şükela:  tümü | bugün
  • bi türlü istediğin gibi olmayacak muhtemelen malzemeleri ayı ayı koyacağın ve ekmeğin iki ısırışta knockout olacağı için rahat yiyemeyeceğin, senin yengeç burger hayalleriyle hazırladığın ama sonucun plankton burger gibi çıkacağı olası pratik yemek.sakın saçma sapan lüks bi restoranın menüsünde de böyle bir şey görürsen isteme .ev yapımı ibarelerinden uzak dur.belki ev yapımı limonata istisna.
  • ooh bugün kendime steakhouse burger yapacağım diye işe koyulmaması gereken yine de kendine has bir lezzeti olan fast food. gerçi köfteyi de hazırlayacağınız için pek hızlı olduğu söylenemez.

önceki gün rachel ray show'da gördüğüm ve ben de yaparım bunu diye bugün denediğim yiyecek. tabii rachel ablamız içine abuk subuk şeyler eklediği için ben diğer yaptığım yemeklerde olduğu gibi kafamdan uydurarak hazırladım.

kıyma
    ekmek içi
    sarımsak
    soğan
    yumurta
    baharat çeşidi

şimdi böyle bildiğiniz gibi bir köfte oluyor ama şeklini biraz daha iki boyutlu yapmaya çalışırsanız (yüksekliğin limiti sıfıra yaklaşırsa) daha bir güzel kızarır sanki. neyse efendime söyleyeyim bunları tavada pişirdim ben biraz yağda kızarttım anlayacağınız. baktım yine köfte gibi oldu baya da yağlı oldu. pek benzemedi tabi steakhouse burgere, ben de dedim ki bunları tost makinesine koyayım. aldım tavadan attım tost makinesine. (bkz: öğrenci evi) sonra hamburger ekmeklerine göbek yaprağı, soğan, mayonez, ketçap, kaşar ve bu köfteden koydum. valla hamburger mi oldu bilmiyorum ama tadı hiç fena değildi.

(bkz: portakalağacı)

zharfimyok hanım ben bunu fırının ızgarasında yaptım bödö bödö diye msg atmayın döverim.
  • bir arkadaşımın her pazar akşamı 6-7 tane yapıp yediğini öğrendiğim yiyecek. son denemesinde aldığı donmuş köftelerin arasına kağıt konmadığı için birbirine yapıştığını, paketli hamburger ekmeklerinin ise küflenmiş olduğunu görünce çıldıran şahıs, hazırladığı 7 (biri çift katlı) hamburgeri, bozuk ürün satan market sahibinin kafasına atmakta tereddüt etmemiştir.
  • günlük tuz ihtiyacınızın 10 katını aldığınız fast food hamburgerinden 10 kat ucuz, 10 kat sağlıklı, 10 kat lezzetlidir.

ama senin aklın fikrin şekil yapmakta...
  • 150 gram yağsız kıyma, tuz ve karabiberin yoğrulması ve kızgın dökme demir tavada her iki tarafı 3'er dakika mühürleme yöntemiyle pişirilmesi sonucu elde edilen köftenin tarihi harbiye fırınından alınacak hamburger ekmeğinin arasına domates, marul ve hardal ile birlikte konması şeklinde elde edildiğinde en baba burgerciye taş çıkartacak lezzete erişebilecek ev yapımı hamburgerdir.
  • olayı köfte-ekmek kıvamından çıkarıp dışarıdaki gurme hamburgerler taklit edilmek isteniyorsa şunlar yapılmalı:
    -köfteleri önceden yapıp 3-4 saat dolapta bekletin.
    -köftelere biraz karbonat ve yumurta akı koyarsanız daha elastiki olur
    -soğan suyu mayonez çedar peyniri (yoksa taze kaşar) hardal karıştırıp, hamburgeri yapmadan hemen önce ısıttığınız ekmeklere sürüp eritirseniz bayağı in'n'out tarzı bir efekt elde edersiniz.
    -ketçapı soğuk dolaptan çıkarıp dökmeyin bayağı bi ısınmış olsun.
    götürün!
  • (bkz: #21026192)
  • bunu yaptığını iddia eden restoranlarda fast food hamburgerin 10 katı fiyatına satılan burger çeşidi.

(bkz: dükkan burger)
  • senelerdir bildiğimiz ekmek arası köftedir. yuvarlak ekmek yerine çarşıdan aldığımız ekmek olsun. ama köşesi olacak. bir köşesi sana bir köşesi kardeşe. anne yapımı köfte. domates. sumak ekşili soğan. artislik olsun dersen ev yapımını da kaldır. hamburger de sadece.
  • en az %20 yagli, (tercihen antrekottan) kalin cekilmis, kesinlikle dana kiymaya karabiber ve tuz ekleyip, yagsiz (teflon olmayan demir) tavada pisirilerek elde edilen köftenin tamamen tercihinize göre servis edilmesiyle olusan basit oldugu kadar enfes yiyecek.

tum guzelligini basitlikginden alan bu yiyecek icin birkac dipnot ekleyeyim;

kiymaya tuz ve karabiberden baska seyler kattiginiz anda bu yiyecegin adi hamburger degildir artik.
    marketlerde satilan hazir hamburger köftesinden yapilanla sizin yatiginiz arasinda
    dunyalar kadar fark olacagini buraya yazmak bile abesle istigaldir, ama yazdik bir kere.
    yaklasik birbucuk santim kalinligindaki köftelerin ortasina pisirmeden once parmaginizla
    bir delik acarsaniz köftenin ortasinin da iyi pismesini saglarsiniz.
    ben ekmegin arasina bu köfteyle birlikte marul, sogan ve dometes koyuyor,
    baska hicbir sos eklemiyorum.