şükela:  tümü | bugün
 • püf noktaları vardır

  1- salçalı sos sulandırma olayına girmeyin. gidin tetra pak kutuda domates püresi alın yağda domates püresi pişirin çok daha az miktarda salça ekleyebilirsiniz. sosu bol yapmaktan çekinmeyin. salça gibi yoğun olmadığı için tadı kötü olmayacaktır. sosu hamura süreceksiniz. sos pişirmek salçalı yağı saatlerce ateş altında tutmak değildir. sosun tadı ateş altında kaldığı her aşamada değişir, domates püresini salçalaştırıncaya kadar pişirmeyin. domates biraz da kendisini taşısın.

  2- mantar seviyorsanız çok koyun ama küçük küçük dilimle-meeeeee-yin. iri kalsınlar (mesela 4'e bölün) ve en üste koymayın. en üste koyarsanız hem suyunu salar hamuru kötü yapar, hem de çok çok küçük kalır. peynirin altına koyun.

  3- bütün malzemeleri çiğ koyabilirsiniz. ilk denemeniz sonrasında malzemelerin pişmelerine göre boyutunu değiştirmek gerektiğini öğreneceksiniz. ceteris paribus iri parçalar geç pişer.

  4- bu güne kadar herhangi bir pizza için bunun peyniri gereğinden fazla olmuş dendiğini duymadım.

  5- sosisi iyisinden alın (kilo fiyatı kırmızı et'in fiyatına yakın olanlardan) ama az alın. sosis çok bereketli bir malzemedir, elde kalır.

  6- ölçülü ve tarifli yapmıyorsanız pizzanızı iki yönden ısıtarak ama olması gerekenden bir alt bir rafta pişirmeye başlayın. pişmesine yakın üste alırsınız, kısa sürede üstü kızarır.
 • ev yapımı pizzanın olayı hamurun zeminine sürülen sostur ki bu sosu iyi tutturursak pizzamız tadından yenmeyecek bir yaratığa dönüşebilir.
  kendi imkanlarımla uydurduğum sosun tarifi şu şekilde: pizzanın boyutlarına göre bir kaç diş sarımsak, (veya sarımsak çeşnisi) domates püresi, biber salçası ( çok az koyuyoruz, bir çay kaşığı falan), ketçap, kekik, zeytinyağı. hepsini karıştırıp pizzanın zeminine afiyetle sürüyoruz.
 • genelde pizzalıktan çıkıp salamlı sucuklu bazlama kıvamına gelebilen yiyecek.
 • bir pideciden hamur alarak gerçek pizza tadını ve görüntüsünü yakalayabilceğiniz yiyecek.
 • bazılarının utanmadan pizza diye yutturdukları, ne idüğü belirsiz sikimsok ürünlerle doldurulmuş hamur parçalarına bin basan lezzet.

  götlerini sikmeye ant içmiş odakların kölesi olmayı kabullenmiş skiklerin sevmediği bir yiyecek.

  ev kokan, emek kokan, anne kokan pizza.
 • hamuruna yumurta konarak yapılamayacak pizza. poğaça mı yapıyorsunuz pizza mı? pizza hamuru süt, maya, tuz ve undan yapılır.
 • annemin tek yapamadığı mamülattır.
 • başlıca sebebi teenage mutant ninja turtles'tır.
 • annenin yaptığı pizzadır. malzemesi boldur hamuru kalındır tabi pizza izlenimi vermez sizi çünkü büyük fırın tepsisinde yapılır pasta gibi sunulur. ama tadı enfestir. hanımeller anne eli değmiş gibi bisküvi yapabilirler ama bunu yapabilecek pizza markasıyla tanışmadım:)
 • kardeşimin çok güzel yaptığı bir madde

hesabın var mı? giriş yap