şükela:  tümü | bugün
 • güneş alma durumu, komşular, rutubet seviyesi, merkeze yakınlık.
 • kan emici ev sahiplerinin artık eski dairelerine sıfır daire fiyatı çektikleri bir dönemdeyiz. alırım, kentsel sönüşüme gider kar ederim diye düşünmeyin. çok uygun fiyata evler de bulunuyor tabii ama genel olaraj istanbulda örneğin durum böyle. örnek olarak kadıköy sahrayıceditte yeni ev fiyatları 700 750 bin tl civarı, eski püskü, içi dökük ve 30 yıllık binalarda bulunan daireler de 700 750 bin tl. ha bi sen akıllısın yani sayın ev sahibi
 • başını yapının ruhsat ve imar durumunun çektiği oldukça uzun bir listedir
 • zemin etud raporu, deprem etud raporu. bir golcuk'lu olarak ne olur diyorum size.bırakın kozmetik isleri.
 • dolandırılmayın yeter. önce tapu sonra para veya önce para sonra tapu sıkıntısı olmaması için, alıcının da satıcının da rahat edeceği rehin olayını kullanın. bankalar bu hizmeti veriyor. tüm işlemler düzgünce tamamlanana kadar para bankada rehin tutuluyor 2 taraf da korunmuş oluyor. bunun haricinde rehinci denen bir 3. şahıs da olaya dahil edilebiliyor diye biliyorum ama bu tam olarak nasıl sağlanıyor detayını bilmiyorum. banka işin içine girince vergiyi tam ödemek gerekiyor, ama ülkemizde atıyorum 300.000 tlye satılan bir daire için ev sahibi tarafından 70000 tl fatura kesildiğinden o noktada işler biraz karışık.
 • ev almış ve pek çok sıkıntı çekmiş-halen çeken kardeşinizin bilgi ve tavsiyelerine kulak verin. baştan söyleyeyim sıkıntısız ev almak istiyorsanız bitmiş, önemli bir kısmı dolmuş projelerden ev almanız faydanızadır.

  ev yapım süreci genellikle şu şekilde oluyor, arsa sahibi bir müteahhitle daire karşılığı anlaşıyor, arsa sahipleri de genellikle arsa benim aldığım gibi 70 küsür dairenin bulunabildiği gibi büyük bir arsaysa köylü mehmet ağanın, ya da bilmemne eşrafından adamın değil de siyasi, mafyavari, aşiretimsi uzantıları olabilen tipler ya da tüzel kişilik yani bir şirket olabiliyor. neyse arsa sahibi ile müteahhit bir şekilde anlaştı, müteahhittin bu işi yapması için yüklü miktarda paraya ihtiyacı var - pek çok müteahhitin de cebinde böyle bir parası yok tabiki - adam paraya ihtiyacı oldukça kredi çekiyor, aynı zamanda dairelerini topraktan satmaya başlıyor ve inşaat ilerledikçe de satabiliyor- tabi bu daireleri daha ucuza alabilirsiniz fakat inşaatın bitmeme olasılığı veya arsa sahibi ile müteahhittin mahkemelik olması gibi olasılıklar mevcut, bu mahkemeler de çok uzun zaman çözülmüyor, etrafta çokça yarım kalmış inşaat olmasının sebebi bu gibi durumlar. o yüzden bitmemiş bir yerden ev alırken müteahhiti ince eleyip sık dokumak, kendini ispatlamış adamlardan ev almak daha faydalı. diğer bir inşaa yöntemi de müteahhit daire karşılığı iş yaptırıyor, mesela benim ev aldığım sitede sitenin çelik kapılarını yapan adama verdiği daireyi aldım. müteahhitin bu şekilde yaptığı işlerde işçiliğin kötü olma olasılığı yüksek, sebebi şu; mesela adam sitenin pimapenlerini yapacak ve karşılığında x dairesini müteahhitten alacak, anlaşmalarında pimapen'in marka modeli belli fakat işçilikten çalıp adam dandik iş yapabilir , müteahhit paranı vermiyorum şuraları düzelt diyemez çünkü zaten evi vermiş.

  emlakçıların hakkında pek iyi konuşulmadığından ev alma sürecini inşaatların satış ofislerinden sürdürdüm fakat iyi bir emlakçı bulursanız sizi hem iyi yönlendirebilir hem de büyük bir boka batmanıza engel olabilir. satış ofislerinde dikkat ettiğim en büyük dümenlerden birisi in-cin top oynayan bu ofislere gittiğimde ev bakarken hemen birilerinin ev bakmaya gelmesi oldu, bu durum baktığım pek çok yerde başıma geldi-bu büyük bir tiyatro arkadaşlar, şerefsizler birbirlerinin tanıdıklarını çağırıyor genelde.

  1. topraktan ya da inşaat halindeki ev'e giriyorsanız müteahhit ile sağlam bir sözleşme yapın, oturma ruhsatı, elektrik-su-doğalgaz bağlatılması, kapının, pimapenin, armatürlerin ıvırın zıvırın herşeyin markası yazsın.
  2. bitmiş ev alıyorsanız en önemlisi yapı kullanım izin belgesi ( iskan-oturma ruhsatı v.s. ) olup olmaması,bu belge alınmamış ev almak büyük risk. riskli evin fiyatı da düşük olabilir tabi. ben aldım ama yapı denetim firmasına projede bir dümen olup olmadığını sordum, ayrıca müteahhitin tüm sigorta v.s borçlarını yatırması gerekiyor-yatırmadan batarsa veya kaçarsa taraklara yan basarsınız.
  3. evde ipotek varsa parayı yatırdığınızda ipoteğin kaldırılacağına dair resmi bir yazı alın bankadan.
  4. apartmana elektrik, su, doğalgaz v.s. bağlatmak zor bir süreç, bizim site için müteahhidin trafo alıp koymasını şart koymuştu tedaş, 1 seneden fazla sürdü adamın trafo getirmesi. doğalgaz desen yüklü ekstra masrafı çıkacak. yani bunlar hazır ise süper.
  5. en kral ev her şeyiyle hazır evdir, satın aldığınızda ertesi gün elektriği,suyu,doğalgazı açtırabileceğiniz evdir. inşaat bitmesine rağmen uzun süredir boş olan ya da çok az oturum olan yerleşimlerde kesin bir bokluk vardır.
 • altında ekmek fırını olmasın. taşıyıcılar bir ısınıp bir soğuduğunda içindeki metal (demir) genleşir büzüşür ve sonunda taşıyıcı özelliklerini yitirirler.

  altında forklift çalışan bir dükkan da olmasın. forkliftekiler kolonlara vurup duruyorlar.
  bunlar kolaylıkla gözlemlenecek şeyler.
 • yatırımlık mı oturumluk mu sorusunu herkes sormuş. ancak bu sorunun cevabını aldıktan sonra izlenecek yolları biraz açıklamak gerekir. oturumluk sorusunu açıklamaya gerek yok bence. evin konumunu, içini, dışını, imkanlarını beğendiyseniz, bütçenize de uygunsa alınız. kasmaya gerek yok bu konu hakkında.

  yatırımlık konusuna gelirsek. konut yatırımında kısa vadeyi 5 yıl civarı düşünebilirsiniz, gerçek getiriyi elde edeceğiniz makul zaman aralığı 10-15 yıldır.

  1) şehir bu aksta gelişiyor: buna inanmayın bir kere. yıllar önce istanbul'un büyüme aksı doğu-batı yönü olarak gösteriliyordu. millet beylikdüzü'nde, esenyurt'ya, kurtköy'de evler aldı. sonra asıl patlayan yerler neresi oldu? kuzey-güney aksı. 3. havalimanı, 3. köprü, kuzey otoyolu, izmir otobanı falan derken bu bölgelerde yatırım yapanlar astronomik tutarlar kazandı. bizim kredi ile beylikdüzü'nde ev kovalayan beyaz yakalımız ise evi faiz oranları kadar getiri sağlayınca kendisini yatırım gurusu ilan etti. kusura bakmayın ama yarım milyon parayı tek bir yatırım aracına bağlayıp dolar bazında bile kar elde edemediysem olmamıştır bir şeyler.

  2) bu bölge gelişiyor: yakınına metro geldi gelecek, metrobüs durağı açıldı açılacak. bunlar tek bir hedef için geçerli şeyler değildir. ulaşım hatları, geldiği bölgeyi değerlendirir, ancak hali hazırda o hat ile uzaktan bağlantısı olan heryeri de hareketlendirdiğinden değerini arttırır. yani hali hazırda metrosu olan bir yerde ev 3x fiyatta iken, sizin aldığınız bölgede ev fiyatı 2x ise, metro açıldığında çoktan 3x'lik yer 4'ü 5'i bulmuştur bile. yani sizin o bölgeye erişmeniz yine aynı finansal uzaklıkta kalmıştır.

  3) buraya dönüşüm geliyor: en sevdiğim de bu. orası neresi? bayrampaşa mı, beşiktaş mı? heryere her an dönüşüm gelebilir. kimisi devlet desteği ile gelen "kentsel dönüşüm"dür. kimisi ise rant sebebi ile yıkılıp yenisi yapılan eski binalardır. burada ikinci kısım en güzel fırsatların yakalanabileceği, en hızlı ve fazla getiriyi alabileceğiniz yatırım şeklidir. mesela beşiktaş. evin tapusunda falan sıkıntı yok, resmi olarak kentsel dönüşüm de gelmemiş. ama bakıyoruz açık otoparkı olan, 30-40 yıllık, 3-4 katlı bir bina. daire sayısı 8 - 10 arası. yaklaşık 800 metrekare bir arsa içerisinde daire başına düşen arsa payı 100 metrekare. fiyatı da piyasa koşullarına göre makul ise bu ev bulunmaz bir fırsattır. çünkü bu evin yenilenip, otoparkının yer altına alınması durumunda daire başı iki daire bir gün büyük ihtimalle sizin olacaktır.

  bunu da parsel sorgu sisteminden araştırabilirsiniz. gözünüze kestirdiğiniz belirli apartmanların arsa büyüklüklerini, arsa durumlarını herkes ücretsiz bir şekilde sorgulayabiliyor. böylece ev almayı düşündüğünüz bölgede geleceği parlak olan yerleri belirleyip, yatırım için bu binalarda satılık daire çıkmasını bekleyebilirsiniz. acele etmeye gerek yok, kendi arşivinizde sürekli takip ettiğiniz 30-40 tane yer olsa, bir gün mutlaka birinde fırsat yakalarsınız.

  yazı çok uzadı, ancak özellikle son madde ile ilgili bu entry'i detaylandırıp nasıl bir yol izlenebileceği ile ilgili tavsiyeleri çeşitli örnekler ile anlatırım.
 • 1. komşular
  2. komşular
  3. komşular

  gerisi teferruat!
 • sn bakan yeni reform paketiyle birlikte ikinci el konutların künyesi olacağını söylüyor. (bkz: gayrimenkul borsası) ile ilgili ilk adımlar atılıyor