şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kimilerine göre 12 kalibreli bir modern av tüfeği, kimilerine göre ise tabancadır.

  tercih ne olursa olsun o an gelip çattığında sizi yüzüstü bırakmayacağına emin olmalısınız.

  edit: en yaygın tavsiye 12 kalibre tüfek olmuş. benim tercihim de 12lik bir pompalı tüfek.

  sebepleri:ulaşması inanılmaz kolay. ruhsat vergi işlemleri uygun maliyetli. fişekler her yerde bulunabiliyor ve ürün gamı çok geniş. farklı özelliklerde bir ton fişek çeşidi var. sadece şekli bile karşıdaki insanı korkutmaya yeter.

  edit2: bir çaylak arkadaşımızdan gelen mesajı direkt paylaşıyorum ki herkes görsün ve faydalansın.

  "merhabalar,
  konut savunması için açılan başlıkta şunlara dikkatinizi çekmek isterim.(işimiz güvenliktir,bu işi uluslararası ve maddiyat olarak ultra zengin sayılacak kişiler için çalışıyoruz)
  konut savunması kişilerin tehlikesine göre değişir.
  konuyu az açarsam korunması gereken konut
  kime karşı korunacak.
  eğer adi suçlu bir hırsızsa silah en son öneridir.konutta silaha ulaşma süreniz hırsızın size ulaşmasından daha uzun olacaktır.tabanca ile ortalama 5-7 metreden bile birini vurmak göründüğü kadar kolay değildir.genelde de daha önce canlı hedefe ateş etmeyen kişi panik yapar ateş edemez,ederse de zemine ateş eeer.karşıdaki hırsız silahı ele geçirirse ki büyük ihtimal ele geçirir mal çalmak için gelen yaşamınızı çalar.
  (çocuklarınıza ve ailenize zarar verme ihtimalini de düşünün)
  eğer planlı olarak özellikle sizi soymaya geldiyse sizin tüm yaşamınız izlediği için evinizde silah olup,olmayacağını bilir.o da silahla gelir,bırakın soysun daha iyidir.
  bunlar engellemek için en basit yol iyi bir alarm sistemi ve bakımı da kolay olan dogo argentino,cane corso,doberman, belçika kurdu vb. cinslerde köpek sahibi olmak.
  en önemli nokta ise evinizde maddi olarak yüksek değerde birşey varsa tanıdık,dost,komşu ve akrabalara söylemeyiniz.genelde planlı olarak gelen hırsızlar bu kişiler veya tanıdıklarıdır."
 • (bkz: sivil silahlanmaya hayır)

  edit: şunu yazdığım için özel mesajla hakaret yiyorum enteresan. sivil silahlanma bu ülke için kötü bunu idrak ettiğiniz zaman daha iyi bir seviyeye çıkabiliriz. başımdan geçen ufak bir olayı anlatayım size.

  biz karadenizliyiz, her karadenizlide olduğu gibi bizim evimizde de silahla büyüdük. çok defa silah kullandım ve temizledim. babam hala evinde silah bulundurur. bir gün evimiz yapılırken dışarının sıvasını yapan annemin öz dayısı ile para konusunda tartışmaya girdiler telefonda. bağırış çağırış yerini küfürleşmeye bıraktı. "bak ben şimdi evine geliyorum, o üç oğlunu da al dışarı çık sizin a... koyacağım" ile biten bir telefon konuşmasının ardından gizlendiği yerden çıkarılan atmaca 53 ile dayının evine koşmaya başladı babam. çok sinirlidir, hatta deli de denebilir kendisi için. biz daha ufağız. ağlasak da, yalvarsak da anlamadı gözü karartmış bir kere. bir komşumuz yolda giden babamı görüp anladı ve beline sarıldı. "beni öldürsen de ben seni daha bırakmam" dedi. bizi de peşinde sürükleyen babam olayın farkına varıp hata yaptığını anlayınca kendine geldi ve eve döndü. eğer o komşumuz olmasaydı dayı ve oğulları tahminen hastane ya da mezarda, babam ise hapiste olacaktı.

  sivil silahlanma eğitimsiz ve her zaman patlamaya hazır bu ülke halkı için çok büyük handikap. sivil silahlanmaya hayır!
 • (bkz: katana)
  (bkz: wakizashi)
  (bkz: daisho)
 • (bkz: köpek)
 • 1- alarm
  2- köpek (golden olmasın hırsıza bile kuyruk sallar)
  3- son ihtimal, kolay ulaşamayacağınız, şarjörü takılı olmayan bir 9 mm tabanca
 • hafif ama etkili olmalıdır. bu yüzden tercihimi, şarjör kapasitesi ve yakın mesafe hasarı yüksek olan glock'lardan yana kullanırdım.
 • evin girişindeki plastik ayakkabılığa konulmuş, kapıyı açınca ev sahibini kaçıran ayakkabılar.
 • av tüfeği ya da toplu tabancadır.

  evvela av tüfeği:

  edinmek kolay. sağlık testi ve 20 küsur liralık (aklımda kalan rakam, biraz artmıştır) yivsiz tüfek ruhsatı ile alabiliyorsunuz. hastaneye ve emniyete gideceksiniz, o kadar. ayrıca tüfekler ekseriyetle tabancalardan ucuzdur, özellikle yerli olanlar. av ve performans amaçlı almadığınız için ucuzu işinizi görür.

  lever action, pompalı gibi özelliklere gerek yok. lever actionlar muadillerinden daha ağır oluyorlar. size hafif, 7+1 hazneli, dolu ağırlığı 4 kg üstüne çıkmayan bir tüfek lazım. alıp fişek süreceksiniz, 4 ya da 5 adet fişek sürün. atışa hazır hale getirin. duvara asın. ayda bir fişekleri çıkartın, birkaç saat bekletin, tekrar sürün.

  evde çocuk varsa tavsiye edilmez. bir şekilde aşırı görünür ve ulaşılır halde olması da kötü.

  toplu tabanca:

  neden şarjörlü değil de toplu? derdiniz evinizi savunmak. olası bir saldırıda hemen ve aksiliksiz bir şekilde karşılık vermek.

  şarjörlü tabancaları uzun süre dolu tutarsanız şarjör (yayı) bozulabilir. metal yorgunluğu gibi düşünün. her ay şarjörü boşaltıp yeniden doldurmanız lazım. başıma geldiğinden biliyorum, kesinlikle unutacaksınız. umarım hiç ihtiyacınız olmaz, ama ihtiyaç hasıl olursa da şarjör bozulduğundan tutukluk yaparsa, fişeği yatağa sürmezse sıkıntı yaşarsınız.

  toplu tabancaların böyle sorunları yoktur. doldurun ve yıllarca dursun. elinize aldığınızda ilkel mekanizma ilk günkü gibi çalışacaktır başka bir sorunu yoksa. esasen kullanım maksatları farklı olduğunda toplu tabanca tercih edilmez, doldurmak zordur, yedek şarjör yoktur, vs. ama sizin için tek işlev ev savunması ve 6 adet mermi işinizi görecektir. (evinizi swat ekibinin basmasını beklemiyorsanız) hele ki magnum gibi yüksek barut hakkı olan mermiler kullanan bir tabancaysa durdurma gücü de daha yüksektir. araba durduran magnum çeşitleri vardır. tek bir mermi saldırganın değdiği organını kopararak etkisiz hale gelmesine neden olur, tehdidi bertaraf etme işlevi çok iyidir.

  ruhsat işlemlerinizi yapın (hastane raporu ve bulundurma için 1500 lira civarı para), gidin yerli malı bir toplu tabanca alın. pek tavsiye edilmez yerli malı ama ucuz olacaktır. biraz ağırdır ama tüfekten daha yüksek manevra kabiliyetiniz olacak. eğer hafif olsun istiyorsanız en kısa namlu boyunu tercih edin. kapalı ve dar alan savunması için aldığınızdan bir sorun teşkil etmeyecektir. tabancanızı aldıktan sonra bir kere doldurun, evde en çok zaman geçirdiğiniz odada kolay erişebileceğiniz bir çekmece ya da bölmeye koyun. çocukların erişiminden uzak tutmak daha kolaydır.
 • evin girişine konulacak "bu ev 7/24 kamera ile izlenmektedir" pankartı ile pankartı gören bir yere yerleştirilecek kamera görünümlü oyuncak.