şükela:  tümü | bugün
  • iyi kalite bir sabun rendelenir. 4 bardak kaynar suya eklenip ocak kapatılır. karıştırılarak eritilir. içine bir kaşık zeytinyağı ve bir kaç damla aromatik doğal yağ eklenir. gül, limon vs. çok koyu olursa biraz daha sıcak su eklenebilir. boş bir sıvı sabun kabına koyulur.
    işte organik sıvı sabun. özellikle çocuklara önerilir.
    çok köpürmez.
  • liposakşın yağlarından daha zahmetli sabun tarifi.
    rendeleyene kadar kullan gitsin işte iyi sabunu.
  • gliserin süper bir şey. hem içki yapımında hem sabun yapımında hemde bir sürü şeyde kullanılır. kilosu sanayide 20 liradan filan satılıyor. bundan sıvı sabun yaptım. hemde 10 litre civarında. evimde bir odada kiler gibi bir şey var. orda böyle şeyler büyük voliler şeklinde yapıp koyarım. böylece market masrafını minimuma düşürürüm. sabunu yaptım yapmasına ama asıl hedefim deterjan ve şampuan yapmak. bunları da yaparsam süper olacak. en risklisi de şampuan. bir denerim baktım cins bir şey çıktı ondan vazgeçebilirim ama deterjanı kesin yaparım. o da benim çamaşır makinesi şu antika merdanelilerden. matik deterjan kullanmamak için bunu kullanıyorum. buna sıvı sabunu bassan da yıkar. illa tam otomatik gibi matik deterjan gerektirmez.