şükela:  tümü | bugün
  • tamamlanmış olması... (bkz: kendimden biliyorum)
  • (bkz: bloke cek)
  • istanbuldaysa cephesi kuzeye bakmasın; ya götünüz donar ya evi ısıtıcam derken cebiniz boşalır.
  • kapıcı ve ailesini görmek, araştırmak, soruşturmak. inanın komşulardan daha önemli. sabaha kadar içip, kumar oynayan ve eve geldiğinde karısını ve çocuklarını döven bir psikopatla aynı çatı altında yaşamak zorunda kalabilirsiniz. öyle ha deyince de çıkartılamıyorlar, uğraşmak lazım. ama güzel günler yakında, inanıyorum.

mutlu edit: bugün itibariyle kapıcıdan kurtulmuş bulunuyoruz.
  • her boku 3 şeye bağlayan kişisel gelişim kitaplarında, şu şekilde açıklanır:

- semti, semti, semti...
  • ilk yapılması gerekenlerden biri tapunun üzerinize devrini almadan önce ilgili belediyeye başvurmak ve söz konusu yerin imar işlem dosyasını belediye arşivinden çektirip (veya belediye imkanlarına göre dijital ortamda) dosyada daha önce yapılmış olan işlemleri incelemektir. özellikle söz konusu daireyle ilgili düzenlenmiş herhangi bir yapı tatil tutanağı yani zabıt olup olmadığı ve buna bağlı imar yasasının 42. ve 32. maddelerine göre alınmış para ve yıkım cezası kararlarının bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

çünkü bu tetkikleri yapmaksızın tapuyu üzerinize geçirmeniz halinde söz konusu bağımsız bölümün tüm yükümlülüklerini de üstlenmiş olursunuz. ondan sonra yok efendim "ben aldığımda böyleydi", yok "allah aşkına şunların ki de yıllardır öyle" gibi mesnetsiz ve çok iş görmeyecek savunmalardan medet ummanız kaçınılmaz olur.

ayrıca yine belediyede ki dosyasında (yoksa tapu sicil müdürlüğü'nden temin edeceğiniz) mecvut olan son tasdikli projesinden alacağınız suret ile söz konusu yerin taşıyıcı sisteminde bir değişiklik yapılıp yapılmadığının tetkikini de bir inşaat mühendisi veya mimardan yardım almak vasıtasıyla mahallinde kendiniz yapabilirsiniz. bu vesileyle taşıyıcı sistemde yapılmış bir değişiklik olmasa dahi yerinde yapılmış ve daha önce tespiti yapılmadığından işlem görmemiş aykırılıklar var ise onların da tespitini yapmış olursunuz.

yalnız ilgili belediyede bu incelemeler için mal sahibinin vekaletnamesini veya tapusunu isteyebilirler. bu yüzden mümkünse satın alacağınız yerin mal sahibi ile gitmenizde fayda olacaktır.
  • üst komşu, karşı komşu, alt komşu. üst komşunun kaç çocuğu olduğu sorulacak ve çocuklarla yaklaşık bir saat gözlem yapılacak, karşı komşunun mutfağından gelen kokular koklanacak, alt komşu misafirliğe davet edilecek mahalle sakinleri hakkında bildiklerini herkese anlatıyor mu diye ağız aranacak.
  • mahalle kültüründen uzak olması.
  • ortak duvara sahip komşularınızdan birinin sağırlık derecesinde işitme probleminin olmaması benim için başı çekiyor bu hususlarda.

bizim komşu var, hikmet amca. evimizin insanı gibi. gibisi fazla belki. bizim evimizin insanı o. bir kızım, bir kedim, bir de hikmet amcam var. adamla yüzyüze iki çift laf etmedik ama hakkında her şeyi biliyorum. hangi televizyon programlarını izliyor, torunları hangi okulda, hangi yemekleri seviyor hepsini biliyorum. dahası, aileyle ilgili de her konuya, her sırra vakıfım zira hikmet amcalara oturmaya gelen herkes deliler gibi bağırıyor.

dolayısıyla, bir kez daha ev alırsam arayacağım yegane şey, kat komşularımın işitme testi sonuçları olacak.