şükela:  tümü | bugün
  • bu konuda dikkatimi en çok çeken şeylerden biri konut alımlarına olumsuz yansıması. konu alacak çoğu kişi cami yakınlarından uzak durmaya özen gösteriyor. mazeret oldukça basit sesten dolayı rahatsız olmak. ekşi sözlük saldırın dine hakaret var timi gelmeden önce belirteyim. rahatsızlık veren tek ses ezan değil, çevrede oluşan kalabalığında sesi etken. cami ye nispeten yakın bir evde otururdum eskiden 12 bina yanımızda bir cami vardı ve özellikle yazın ezan sesi odama dolardı. ben rahatsız oldum mu derseniz hayır. derler ya namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz. o hesap duymadım bile çoğu zaman. genelde misafirlerimiz rahatsız olurdu.

emlak sektöründe, cami'ye yakın olmak bir olumsuz değermiş. bunu emlakçı arkadaşlarım dile getiriyorlar. bir tanesi ''lüks konutların çevresinde genelde camii olmaz, olanında da sonradan yapılmıştır'' dedi. sonra dikkat ettim o milyonluk konut projelerinde hiç cami ile dip dibe bir proje görmemişim. lüks ve pahalı konut satılan yerlerde çok az sayıda caminin olduğu da ortada. hiç bir konut reklamında nedense sayılan özellikler arasında camiye yakın, yürüme mesafesinde diye bir özellik yok. kiralıklarda da aynı durum söz konusu. fazla muhafazakarların olmadığı fakat modernde sayılmayacak bir semtte camiye yakın bir binada hep boş daire bulmak mümkün. minare ile aralarında 20 metre mesafe var neredeyse.

bu tercih edilmeme sadece dini görüşle de alakalı değil. muhafazakar kesimden zengin olanlar genelde ev alırken tercihlerini bu yönde kullanıyor. lüks semtlerde ve sesten uzak almaya çalışıyor.