1. mahalledeki ermeni amcadan aldim tarifini. henuz yapmadim ama paylasayim istedim. daha evvel ayni amcanin tarifiyle yaptigimiz visne likoru gayet leziz oldugu icin buraya gonul rahatligiyla ekleyebilirim diye dusunuyorum.
    yapilisi visne likorune oranla gayet kolay. soyle ki :
    100 gr neskafe ( ben turk kahvesiyle yapmak istedim ama amca cozulmez dedi, neskafe olmasinda diretti. emir buyuk yerden.)
    1 lt sut ( eger daha hafif olsun istiyorsaniz sutu 1,5 lt kullanabilirmissiniz.)
    750 gr seker
    1 lt etil alkol (yine amca, eczane yerine tekelden alinacak alkolun daha guzel ve saglikli olacagini belirtti.)
    biraz cubuk tarcin ve karanfil ( bunlarin miktari sizin damak tadiniza gore degisiyor. )

malzemelerin hepsini cam bir kaba koyuyoruz, guzelce calkaliyoruz. cok bekletmeye gerek yokmus, ertesi gun de icilebilirmis. ama tabi bekletildikce tadinin daha da guzellesecegini unutmamak lazim.

son bir not: alkolik olmayin! ( bunu da amca dedi valla. boyle likor tarifi veriyoruz da kotu yapmiyoruzdur insallah, diye ekledi. )

edit: alkol 1 lt degil, yarisi olacak.
  2. aslında bu viski ile yapılır, içine vanilya konulur tarçın veya karanfil yerine. süt eklenirse ve hele de yoğun kremalı filansa irish krem likör gibi güzel isimler alır. yaptım, oradan biliyorum. şeker oranı makul sayılır, zevke göre aslında bu tip şeyler. deneyerek kendi ağız tadına göre bir tarif çıkarabilirsin bir iki seferden sonra.

viski yoksa (çok kaliteli viskileri buraya harcamayın) votka ile de güzel sonuç alınabiliyor.

kahve olarak filtre kahve kullanımı ayrı bir tat katar (250-500 gr filan bir litre votkaya ya da viskiye), granül kahve kullanacaksan miktar bunun yarısından biraz fazla olmalı.

bekleme süresi mümkün olduğunca uzun tutulmalıdır, yalnız süt eklerseniz (baileys) bir hafta içinde tüketin. ne yapıyoruz, sütü likör olduktan sonra, tüketmemize iki üç gün kala ekliyor ve fazla bekletmeden tüketiyoruz.

ayrıca not: 100-110 proof alkol likör için idealdir, ideal olma sebepleri içine konuldulduğu (meşe filansa eğer) ve içine konulan maddelerle etkileşiminin bu oranlarda yüksek olmasıdır. daha sonra derecesi su eklenerek düşürülebilir.
  3. gecen hafta votka ile ilk denemesini yaptigim ve an itibariyle sut eklenmis bir bicimde prototipini tukettigim super icki. ınsan kendi yapinca midir nedir baya lezzetli olmus lan bu. alkol içiyorum ama tat alamiyorum diyenler bu tadi surekli isteyeceksiniz.ikinci yapisim eminim daha guzel olacak.