• uzunca bir süredir yapmıyordum. benim için en zahmetli tarafı, kaynayan sütün mayalanma seviyesine gelmesini beklemek* ve daha da siniri o tencereyi sarıp sarmalama işiydi. dün bir şarküteride çiğ süt görünce hadi bir alıp da yapayım dedim ama tencere sarmayla uğraşasım da hiç yoktu. aklıma fırında da yoğurt yapılabildiği fikri geldi.

hemen youtube videolarına bakıp araştırma yaptım. söylendiği gibi sütü kaynattım(maalesef kaynarken yetişemedim ve güzelim kaymak gitti). altını kısığa alıp bir 15 dakika daha kaynattım ve mayalama ısısına gelince mayaladım, sonra da kavanozlara dağıtarak hemen öncesinde 200 derece ısıtıp kapattığım fırına yerleştirdim.

tariflerden birinde, mayalanmış sütün fırın içinde 3 saatten fazla bekletilmemesi söyleniyordu. 9 gibi mayaladığım süte saat 12'de baktım ama maalesef hâlâ sıvı şeklindeydi. biraz keyfim kaçtı tabi ama artık yapacak bir şey olmadığından belki sabaha kadar tutar diyerek kapağı kapattım.

sabah bir açtım ki kavanozlar kalıp gibiolmuştu. normalde yaptığım yoğurtlar çok sulu olurdu ama bunlar mübarek kaymak gibiydi be. kavanozu ters çevirdim dökülmedi.

bundan sonra sarıp sarmalama işiyle hayatta uğraşmam. hem böyle küçük kavanozlarda olması müthiş bir şey. geri kalan yoğurdun sulanma derdi de yok. hepsini ye bitir oh mis.

tanım: bir şeyler üretmeyi seven erkektir.
  • piyasanın mal insan dolu olduğunu gösteren erkektir.

neymiş?

sütü gibi kendisi de ılıkmış!

ama süt ılıkken yapıldığını biliyo bak.

aferin.

aynen devam

edit: hala yazıyo la. hızını alamadı 3. entryi de yazdı.

ne demiştik?

aynen devam
  • babamdır. zira kendisi, çayını koymaktan aciz ve bunun “erkeklik” olduğunu düşünenlere benzemez. üstelik yoğurt yapmak falan gibi şeyleri kendi de o kadar basit bulur ki, bazı erkeklerin yaptığı gibi minicik bir şey yapıp roma'yı fethetmiş gibi davranmaz. zaten cidden diğer yapabildiği şeylerin yanında basit kalıyor yoğurt mayalamak. adam mühendisliğinden aldığı disiplinle lakerda yapıyor, şarap yapıyor da yoğurt mu yapamayacak?

tanım: ailemdeki tüm erkekler, rahmetli dedelerim dahil, yetişkin her insanın yapması gerektiği gibi kendisini besleyebilecek kapasiteye sahip olmuş olduğundan dolayı bana sıradışı, ovvv, wooow gelmeyen erkek tipidir.
  • bir kadının maddi özgürlüğünü eline alması ve bir erkeğin ev işlerini yapıyor oluşu neden bu kadar batıyor ki sizlere, insan tek başına kendine bakmayı öğrenmeli maddi manevi
  • gayet basit bir işlemdir ve kavanoz kavanoz yaparım, bunu öyle büyütecek bir şey yoktur. sütü kaynat ve ılıyınca mayala sonra kalın bir şey ile sar, ertesi gün hazır yoğurdun. 3 yaşındaki çocuk bile yapar. hatta kaynayan sütün kaymağından tereyağ bile yapıyorum.
  • tam olarak benim. kadına erkek gibi, erkeğe karı gibi diyen zihniyete inat yapıyorum. mutluyum. tadıyla, kıvamıyla, görüntüsüyle 100 üzerinden 100 alan yoğurdum dillere destandır.
    cacığa, mantıya, ayrana hayat veriyorum.

şimdilerde ise katı gıdaya geçen kızıma %100 doğal yoğurdumu veriyorum. şu an herkes benim tarifimle yapıyor. tarifini isteyen varsa yeşillendirsin.
  • ben yapıyorum üstelik mükemmel yapıyorum.

çocukluğumda annemin sağlık sorunları vardı. ben üzülürdüm, hiç ayrılmazdım yanından. dolayısıyla böyle ufak tefek işleri beraber yapardık.

yani yoğurdu ekşi mi, az ekşi mi nasıl istiyorsunuz? onu bile ayarlıyabilirim.
    ama tarif edemem. çünkü maya atmadan evvelki sıcaklık yoğurdun ekşilik kıvamını belirliyor. onu da ben serçe parmağın ucuyla yapıyorum.

ama güzel yoğurt yaparım.

edit: alttaki yazara kısmen katılıyorum. bu işler çok zor bir şeymiş gibi başlık açılıyor. yoğurt yapmak, ütü yapmak makarna pişirmek, üstün beceri, yetenek isteyen bir şey değil. erkekleri o kadar küçümsemeyin.

ayrıca yoğurt yapılmaz, mayalanır.
  • sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olan erkektir.

(bkz: ev yoğurdu)

(bkz: probiyotik)
  • erkek adam böyle bir işle uğraşmaz olayı daha komplike hale getirir lezzetine lezzet katar.

çiğ sütü alıp tencereye ince bir bez aracılığıyla döker. ince bezin amacı sütte kalmış olabilecek partikülleri ayrıştırmak sütün içindeki olabilecek yabancı maddelerden ayrıştırmak. tencerenin dibini hafif suyla yıkayın ki sütün yapışma olasılığı da ortadan kalksın. sütü kaynatmaya başlayınca arada karıştırmayı unutmayın sütün hava alması önemli süt hava alacak ki yoğurdunuzun sert olabilmesi için önemli. yoğurdunuz kaynamaya başlayınca altını en düşük ısıya getirin ve yine ara ara sütünüzü karıştırarak 5-10 dakika daha kaynatın sonra altını kapatın. sütünüzü kaynattığınız ocağın dışında bir ocağa alın ki ocağın sıcaklığı sütünüzü ısıtmasın. bu süreçte yoğurdunuzda kaymak istemiyorsanız ara sıra oluşan kaymağı toplayın dileyen bu kaymaklarla bakkaldan aldığınız kaymağı yapabilirsiniz o başka br tarif.

sütün mayalanması için en uygun sıcaklık 45 derecedir. eğer dereceniz varsa 45 dereceye düşünce işleme geçebilirsiniz. eğer dereceniz yoksa serçe parmağınız sütün içinde yanmadan 7 saniye durabiliyorsa o süt mayalanma derecesine gelmiş demektir.

mayalama için benim kullandığım karışım maya, bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı şeker. bu üçünü karıştırıp sütünüzü mayalayın.

asıl işlem şimdi başlıyor, kapaklarınızı kapatır ve mayalamaya bırakırsanız sütünüz sıcak olduğu için kapakta oluşacak su damlacıkları yoğurdunuza düşecek ve yoğurdunuz sulu olacaktır. ben bunun önüne geçmek için kavanozun ağzına bir bez gerip üstüne kapağı kapatıyorum. kavanozlarınızın ağzına bez ya da havlu koyup kapağınızı kapatın ve yoğurtlarınızın üstünü iyice kapatın bu işlem tam 5 saat sürecek.

5 saat sonra yoğurtlarınızı tezgaha alın ve yine burada yarım saat dinlendirip oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. hala kapakları sıkı sıkı kapatmıyoruz farkındaysanız. yoğurdunuz oda sıcaklığına geldiği zaman kapaklarını sıkıca kapatıp dolaba alıyoruz ve ertesi gün tüketime hazır taş gibi yoğurtlarınız oluyor.

erkek adam ev yoğurdu yapmaz ev yoğurdu geliştirir hadi afiyet olsun :)
  • vücudunu seven, sağlığının kıymetini bilendir. helal olsundur. sütün bir de organik olanını buluyorsa, and the oscar goes to him.

kadını erkeği yok bu işin. yemeyin artık şu paketlenmiş gıda adıyla satılan zehirleri.
hesabın var mı? giriş yap