şükela:  tümü | bugün
 • ev kiralarken dikkat edilecek hususlardan farklı olarak burda depozito ve/veya kontrat derdiniz yoktur. buna karşın evin önümüzdeki yıllarda evin prim yapıp yapmayacağı ve kiraya verildiği taktirde getireceği kira miktarı dikkate alınmalıdır.
 • evin lanetli olup olmadığı,içinde kimsenin önceden ölüp ölmediğine bakılmalıdır.sağda solda hayalet varsa çıkartılmalıdır.
 • depreme dayanıklı olup olmadığı ev alınırken dikkat edilecek bir husus olmalıdır.
  (bkz: deprem öldürmez bina öldürür)
 • komşuları kontrol etmek ve buna göre satın alma kararını yapmak gereklidir. ev alma komşu al atasözümüzün ne kadar doğru olduğu ileride komşularınıza ihtiyacınız olduğunda anlaşılacaktır. ayrıca sıcak ve sağlam bir yuvanın temellerini iyi komşuluk ilişkileri de oluşturmaktadır.

  bunun dışında dairenin genel durumu yanında binanın durumuna da bakmak gerekir. dış cepheden tutun da çatının-bodrumun, ısıtma tesisatının durumuna kadar kontrol etmek ve ileride çıkabilecek masrafları tahmin etmek yerinde olabilir. ısı yalıtımı konusu da genelde ihmal edilir fakat mümkünse mantolama(ısı yalıtımı) yapılmış bir ev satın almak daha akıllıca olacaktır. böyle evi istanbul'da bulmanız biraz zor tabi. alacağınız ev eskiyse muhtemelen mutfak,banyo ve su tesisatının da elden geçmesi gerekebileceği unutulmamalı mümkünse eve girmeden her yeri kırdırıp tesisatı değiştirmeniz yerinde olabilir. (eski binalar için) yoksa binlerce dolara yaptırdığınız banyonuz, mutfağınız, yerdeki granitleriniz ufak bir tesisat sorununda kırılıp yeniden yapılabilir üzülürsünüz.
 • ust katlarda bir apartman dairesi aliniyorsa, binanin strukturune dikkat edilmeli, eski yigma bir yapi ise, alt kattaki komsularin herhangi bir plan degisikligine gidip gitmedikleri, bu degisiklik sirasinda tasiyici bir duvari yerle bir edip etmedikleri kesinlikle kontrol edilmelidir. kolonlarin da temele kadar indiginden emin olunmalidir, zira ulkemizde, bilardo salonu, araba galerisi gibi genis nesneleri barindirmasi icabeden mekanlari, kolonlari keserek bir cirpida olusturan bir takim suursuz ademogullari bulunmaktadir.
 • kaynak: cengiz hortoglu - aksam gazetesi - 23 temmuz 2005

  son zamanlarda daire satışlarında çok büyük artış var. kiminle konuşsam ya yeni bir daire almış ya da almayı planlıyor. ancak bir gayrimenkul alırken çok dikkatli olmak gerekiyor.

  yaşadıklarını üzülerek dinlediğim bir ailenin başına gelenler ibret verici. tüm birikimlerini inşaat halinde gördükleri bir daireyi satın almak için ödemişler. daha sonra ellerindeki tapunun bu daireye ait olmayıp, bir arsanın hissesine ait olduğunu öğrenince dünya başlarına yıkılmış... bütün aile büyük üzüntü içinde... yargıda haklarını arıyorlar.

  peki o halde pişmanlıklar yaşamamak için ev alırken nelere dikkat etmeli.

  öncelikle nereden daire alacağınızı doğru belirleyin. yatırım için bir daire alacaksanız, o bölgede ileride ne gibi gelişmeler olacağını araştırın. çünkü bir daireyi değerlendiren çevresidir.

  daire alırken acele etmeyin. o semtteki fiyatları iyi araştırın. alacağınız daire fiyatı ile diğer daire fiyatlarını kıyaslayın. gerekirse bir uzmandan yardım alın. çünkü bir emlak uzmanı sizin dikkat etmediğiniz birçok şeye dikkat edecektir.

  satın aldığınız dairenin beğendiğiniz daire ile aynı daire olup olmadığını tapudan ve belediyeden kontrol edin.

  henüz inşaat tamamlanmadıysa en azından kat irtifak tapusu alın.

  inşaat halinde bir daire alıyorsanız sadece kat irtifak tapusu almak yetmez. daireyi satan kişiyle ayrıca sözleşme yapın. sözleşmeyle dairenin ne zaman teslim edileceğini, kullanılacak malzemeyi, zamanında teslim edilmediğinde satıcının size ödeyeceği cezai şartı belirleyin. ayrıca yapacağınız sözleşmeye kat irtifakının, kat mülkiyetine çevrilmesini şart olarak ekleyin.

  alacağınız daire inşaatı tamamlanmış bir daire ise, kat mülkiyeti olup olmadığına dikkat edin. kat mülkiyeti varsa iskanı da var demektir.

  tapuda size sadece arsa hissesi devri yapıldıysa satın aldığınız yerin daire değil, sadece bir arsanın payı olduğunu bilin.

  üzerinde haciz, ipotek gibi şerhler bulunan bir gayrimenkulu bu sorunlar çözülmeden almayın.

  dairenin, geçmiş yıllara ait vergi borcu olup olmadığını araştırın. çünkü geçmiş yıllara ait borçlardan yeni daire sahibi de eski daire sahibi ile birlikte sorumludur.

  elektrik ve su borçlarının eski daire sahibi tarafından tamamen ödenip ödenmediğini kontrol edin. ve yeni malik sıfatıyla elektrik ve su sözleşmelerini siz yapın.

  tapuya, tapu işlemleri için, alıcı ve satıcının nüfus cüzdanları, alıcının 2 adet satıcının 1 adet olmak üzere fotoğrafları, vergi kimlik numaraları ve satışı yapılacak dairenin deprem sigortası ile başvuruda bulunmak gerekir.

  satın aldığınız yer için belediyeye beyanname vermeyi unutmayın

  içinde kiracısı olan bir daire aldıysanız, mutlaka kira sözleşmesine bakın. aldığınız daireye ihtiyacınız varsa eski daire sahibi ile kiracısı arasındaki sözleşmeye dayanarak veya yeni malik sıfatıyla tapu tarihinden itibaren 1 ay içinde ihtarname tebliğ ettirip 6 ay süre tanıyarak kiracıya tahliye davası açabilirsiniz. kira bedelleri de yeni malik olarak size ödenecektir.
 • tapu dairesinde işlerinizin hızlı yürümesini istiyorsanız dosyanın arasına... pardon, söylememe gerek yok, zaten biliyorsunuz.
 • 1- evi satan vekalet ile satıyorsa buna çok dikkat edilmelidir. sahte vekalet ile bir sürü dolandırma hikayeleri biliyorum. bu yüzden evi alan kişi vekaleti kabul etmemeli. ya da vekalet verme esnasında noterde olunmalıdır. veya vekaletin bir örneği ilgili noterden evi alan kişi tarafından araştırılmalı.

  2- bunun dışında para, tapu öncesi verilmemeli. gerçi, ben ev satacak olsam parayı tapu sonrasına bırakmam... para, tapu dairesinde teslim edilecekse iki taraf da, daireye yalnız gitmemeli.

  3- satın alınacak evin komşuları ile emlakçı ve satıcı olmadan ev hakkında bilgi alınmalı. belki apartmanda çöp evler var...

  4- ev işi ne kadar hayırlı bir iş olsa da bu iş de acele edilmemeli. gazeteler, emlakçılar, muhit didik-didik edilip ev beğenilmeli.

  5- emlakçıdan kaçmamak lazım. emlakçı evi satmak için çoğunlukla alıcıdan taraf olur ve emlakçının indirdiği fiyat, vereceğiniz komisyondan daha fazladır. çünkü emlakçılar, satıcıdan istenilen fiyat dışında bir de olacak son rakamı alır. siz de bu son rakamı bilirseniz, pazarlığı bu noktadan başlatabilirsiniz.bununla beraber, emlakçı ile en baştan konuşulduğu taktirde komisyonu yüzde bire indirmek hiç de zor değildir...

  6- tapu masrafları en başta konuşulmalı. ve evin tabuda beyan edicelek evin değeri hakkında bir uzmana danışılmalıdır.

  7- dosya arasına konacak paraya da siz karışmayın. bu işi mütahit ya da emlakçı en güzel bir şekilde halledecektir....

  edit: evin değeri nasıl anlaşılır?

  cevap: 180 aylık kira bedeli evin değeri imiş *. bununla beraber 240 ay diyen piyasa adamı da baya var...
 • kesinlikle ve kesinlikle güneş alıp almadığına dikkat edin.

  evin güneş almaması evin içinde sürekli loş , yarı karanlık , böyle kışın havanın kararmasından önceki iç bunaltıcı karanlık gibi bir karanlık yaratır.

  sırf bu yüzden bile hayatınız zindana dönüşebilir.

  ayrıca evin güneş alması içeriyi aydınlatmakla beraber evin içinde çok hoş sarımsı bir renk oluşturur ki bu da içinizi açar mutlu eder.

  kesinlikle ve kesinlikle evin çabuk ısınacağından emin olun.

  ara katlar doğru tercih olabilir fakat mümkünse teras katını almaya çalışın.

  balkon çok büyük ve açık olduğundan güneşin yüzünü az gösterdiği kış aylarında güneşli bir günde kahvaltı ve de tadından yenmeyen güneşlenirken okumak keyfine erişebilirsiniz.

  kesinlikle ve kesinlikle otobüs duraklarına değil metro veya tramvay duraklarına çok yakın bir ev almayı tercih edin.

  kışın millet otobüs duraklarında onlarca dakika bekleyip soğuktan tir tir titrerken siz kapalı mekanda beklersiniz.

  metronun gelmesi birkaç dakikayı geçmez ve geldiğinde doluysa eğer bir sonrakini beklerken gazete keyfi yaparsınız bu sıcak mekanda .

  otobüs duraklarında bekleyenler için otobüsün dolu olması işkence dakikalarının yeniden başlaması demektir.

  eğer ki ; anadolu'da bir köye yolunuz düşmüş ve damda yatmak olayını gerçekleştirmişseniz ,
  hiçbir şeye değişilmeyecek olan bu zevki tatmışsanız ;
  terası olan bir evde yaşamak bu zevki bütün yaz boyunca tekrar yaşamanızı sağlayabilir.

  terasa bir kanepe bir yorgan bir döşek atılmışsa en tatlı uykular bir aradadır artık !

  yapılacak mangal keyiflerini hiç yazmadım daha ...