şükela:  tümü | bugün
  • ev yapımı vişne likörü ya da ev yapımı kızılcık likörüne göre yapımı daha zordur. bu likörde doğru lezzeti yakalamak ustalık ister. nar likörü yapımında zorlukların birinci nedeni narın taneciklerinin ince bir zarla kaplı olmasından dolayı alkole aromasının karışmamasıdır. bundan dolayı tanecikleri ezdirmek gerekmektedir. ama nar taneciklerini öyle bir ezdirmek ki çekirdeklerini kırmamak.*

    ikinci zorluk ise nar tanelerini tutan beyaz dokudur. bu beyaz doku acı bir tada sahiptir ve likörün yapımında kesinlikle alkole karışmamalıdır. aski takdirde yaptığınız likörün tadı bozulur, içilmez. dolayısıyla nar tanelerini bu beyaz dokudan çok iyi temizlemek gerekir.

    bu iki kuralı göz önünde bulundurarak hazırlanmış nar tanelerini büyük bir kavanoza koyun ve üzerine tercihinize göre votka ya da cin ekleyin ( 1 kilo nar tanesine 1 büyük şişe alkol). 2 ay kadar ışık almayan bir yerde bekletin. daha sonra süzme işlemi ile nar tanelerinden kurtulun. geriye kalan nar-alkol sıvımıza 3/4 su bardağı toz şeker ve 3/4 su bardağı su ile hazırladığını şerbeti (karışımı kaynatmak sureti ile...) ekleyin. şekeri az gelirse daha fazla şerbet yapın.

    likörümüz hazırdır. afiyet olsun.
  • ev yapımı likörlerin en iyilerinden olan likör çeşidi. hele alkolü içine çeken nar tanelerini ısırdığınızda ağzında müthiş bir alkol patlaması olur. detaylı tarif ve muhteşem fotoğraflarıyla deneyebileceğiniz bir tarif için [http://yukseklezzetler.com/…1/ev-yapimi-nar-likoru/ http://yukseklezzetler.com/…1/ev-yapimi-nar-likoru/]
  • az önce yaptığım likördür. biraz baktığım, gördüğüm tarifler biraz da iç güdülerimle hazırladığım likörümü iki ay demlendikten sonra deneyeceğim. güzel olursa editleyip tarifimi tüm sözlük ahalisinin likörlenmesi için paylaşacağım.