şükela:  tümü | bugün
  • başta bütçeniz, maddi durumunuz ve şehrine bağlı olmak üzere pek çok şeyle yakından ilgisi olan gereklerdir.

istanbul'da deprem sonrası yapılmış 3+1 ev diye bakacak olursak;

1. konum
    işe veya tek araçla ulaşılabilecek merkezlere yakınlık.
    çocuğunuz varsa ya da evliyseniz, muhitin düzgünlüğü.
    yakında bakkal, nalbur vb dükkanların olması.
    evin değerinin normal şekilde artabilmesi için nispeten doygun bir semtte olması. yani bir ayda yanıbaşınıza sizinki gibi yüz tane ev yapılmaması.
    burnunuzun dibinde hastane, karakol, okul ve cami olmaması. bunlar yürüme mesafesinde olursa çok güzel.

2. dış özellikler

bina 3 kattan yüksekse asansör olmalı.
    aidatı düşük olmalı.
    merkezi ısıtma yerine kombili olmalı çünkü gaz borcunu ödemeyen denyoların cezasını hepiniz çekiyorsunuz.
    su saati ayrı olmalı.
    su deposu olmalı.
    yalıtımı yapılmış olmalı.
    güneş almalı. saloncuysanız salondan, oturma odacıysanız oranın penceresinden bakınca karşıki binanın penceresi gözükmemeli.
    balkonu olmalı.
    sağlemlık konusuna epey değinilmiş, hepsi doğru o nedenle o konuda yorum yapmayacağım.
    otoparkı olmalı. arabanız yoksa bile evin satış kabiliyetini artırır.

3. iç özellikler
    karanlık odası olmamalı.
    salonu kare veya düzgün dikdörtgen olmalı.
    pencerelerde çift cam olmalı.
    ikinci bir tuvalet olursa çok iyi olur.
    akarı kokarı ve tabi ki çatlağı olmamalı. çatlağın sıva çatlağı olduğunu iddia eden ev sahibi ve emlakçının dediğine pek bakılmamalı.
    yatak odası yan komşunun mutfağına denk gelmemeli. bunu denk getirebilen bazı üstün müteahhitler gördüm.
    su ve elektrik tesisatı yeni olmalı.

4. diğer
    kredi ile alınabilir olmalı. bankanın kredi vermediği evde vardır bir halt.
    haliyle kat mülkiyeti olmalı.
    mümkünse alt ve yan komşuyla tanışın, edineceğiniz izlenim size gelecek konusunda yol gösterecektir.
    apartmanda ağır bir soğan kavurması kokusu varsa bu kokunun ileriki yıllar boyunca da duyulacağı bilinciyle hareket edilmeli.
    mümkünse merdivenlerden çıkarak duvarlara, kapı önüne konan ayakkabı miktarına ve çöpünü ede değil de dışarıda muhafaza ederek soğan kokusuna katkıda bulunan hanelere dikkat edilmeli. bunlar ne kadar azsa o kadar iyi.
  • tesisatına da dikkat edilmesli, eğer demir tesisat ise bir gün mutlaka pas utacaktır, eve girmeden plastik ile değiştirmekte fayda var.
  • altında yatır var mı yok mu, iyice bir araştırmak gerekir. mazallah bi gece ansızın noluyo derken yamuk yumuk oluverirsiniz.
  • satılık mı?

değilse vaktinizi boşa harcamayın bence.
  • çatıyla batıdan uzak durmak.
    özellikle antalya'da. fırında sütlaç olursun mazallah.
  • * kat mülkiyeti kanununu bilin. bu kanunu küçümsemeyin. paranızı iade edip sizi kendi evinizden kovmaları mümkündür.

* kapı numarasına bakarak mal gibi gidip yerleştiğiniz dairenizde 3 sene oturduktan sonra olumsuz ekspertiz raporu nedeniyle bu daireyi satamama durumuna düşmemek için evinizi almadan önce kat irtifakı projesinden bağımsız bölüm kontrolünü mutlaka ama mutlaka yapın. banka kredisi ile aldığınız evinizde dahi bu problemi yaşayabileceğinizi bilin.

* 'benim beslediğim kediden sana ne pezevenk?!' derken haklı olmama ihtimalinizin de bulunduğunu ve bu gibi konuların yönetim planında ele alındığını unutmayın.

* eviniz kat mülkiyetine geçmişse zorunlu deprem sigortanızı yaptırmadan işlemlere başlayamayacağınızı aklınızda bulundurun.
  • önem sırasına göre..1. muhit, 2. apartmanda oturan insanlar, 3. evin konumu, 4. evin donanımı. yani neymiş, evin içi sonradan da yaptırılırmış eğer düzgün bir yerden alındıysa. benim dikkat edeceğim hususlar bunlardır..
  • eğer daire hemzemin ise yalıtımına dikkat edilmesi gerekir. yazın güle oynaya aldığınız ev kış gelip de su ile dolunca kahırlara sürükler.
  • çok önemli bir konudur, çünkü ileride bir çok probleme yol açacak durumlar bertaraf edilebilir bunlara dikkat ederek.

- evi bakarken güneşli bir günde mutlaka görün. güneş ne kadar eve vuruyor hesap edin. güneşin çok vurduğu bir evi tercih edin.
    - odalardaki duvarların üst kısımlarına değil süpürgelikle birleşen noktalarına bakın. küçük kabarmalar rutubetin habercisidir. rutubetli evlerden vaz geçin.
    - (çok önemli) dış cephe yalıtımı olsa bile duvarların kalınlığına dikkat edin. sonra yan apartmanınızdaki kişi 50 lira doğalgaz (yakacak) faturası öderken siz 200 lira ödemek zorunda kalabilirsiniz. yanınızda emlakçı - ev sahibi yokken yan komşunuzu yoklayın.
    - banyo ve tuvaletlerinin zeminine dikkat edin. eğer zemin iyi yalıtılmamışsa alt komşunuza sorun olabilir. ileride size sorun yaratır.
    - evin içindeki su hattını öğrenin. demir ise değiştirebilirsiniz. beyaz plastik borularla tekrar döşetin ya da bunu talep edin. eve girdikten sonra en zor iş su hattını değiştirmek oluyor.
    - evin geçmişini ve apartman sakinlerinin yaşantısından küçük çıkarımlar yapmak için zemin kata, kömürlüğe, oto park gibi yerlere inin. orada duvarları ve düzeni süzün. bu kısımlar daha az ilgi gördüğü için apartmanın geneli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
    - komşularınızı iyi tanımaya çalışın. bugün iyi bir alt - üst komşusu olmadığı için evini değiştiren binlerce kişi var. unutmayın.

not: ev almadan önce apartmandaki bir komşunuza ve oraya en yakın bakkala (esnafa) danışmak çok önemli.

alacağım evin yakınındaki, hiç o niyetle gitmediğim bir bakkal bana apartmanın küçük bir tarihçesini çıkarmıştı. ama ben de oradan ev alacağım dememiştim hemen girişte.
  • çok ama çok önemli hususlardır. ne kadar önemli olduğuna dair başımdan geçen bir örneği anlatmak isterim, ibretlik bir paylaşım olur hem.

istanbul'da bütçemin yetmediği bir ev için birikimim dışında kalan önemli bir miktar için kredi çekerek ev aldım. altını çiziyorum kredi çekerek aldım. kredi süresi yaklaşık 5 yıllık bir ödeme planını içeriyordu. aldığımda ev tamamen bitmiş sadece çevre düzenlemesi tam bitmemiş doğal gazı bağlanmak üzere olan bir apartman dairesiydi. neyse gerekli ekspertiz, tapu işlemi, dask, devlet dairesi harçları vs. eksiksiz yapıldı. zaten yapılmasa kredi çıkmıyor. evi aldım oturmaya başladım birkaç güne kadar doğal gaz da bağlandı eksiği kalmadı. gel zaman git zaman tıkır tıkır kredi borcunu her ay eksiksiz ödeyip bitirdim. 5 sene sonra evi satıp başka bir semte taşınmam icap etti ve evi satılığa çıkarttım. sıfır bina olduğu ve nispeten iyi sayılacak bir lokasyonda olduğu için pek çok alıcı adayı aramaya başladı. fiyatta anlaştığımız birisi ile prensipte işi bitirdik kaporamızı aldık. satış devri için tapuya gideceğimiz gün alıcı beni aradı ve almaktan vazgeçtiğini söyledi. çok sinirlendim ama bozuntuya vermeyip sebebini sordum. her şey bitmişken el sıkışmışken neden vazgeçmişti anlam veremedim? alıcı belediyeye gidip evin borcu harcı var mı diye sormuş haklı olarak, ve belediyeden verilen cevap "bu ev kaçak üzerinde yıkım kararı var" ben bunu duyduğumda şok yaşadım inanamadım inanmak istemedim bir yanlışlık var diye ısrar ettim gidip araştıracağım dedim. düşünsenize kredi çekip ekspertiz yaptırdığınız, elektrik, su, doğal gaz bağlanmış düzenli faturalarını ödediğiniz bir apartman dairesi nasıl kaçak olur ve yıkım kararı çıkar. iskan vs de tamam. kaçak olan eve devlet gelip elektrik, su, doğalgaz bağlar mı? hadi bağladı banka kredi verir mi?

belediyeye gidip rica minnet sayısız görüşmeden sonra evraka ve karara ulaştım, gerçekten de denildiği gibi yıkım kararı var. ancak işin garibi belediyedekiler dahil herkes çok rahat "takma istanbul'da böyle çok ev var yıkılmaz korkma" gibi saçma tesellilerde bulundular. benim derdim yıkılmasından ziyade nasıl bu işin olduğu ve evi artık kimseye satamayacak oluşumdu.

öğrendiğime göre evi yapan müteahhit projeyi çizdirip belediyeye onaylatmış ancak sonra nasıl başardıysa* projeyle alakası olmayan bir bina yapmış, örneğin aslında balkon olan yer ebeveyn banyosu olmuş sonradan. karar da yaklaşık iki buçuk sene sonra çıkmış, yani denetim ne kadar sıkı anlayın.

sonuç olarak ev elimde patladı, iki kuruş birikimimle yıllarca kredi ödeyerek aldığım ev çöptü. ilanı değiştirip tüm durumu açıklayarak ve fiyatı zararına indirerek satmaya çalıştım. böyle yaptım çünkü anlaştığım kişiden aldığım kaporayı yeni alacağım ev için kullanmıştım ve taşınmak üzereydim, artık geri dönüşüm yoktu. alacağım ev için ev sahibine durumu anlatarak 15 gün izin istedim sağ olsun anlayışlı çıktı ve izin verdi. bu süre içinde ne yapıp edip evi satmam gerekiyordu. sonra birkaç gelip giden oldu ama ağırdan aldılar, hikayeyi duyan iyice mezarcılık yapıp zaten aşırı ucuza verdiğim evi resmen bedavaya almaya çalıştı. neyse sonunda çakal bir emlakçı gelip ben bunu birine okuturum diyerek evi aldı. etiğim zarar sebebi ile yeni adığım ev için çok az kredi çekecekken 8 senelik kredi çekmem gerekti.

buradan 60 bin tl zarar etmeme sebep olan bankaya, ekspertizi yapan arkadaşa, belediye görevlilerine ve en önemlisi müteahhit denilen o muhterem insana sevgilerimi sunarım.

özetle siz siz olun alacağınız evin projesini isteyin ve mutlaka belediyedeki kopyası ile kıyaslayın.

edit: imla