şükela:  tümü | bugün
 • anneye inanma sebebi.
 • sütü çok kaynatıp beş litreye bir çay kaşığı kadar yoğurt yada aynı miktarda yoğurttan alınan kaymakla yapılmış tereyağıyla yapılırsa muhteşem olan yiyecek püf noktası mayayı az koymak uzun mayalamak deneyin görün.
 • (bkz: yurtdışında yoğurt bulmanın zorluğu)

  endustriyel sutten yapilan versiyonu bir sikime benzemedigi, benim bulundugum bolgede de organik sut olmadigi icin, uzun suredir annemin yaptigi mis gibi kokan versiyonuna hasret kaldigim saglik sihhat pompasi yiyecek. kaymagi var iyyy diyerek kivirdigim burnum kopsun. ispanaga limon sikip kicimin ustune oturuyorum.
 • sütle arası olmayan biri olarak pek yiyemediğim ama 2 günde bir kanser olacağız paronayasına kapılıp yemek için kendimi zorladığım yiyecek. küçükken dolapta hafif buz tutmasını sağlayıp emerek yerdim. çok keyifli olurdu.
 • yapımı dünyanın en kolay yiyeceği.

  - 2 kilo çiğ süt alıyorsunuz. ince bir süzgeçten geçirip tencereye döküyorsunuz. bir kez kaynatıp soğumaya bırakıyorsunuz.

  - 45 dereceye kadar soğuyunca, içine 2 yemek kaşığı sulandırılmış yoğurdu katıp karıştırıyorsunuz.

  - iyice sarıp sarmalıyorsunuz (mümkünse 2 kat havluyla falan), sıcak bir yere koyuyorsunuz, 6 saat bekliyorsunuz. bu kadar.

  üstelik sikimsonik market yoğurtlarından çok daha sağlıklı. katkısız, mis gibi.

  yoğurt 2 gün sonra biraz ekşiyince ayran yapın, mikserle iyice çırpın bakın nasıl şaşıracaksınız çıkan köpüğe.

  ondan sonra plastik gibi market yoğurdunu ağzınıza sürmezsiniz.
 • kolay dağılan ve çabuk ekşiyen yoğurt. bunun nedeni dağılmaması için jelatin kullanılmaması ve içine dünyanın ilacının basılmaması. bakkal yoğurdu bozulmuyor ve 20 günlük rafta durabiliyor. üstelik ekşimiyor, direkt küfleniyor. öyle yoğur mu olur arkadaş? yoğurt dediğinin bir hafta sonra ekşimeye başlar.
 • şahsımın da bir süredir evde yaptığı yoğurt, çünkü onkolog dr. yavuz dizdar'ın dediğine göre türk insanında kanser oranının artması ile ev yoğurdunu terk etme arasında çok ciddi bir ilişki bulunuyormuş. eskiden de suni gübre ve hormonlu gıdalar yememize rağmen yediğimiz ev yoğurdu bünyeyi kanserojene karşı korurken, market tipi yoğurda geçilmesiyle en büyükl koruyucu kalkanımızı terk etmiş oluyormuşuz. çünkü market tipi yoğurtta jelatin, süt tozu ve koruyucu bir sürü madde varken, direnci artırıcı probiyotikler bulunmuyor. yapmanız gereken tek şey günlük sütü, 1 kaşık ev yoğurduyla mayalayarak kendi yoğurdunuzu üretmek...
 • bagimlilik yapiyor.
  ve en acisi, "evde yaptigimiz bu lezzetli sey yogurt ise, disarda satilanlar ne" diye dusunduruyor.

  market raflarinda yogurt diye satilan seylerden ciddi ciddi igrendiriyor bir de.
  yapin, yaptirin, tuketin.
  zor olmadigi gibi, cok da keyifli ustelik.
 • yapımı oldukça basittir; lakin şehir merkezlerinde yaşayan bireyler için steril koşullarda sağılmış taze inek sütü bulabilmek her zaman kolay olmayabiliyor. fakat uygun koşullarda yapılmış bir ev yoğurdu bünyede öldüresiye bağımlılık yapar. öyle ki bu yoğurdun tadına bir kez varınca insan, piyasadaki bütün hazır yoğurtlar ıslatılmış beyaz eşya köpüğüvari bir tat bırakır damağında.