutmak için destek verelimkistik fibrozis ilaçlarinin sgk ca karsilanmamasi
  • üst ek: alttaki ekleri okuyun lütfen. dönüp dolaşıp aynı konularda yok meseleyi bilmiyorsun falan diye gelenler oluyor, gerek yok.

ev sahiplerinin kiraya hangi dönemde en fazla ne kadar zam yapabileceği, eve kiracı alınırken yapılan sözleşmeyle bellidir. bunun yapılmamış olması öncelikle kiracının hatasıdır.

ek: söylediğim şey, “ev sahibi her türlü zammı yapabilir,” anlamında değil; %12 üst limit olmasının dışında, en başta ev sahibiyle konuşulur ve atıyorum 6 ayda 1 %5’lik bir zamda anlaşılmışsa, bu sözleşmeye yansıtılır. %12 üzerinde bir zam yapılırsa zaten kiracıya her türlü hukuki fırsat doğar. üst limitin aşağısındaki zamlardan bahsediyorum.

ek-2: bana gelip de “yav ev sahibi böyle yapamaz! kanunlar kiracının yanındadır” deyip durmayın! öyle olsa başlığı açan arkadaşın ev sahibi kanun kural bilip %40 diye diretmezdi değil mi?! demek ki kanunlar ve hukuk o kadar da koruyamamış durumu. ben de diyorum ki; ev kiralayacağınız zaman ödenecek miktar ve her dönemde artacak kira yüzdesi konuşulur ve bunun üzerine imza atılır, 1 sene önce evi kiraya verip başka bir evi de kiralayacaktık yahu dibimde pek çok kiracıya yapılan bir prosedür, allahalla o zaman kimse sözleşme imzalatmasın?! üst limit dediğimiz ayrı bir şey!
  • tüik'in enflasyon verilerine inananları gösteren başlık.

tabi eminim inanmıyorlardır da bu konuda işlerine geldiği için inanmış görünüyorlar. gerçek enflasyon %50'den bile fazla olabilir bana göre. ha yine de o kadar zam fazla bana göre. ama tüik enflasyonuna göre şikayetçi olmak tuhaf.
  • kabul etmeyin. mahkemeye versin. 2 sene sürüyor mahkeme ve yüzde 90 kiracı haklı çıkıyor. ve mahkemenin verdiği ücretten oturmaya devam ediyorsunuz ve sizi çıkartamıyorlar. 2 senelik aradaki farkı da peyder pey ödersiniz. sadece kirayı vaktinde yatırmaya özen gösterin.
  • ev sahibinin yaşam giderleri %40 artmamış numarası yapasım hiç yok.
    bu ortamda adam haklı olabilir. dolar 5 lirayken kiraya güvenip borca girdiyse adamın borcu bugün %40 arttı.
    enflasyon böyle bir şey. it ite, it kuyruğuna. her şeyin fiyatı artıyor.

ekleme: böyle olsun demiyorum. durum böyle diyorum. bu düzeni yapan ben değilim, bana çemkirmeyin.
  • kiracının o evde kaç yıldır kiracı olarak oturduğu da burada önemli bir faktördür. mesela adam 5 yıl önce istanbul gibi bir şehirde 1.000.-tl'ye kiralıyor. pinpon topu ve soba borusu enflasyonumuzla endekslediğinizde 5 yıl sonra kira oluyor en fazla 1.500-tl ama piyasada yeni yapılan kira kontratlarına bakıyorsun olmuş sana 2.500.-3.000.-tl bu durumda mal sahibi kendisi de başka yerde kirada oturuyorsa benzer problemleri kendi ev sahibiyle yaşıyor ve sahibi olduğu daireye de piyasa rayiçlerine göre zam yapmak zorunda kalabiliyor. bunu rantra çeviren şerefsizler de yok değil, ne olursa olsun 1-2 ya da 3 senelik kiracıya yapılmaması gereken zam oranıdır. ama diyelim adam 4 veya 5. senesinde ve istanbul gibi türkiye'de işin gücün olduğu üç şehirden birindeyse ev sahibi bunu yapacak el mecbur. benzer durumlarda uzun süreli kiralamalarda sulh hukuk mahkemeleri nezdinde kira değerinin tespiti konusu ile açılan davalar da var. bilirkişilerce yeniden kira değer tespiti yapılıp mahkeme marifetiyle kira değeri yeniden takdir ediliyor.
  • reel enflasyon oranı ile doğru orantılı olarak yapılmış zam oranıdır.
  • kira kontratında her yıl %100 zam yapılacak diye yazsa bile kiraya yapılacak zam miktarı tüfe ile belirlenir. kiranızın başladığı aya bakarsınız. bu yıl aynı ay ilan edilen tüfeye bakarsınız. kirayı o oranda ve kuruşu kuruşuna hesap edip banka hesabına yatırırsınız. siz, kira kontratında aksine bir hüküm yoksa on yıl o dairede oturursunuz. size tahliye davası açarsa hakimden siktiri yer. bir de mahkeme parası ödemiş olur. hele ev kirasını imza karşılığı elden alıyorsa tadından yenmez. kirayı elden aldığı her ay için ayrı ayrı 600 lira ceza öder maliyeye (kiracının yükümlülüğü yoktur)
    size %50 zam teklifi ile gelecek ev sahibine siktiri çekiniz efendim.

(ihtiyaç belirtip , örneğin oğlum almanya'dan gelecek, sizi çıkartabilir. ancak bu durumda oğlu gerçekten almanya'dan gelmeli ve o evde oturmalı. aksi takdirde size hem taşınma masrafınızı, hem de yeni kira ile burada ödeyeceğiniz kira arasındaki farkı ödemeli. yoksa ödetirsiniz. eh sahiplerini yıldırma konusunda derin tecrübe sahibi biri olarak söylüyorum)
  • reel enflasyon oranında yapılan zamdır. badem bıyıklı bir maklubecinin uydurduğu sayıya göre mi zam yapacaktı? sorunun varsa enflasyon değerlerini çarpıtan, yalan söyleyenlerle hesaplaş.
  • çıkmayın. borçlar kanunu kiracıyı koruyor zaten. 6 ay hakkınız var. 6 ay beleşe oturursunuz. o orospu çocuğuysa siz ondan daha orospu çocuğu olun.

namuslular da namussuzlar kadar cesur olmalı.