şükela:  tümü | bugün
 • ev yapımı filtreli maskeler korur mu?

  ev yapımı filtreli maskelerin ne derecede koruyuculuğu olduğuna dair bir dizi araştırma yapılmış. bu araştırmaya göre yapılan testler sonucu aşağıda yer alan oranlara ulaşılmış. bu oranlar ile alakalı kaynak da yazının en sonunda yer alan kaynakça kısmında belirtilmiştir.

  t-shirt kullanarak yapılan maske: %100 pamuk içerikli bir t-shirt kullanılarak yapılan yüz maskesinin filtreleme derecesi %50,85 oranında. t-shirt kullanarak yapılan yüz maskesini yüzünüzün oranlarına göre dilediğiniz gibi keserek ister çift kat isterseniz de tek kat olacak şekilde değerlendirebilirsiniz.

  mutfak bezinden maske yapımı: bildiğimiz klasik mutfak bezleri de virüslere karşı güzel bir filtreleme sağlıyor. buna göre mutfak bezini kesip biçtikten sonra ağzınızı, burnunuzu ve yanlardan hava almayacak şekilde yüzünüzün alt kısmını kapatırsanız virüslere karşı %72,46 oranında bir filtreleme sağlıyor. bu oranın şu an çokça aranan cerrahi maskelerde %89 olduğunu hatırlatmakta fayda var.

  atkı kullanarak virüslerden korunmak: atkılar az da olsa virüslere karşı bir filtreleme sağlayan materyallerden. atkı kullanarak ağız ve burun kapatıldığında virüslere karşı %48,87 oranında bir filtreleme sağlıyormuş. zor durumlarda kaldığınızda anlık tedbir amaçlı atkı kullanarak maskeleme yapabilirsiniz.

  çarşaflardan ev yapımı maske: çarşaf da zor durumda kalındığında virüslerden koruyucu maske yapımı için kullanılabilir. bu araştırmaya göre çarşafların birkaç kat olacak şekilde ağıza uygun bir maske olarak kullanılması virüslere karşı %61,67 oranında filtreleme sağlayabiliyor.

  elektrik süpürgesi filtresi ile maske yapımı: çok ilginçtir ki elektrik süpürgesinin filtresi maske olarak kullanılabilecek şekilde kesip dikildiğinde virüslere karşı filtrelemesi tam %85,95 oluyor. bu oran cerrahi maskeye oldukça yakın bir sonuç.

  kaynak

  konuyu adım adım evde basit kullan-at kağıt maske yapımını anlatan fotoğraflarla bitiriyorum.

  maske 1

  maske 2

  maske 3

  maske 4

  maske 5

  maske 6

  maske 7

  maske 8

  maske 9

  maske 10

  maske 11
 • faydalı bir başlık.ki böyle giderse en son çare bu seçenekleri uygulayacağız.sağlık çalışanlarının bile maske/eldiven sıkıntısı çektiği şu günlerde umarım işe yarar.
 • instagram maske yapımı anlatan sponsorlu paylaşımlarla dolmuş. yukarıdaki oranlara bakınca kar/zarar dengesi açısından pek de avantajlı görünmediler açıkçası. bir de bu maskelerin tek kullanımlık olma durumu var. açıkçası çok zorunda kalmasam oturup da dikmem.

  ayrıca eski atletlerin omuzlarının kesilip, yer bezi yapılması geleneği vardır bu topraklarda ama ona hiç girmeyeyim.